Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

29. 5. 2021

Aktuální podmínky pro dovolenou v Chorvatsku

Již pomalu začíná sezóna cestování na dovolené. Není tomu ani jinak v případě Chorvatska, kde již v tuto roční dobu mají příjemné teplé počasí. Poslední rok nám ve světě řádí nemoc COVID-19, a proto jsou podmínky pro cestování do zahraničí dané zdravotními a hygienickými omezeními.

Aktuální podmínky pro dovolenou v Chorvatsku
Aktuální podmínky pro dovolenou v Chorvatsku

Již pomalu začíná sezóna cestování na dovolené. Není tomu ani jinak v případě Chorvatska, kde již v tuto roční dobu mají příjemné teplé počasí a letní sezóna zde pozvolna začíná. Poslední rok nám ve světě řádí nemoc COVID-19, a proto jsou podmínky pro cestování do zahraničí dané zdravotními a hygienickými omezeními. Každá země si určuje svoje podmínky a není tomu ani jinak v případě Chorvatska a České republiky. I když je v Chorvatsku momentálně situace s koronavirem velmi špatná, potřebují do země přilákat turisty ze zahraničí, protože je cestovní ruch "živí". 

Chorvatsko na letní sezónu připravuje celostátní projekt "Safe stay in Croatia", který si klade striktní dodržování hygienických pravidel na straně hoteliérů a docílit tak maximální bezpečnost v ubytovacích zařízeních. Chorvaté také plánují testování tzv. "na každém rohu" za symbolické ceny. Můžete ho absolvovat již při vstupu do země, to jest na hraničním přechodu, pokud ho nestihnete doma. Snaží se na Jadran přilákat turisty, aby měli minimální překážky při dovolené. Chorvatsko také uznává i tzv. “zelené pasy” (elektronická forma záznamu o očkování, testování či prodělaném covidu) a samozřejmě musíte dodržovat aktuálně platná pravidla pro daný region. Aktuálně se musí v Chorvatsku nosit rouška uvnitř veřejných prostor a venku na frekventovaných místech. Hotelové restaurace jsou otevřeny, ale mohou obsluhovat pouze ubytované hosty. Všechny restaurace a bary mají pak otevřené pouze zahrádky. V provozu jsou i kina, divadla, muzea a galerie.

Pokud se tedy rozhodnete vyrazit do Chotvatska, musíte mít PCR test nebo Antigenní test (musí být na Společné listině testů schválených EU) starý nejdéle 48 hodin. Výjimky platí pro děti do 7 let, očkované osoby minimálně 14 dní od poslední dávky nebo prodělaný covid nejdéle 6 měsíců (lékařské potvrzení).

Chorvatsko se v České republice v posledních dnech přesunulo do červené zóny, což tedy znamená, že při příjezdu domů již nemusíte do karantény. To ale platí pouze pro děti do 5 let, pro plně naočkované osoby (minimálně 14 dní od poslední dávky) a pro osoby po prodělaném covidu nejpozději 6 měsíců. 

Před vstupem do České republiky musí všichni vyplnit "příjezdový formulář". Pro zbytlé turisty, kteří nespadají do tří uvedených výjimek platí, že: pokud cestujete domů veřejnou dopravou musíte podstoupit antigenní nebo PCR test před odjezdem (neplatí pro vlastní dopravu). Poté musíte předložit druhý PCR test (antigenní nestačí) provedený v u nás doma, a to nejpozději 5 dnů po příjezdu (do té doby samoizolace). 


Podobné články: