Nejnovější články

Jak bude vypadat letošní léto v Chorvatsku?

4. 4. 2021 - Chorvatsko-manie.cz

Už vyhlížíte léto a s ním i dovolenou? Nejste jediní. Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović informoval, že od 1. 4. 2021 mohou do země přicestovat zahraniční turisté. Má to ale své ale.


Chorvatsko zahájilo novou kampaň pro digitální nomády - "Chorvatsko, vaše nová kancelář!"

11. 3. 2021 - Tisková zpráva

Chorvatská centrála cestovního ruchu zahájila novou propagační kampaň „Chorvatsko, vaše nová kancelář!“ s cílem představení Chorvatska jako atraktivní a dobře připravené destinace pro digitální nomády. Reklamní kampaň bude kromě...


Archiv článků

Ostrov Dugi otok, severní Dalmácie, Chorvatsko

Facebook   Google Plus  

Ostrov Dugi otok

Ostrov leží v zadarské ostrovní skupině Severodalmatských ostrovů ve vněším pásu a má rozlohu 124 km². Jeho protáhlý tvar naznačuje jméno dugi, což znamená dlouhý. Na východě ho omývá několik menších průlivů Lavdarski kanal, Ravski kanal a Zverinački kanal. Na západě je otevřené moře. Na jihu ostrova se nachází jeden z nejkrásnějších jadranských zálivůTelašćica a také Kornatské ostrovy.

Ostrov Dugi otok má mezi vápencovými hřbety ve vnitrozemí ostrova úrodná krasová polje: Velo jezero, Arnjevo polje, Sridnje polje a další. Také je známý díky svým velmi početným jeskyním: Strašna peć, Kozja peć, Veli Badanj a další. Dugi otok nemá žádné vodní toky ani prameny. Jižní část ostrova je kamenitá, střední a severní pokrývá makchie, místy i les. Západní pobřeží je strmé a vysoké. Ostatní břehy jsou pozvolné se známými písečnými plážemi, jako je např. Solišćica, Pantera a Sakarun (všechny na severozápadě). Celý ostrov má krásnou a neporušenou přírodu.

Dugi otok

Život na Dugi otoku

Na Dugi otoku žije kolem 2 800 obyvatel. Hlavní a největší osadou na ostrově je městečko Sali, další obce jsou Zaglav, Božava, Savar, Soline, Brbinj, Luka a Veli Rat. Vesnice Dragove a Žman leží ve vnitrozemí. Zdejší obyvatelé se živí především zemědělstvím, kterému se daří na úrodných poljích. Pěstuje se tu zejména vinná réva, olivovníky a zelenina. Dále se místní věnují chovu ovcí a rybolovu.

Turisty láká Dugi otok především svými krásnými plážemi a dobrými podmínkami pro vodní sporty, hlavně pro jachting a windsurfing. Kolem ostrova jsou výborné terény pro potápění, protože zdejší vody jsou bohaté na různé druhy ryb a plodů moře. V obci Božava se nachází prestižní potápěčská škola.

Na ostrově Dugi otok se můžete ubytovat v hotelech, v soukromí a dokonce i na majáku ve vesničce Veli Rat. V současnosti není na ostrově ani jeden registrovaný kemp.

Dobrou polohu má Dugi otok i pro pořádání různých výletů. V jeho blízkosti se nachází Národní park Kornati, jedinečný ostrovní labyrint, který láká všechny milovníky nedotčené přírody. Výlety se pořádají i do jižně položených míst, jako je zátoka Telašćica, která je spolu s jezerem Mir a útesy Grpašćak jedním z nejpozoruhodnějších přírodních fenoménů Jadranu.

Dugi otok - příroda

Historie Dugi otoku

Prvními historickými obyvateli Dugi otoku byli Ilyrové, po nichž se toho vlmi málo zachovalo. Na převlace Mala Proversa v blízkosti Telašćice se našly pozůstatky velké římské venkovské usedlosti, které jsou částečně zakonzervovány. Části výzdoby této pozoruhodné stavby, např. podlažní mozaiky, byly přeneseny do Archeologického muzea v Zadaru. Na ostrově se zachovaly kostelíky, hroby a bunje (nízké chýše stavěné z místního kamene nasucho) ze starochorvatského období. Od 10. století byl Dugi otok majetkem bohatých zadarských rodin a klášterů, o několik století později převzaly Benátky ostrov do své správy a na ostrov tak přišlo mnoho italských rodin, které se tu asimilovaly.

Ostrov Dugi otoktrajektové spojení z obce Brbinj do Zadaru. Do přístavů Zaglav a Sali připlouvají chorvatské lodní linky. V Brbinji dokonce i mezinárodní trajekty, které plují na trase Zadar - Ancona (Itálie).