Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Ostrov Vis

Ostrov se nachází ve vnějším pásu středodalmatských ostrovů a je velký 90,3 km². Jeho nejvyšším bodem je Hum s 587 m. n. m. na jihozápadě ostrova. V červenci je zde průměrná teplota 24 stupňů Celsia, což přestavuje velmi mírné a příjemné klima.

Část vnitrozemí Visu tvoří úrodné polje, které je zemědělsky využívané. Pěstuje se tu především vinná réva, ovoce, zelenina a olivovníky. Je zde i jediná školka palem ve volné přírodě v přímoří. Hlavním hospodářským oborem místních obyvatel je rybolov (zpracování ryb v Komiže). Na ostrově není žádný zdroj potné vody, proto se dováží na lodích v cisternách.

Ostrov Vis

První slavní obyvatelé Visu byli Řekové a Dionysos ze Syrakus zde založil na začátku 4.stol. př. Kr. první řeckou kolonii v jadranském přímoří, která se jmenovala se Issa (na místě městečka Visu). Stala se samostatným svobodným městem (polis) a zakládala své další kolonie Tragurion (Trogir), Epetion (Stobreč) a další. Před koncem letopočtu ovládli ostrov Římané a pak byl zničen při stěhování národů. Vis byl znovuosídlen ve středověku Chorvaty.

Za napolenských válek tu postavili Angličané pět pevností, z nichž jsou dnes jen zříceniny. Po napoleonských válkách v roce 1818 připadl Vis Rakousku. V roce 1866 se u severního pobřeží ostrova odehrála v italsko-rakouské válce jedna z největších námořních bitev 19. století, z níž vyšlo vítězně rakouské loďstvo pod velením admirála Tegetthoffa. Italové pak za své okupace po 1. světové válce odstranili rakouský pomník na paměť vítězství nad italskou flotilou.

Ostrov Vis - Komiža

Na podzim roku 1943 se stal ostrov Vis hlavní základnou národně-osvobozeneckého jugoslávského námořnictva. Od černa 1944 až do osvobození Bělehradu zde bylo sídlo hlavního štábu národně-osvobozeneckých sil (tzv. Titova jeskyně). Během Titovy Jugoslávie byl Vis po dlouhá léta z vojenských důvodů nepřístupný zahraničním turistům. Na jih od městečka Komiže byla vojenská základna Stupišče, která je v současnosti nevyužívaná. Teprve od roku 1989 byl ostrov opět zpřístupněn cizincům a otevřen turistickému ruchu.

Celý ostrov Vis má asi 4 300 stálých obyvatel. Městečka Vis a Komiža mají starou turistickou tradici, jenž se v posledních letech rozvíjí. Nejkrásnější koupání je v jižní části Visu, kde je pobřeží tvořeno mnoha malými krásnými zátokami. Proslulá je zejména úzká, mezi skalami uzavřená zátoka, Stiniva s malou oblázkovou pláží. Další hezké zátoky jsou: Ploče, Vela Travna, Mala Travna, Taleška vela, Taleška mala nebo Srebrena.

Ostrov Vis - zátoka

Z Visu se pořádají velmi oblíbené výlety v podobě okružních plaveb po okolních ostrovech, často s piknikem. Jejich cílem je většinou Modrá jeskyně na Biševu nebo Zelená jeskyně na ostrůvku Ravnik.

Ostrov Vistrajektové spojení se Splitem, a to z přístavu města Visu.