Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Tučepi

Tučepi leží 3 kilometry jihovýchodním směrem od Makarské a má 1 700 obyvatel. Nachází se u magistrály, která je ale nad letoviskem, takže její ruch nejde slyšet. Je to velmi vyhledávané a moderní letovisko. Převážně jsou v něm exkluzivní hotely a honosné vily, které lemují pečlivě udržované nábřeží. Tučepi jsou proslulé dlouhou pláží nacházející se v široké oblázkové zátoce a bujnou vegetací. Za své příjemné klima vděčí obec i pohoří Biokovu, které se nad ní tyčí.

Tučepi

Historie a památky

Území Tučep bylo osídleno již v antické době. Byly zde nalezeny zbytky starokřešťanského kostela, který byl patrně postaven 5. - 6. století a kolem něho se nachází několik středověkých náhrobků tzv. stećků. Jedná se o zvláštní masivní kamenné náhrobky rozmanitých tvarů. Můžou být jednoduché nebo bohatě zdobené různými reliéfy. Nejčastěji se nachází v okolí starého kostela nebo hřbitova, ale výjimkou nejsou ani solitéry. Ve vesnici stojí goticko-renesanční kostel svatého Jiřího ze 14. století. V Tučepích jsou i tři barokní letohrádky patricijských rodin. První dva se dochovaly v nezměněné podobě. Jsou to letohrádky Ivaniševićů a Lučić-Pavlovićů. Další, opata Grubišiće, stojící na mořském pobřeží byl přestavěn v hotel Kaštelet. V nedalaké osada Pašalići jsou kostelíky svatého Michala a svaté Kateřiny, které stojí za zmínku.

Dovolená v Tučepích

Toto rušné letovisko nabízí mnoho typů ubytování. Od exkluzivních hotelů, kterých je zde opravdu mnoho, přes penziony, soukromé vily až po apartmány.Tučepi patří mezi vyhlášené letovisko, proto si tu za ubytování i připlatíte.

Tučepi mají jednu opravdu dlouhou pláž, která vede až do Podgory. Je lemovaná borovicemi, které poskytují příjemný stín ve velmi horkých dnech. Pláž je oblázková a místy je hrubší písek, díky němuž je do moře pozvolný sestup.

Tučepi - pláž

Také mají vhodné podmínky pro vodní sporty, především pro jachting (je tu velký přístav), vodní lyžování a windsurfing. Na pláži si můžete zahrát volejbal, kuželky, minigolf nebo fotbal. Stejně tak jako na Istrii je střední Dalmácie protkána cyklostezkami, na kterých si můžete zpestřit svoji dovolenou.

Pocelém nábřeží je spousta restaurací, kaváren a barů, v některých se pořádají discotéky. Nejvyhlášenější taneční terasou v Tučepích je beach bar Michigan. Od 10. července do 30. srpna zde probíhá Festival Tučepské letní večery. Můžete se tak stát svědky koncertů jak populární hudby, tak lidové nebo divadelních představení. Dalšími významnými místními událostmi jsou den městečka Tučepi a lidová slavnost k poctě zdejšího patrona svatého Antonína konaná 13. června. Tu také doprovází bohatý kulturní program.

Tipy na výlety

Pokud vás omrzí slunění na pláži, vydejte se poznat okolí a původní staré dalmatské vesničky. Nejkrásnější je obec Gornji Tučepi, ze které se dochavaly pouze zbytky. Leží ve svhu Biokova ve výšce 300 m. Dostanete se k ní po silnici spojující Makarskou a Vrgorac. Můžete se sem vydat i pěšky, v tom případě vám cesta zabere cca 45 minut. Půjdete kolem sítě venkovských pěšinek procházejícími mezi olivovými háji a vinicemi. Po cestě leží několik opuštěných osad. Obec Gornji Tučepi tvoří spletenec uliček z původných kamenných domů, z některých jsou již jen zbytky.

Tučepi - přístav

Také se můžete projít po promenádě lungo mare do Makarské po trase dlouhé cca 2 kilomery nebo na druhou stranu do Podgory. Tady je trasa delší 4 kilometry. Půjdete podél pobřeží a můžete se kochat krásnými výhledy na moře.

Pokud máte rádi vysokohorské túry, tak se můžete vypravit na výlet do pohoří Biokovo, kde je několik značených pěších cest. Pokud byste přece jen rádi vyrazili na horu, ale už z jakéhokoli důvodu se vám nechce po svých, tak na nejvyšší hor svetý Jure vede vyasfaltovaná cesta, která je ale zpoplatněná.