Nejnovější články

Jak bude vypadat letošní léto v Chorvatsku?

4. 4. 2021 - Chorvatsko-manie.cz

Už vyhlížíte léto a s ním i dovolenou? Nejste jediní. Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović informoval, že od 1. 4. 2021 mohou do země přicestovat zahraniční turisté. Má to ale své ale.


"Chorvatsko, vaše nová kancelář!" - kampaň pro digitální nomády

11. 3. 2021 - Tisková zpráva

Chorvatská centrála cestovního ruchu zahájila novou propagační kampaň „Chorvatsko, vaše nová kancelář!“ s cílem představení Chorvatska jako atraktivní a dobře připravené destinace pro digitální nomády. Reklamní kampaň bude kromě...


Archiv článků

Naturismus

Facebook   Google Plus  

Chorvatsko je tolerantní zemí, a proto je zde běžně koupání a slunění nahoře bez, ale pro koupání bez plavek raději doporučujeme vyhledat nejbližší naturistickou pláž, kterých je v Chorvatsku dostatek. Koupání bez plavek na malých a méně navštěvovaných nebo opuštěných plážích zákon nezakazuje. Naopak na běžných veřejných plážích poblíž města či obce doporučujeme nošení plavek. Nevhodné je procházet se s odhaleným poprsím po promenádě nebo navštívit kavárnu či restauraci.

Nudistické pláže

Tradice naturismu je v Chorvatsku opravdu dlouhá. Její počátky se datují od třicátých letech 20. století. Největší rozmach zažil tento způsob koupání o půl století později především na ostrově Rab. V posledních letech v Chorvatsku ubývá nudistických kempů, přesto se zde nachází několik desítek středisek či pláží FKK (zkratka německého Freikörperkultur). K nejoblíbenějším a nejfrekventovanějším patří především severní části chorvatského pobřeží. Uzavřená naturistická centra najdete také na Istrii a na ostrově Krk. Největší je nedaleko Poreče. Jako příklad jich uvádíme několik, tyto například získaly modrou vlajku: centrum "Valalta" v Rovinji, "Koversada" na Vrsaru a "Ulika" v Cervat Poratu. Některá FKK centra můžou vyžadovat členský průkaz naturistické federace, obzvlášť v případě, pokud jste osamělým mužem.
Obecně platí, že u větších měst se v odlehlé zátoce, v diskrétních místech nachází nudistická pláž. Další možností jak provozovat naturismus je ten, že si vyhledáte opuštěné místo, kterých je na Jadranu dostatek.

Naturistické pláže, které jsou oddělené od "normálních" turistických pláží:

 • Fortuna (Poreč) - volně přístupná pláž hotelu "Fortuna" ležící na ostrůvku Sv. Nikola u Poreče, 400 metrů od porečského přístavu. Jižní strana ostrůvku je částečně vyhrazena naturistům. Na ostrůvek se dopravíte pravidelným spojením z porečského přístavu.
 • Zelena laguna (Poreč) - pláž patří ke kempu Zelena laguna v tzv. Bílé zátoce (Bijela uvala) nacházející se 6 kilometrů jižně od Poreče. Leží v nejjižnější části porečské turistické aglomerace. Oblázková pláž (částečně na okraji borového háje) vyhrazená naturistům je v těsné blízkosti "normálního" kempu. Nudisté mohou používat některá zařízení kempu. Pláž je volně přístupná.
 • Polari - Punta Eva (Rovinj) - nudistická pláž Punta Eva se nachází u "normálního" kempu Polari ležícího 4 kilometry od Rovinje, součást rivinjské turistické aglomerace. Pláž tohoto kempu leží na poloostrůvku, jehož druhá polovina slouží nenaturistickým hostům kempu Polari. Pláž je kamenitá a skalnatá, na ostrůvku jsou i borovice.
 • Veštar (Rovinj)- pláž je součástí kempu Veštar, který není naturistický. Leží směrem na východ od kempu Polari, 5,5 kilometru od města Rovinje. Kamenitá pláž leží v chráněné zátoce a je volně přístupná.
 • Maškin (Crveni otok) - naturistická pláž na ostrůvku Maškin, který je vzdálený 1,5 kilometru jižně od rovinjského poloostrova Muntrav. Ostrůvek Maškin je spolu s ostrovem Sveti Andrija součástí ostrova Crveni otok. Maškin je porostlý borovým lesem, pláže jsou kamenité a oblázkové. Využívají je především naturističtí hosté hotelů na ostrově Sv. Andrija, ale je volně přístupná všem. Z Rovinje zde pravidelně plují čluny.
 • Krk - nudistickápláž "normálního" kempu Krk se nachází na stejnojmenném ostrově. Dříve se kemp jmenoval Politin a býval naturistický, ale v roce 2013 se stal konvenčním a je určen všem hostům. Nachází se 2 kilometry jihovýchodně od centra města Krku.
 • Vespera (Mali Lošinj) - jedná se výhradně o naturistickou pláž "normálního" hotelu Vespera nacházející se v zátoce Čikat u letoviska Mali Lošinj na ostrově Lošinj. Hotel stojí na zalesněném poloostrůvku u zátoky Čikat jihozápadně od městečka Mali Lošinj. Oblázková pláž leží v krásné přírodě blízko hotelu je volně přístupná všem turistům.
 • Kandarola (Ráb) - pláž Kandarola u městečka Ráb je na stejnojmenném ostrově. Leží na poloostrůvku Frkanj naproti městečka, přes zátoku sv. Fumije. Pláž je dlouhá 1 500 metrů, převážně je kamenitá a skalnatá. Nazývá se také "anglická", protože jako první naturista se tu ve své době koupal anglický král Eduard VIII. se svou přítelkyní paní Simpsonovou. V okolí pláže se nacházejí hotely Eva a Katarina a turistické městečko Suha Punta. Z města Rábu sem jezdí čluny.
 • Straško (Novalja) - pláž je součástí "normálního" kempu Straško ležící se 4 kilomery jižně od městečka Novalja na ostrově Pagu. Pláž je kamenitá a oblázková, také nabízí sportovní možnosti a je volně přístupná.
 • Kosirina (Murter) - Nudistická pláž je součástí "normálního" kempu Kosirina a je na západním pobřeží ostrova Murter v Severní Dalmácii, 4 kilometry jihovýchodně od obce Murter. Pláž je volně přístupná.
 • Dole (Živogošće) - pláž se nachází u "normálního" kempu Dole (dřívější název Duba), 3 kilometry jižně od letoviska Živogošće na Makarské riviéře. Dole je krásná pláž s drobnými oblázky a borovicovým porostem. Patří mezi nejznámější a nejkrásnější naturistické pláže ve Střední Dalmácii.