Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Jezera

Malé městečko s 800 stálými obyvateli leží ve stejnojmenné zátoce na jihorovýchodním pobřeží ostrova Murter, zároveň je to nejmenší osada na tomto ostrově.

Jezera byla pojmenována po velkých kalužích vody, které vznikají v údolích po podzimních a zimních deštích a vypadají jako skutečná jezera. Přestože tato "jezera" obvykle zmizí s prvními paprsky jarního slunce, kraj zůstává znamým díky tomuto přírodnímu fenoménu.

Kvůli neúrodné půdě v okolí Jezery se stali zdejšíí obyvatelé skvělými rybáři a námořníky. Až do současnosti si  městečko zachovalo vzhled typické dalmatské rybářské osady, ačkoliv se stalo jedním z největších rybářských středisek v severní Dalmácii.

Jezera

Místní se živí ale i zemědělstvím, které provozují na vzdálenějších částech ostrova Murter, nejčastěji pěstují ovoce, zeleninu, vinnou révu a olivovníky. Cestovní ruch je zatím spíše doplňkovou záležitostí.

Historie a památky

První osídlenci přišli do Jezery v roce 1298. Vypráví se, že jich přilákalá dobře skrytá zátoka na severovýchodě ostrova. Přestože se jedná o malé městečko, tak se zde nachazí poměrně velký počet kostelů a náboženských pomníků, nejvíce jich pochází ze 17. a 18. století. K nejvýznamnějším památkám patří kostel Panny Marie od Zdraví postavený v roce 1720.

Dovolená v Jezeře

Ubytovat se v Jezeře můžete ve dvou hotelech Holiday Village, Jezera-Lovišća. Samozřejmostí je široká nabídka soukromých apartmánů a pokojů. V okolí letoviska je kemp Jezera-Lovišća.

V Jezeře se nachází velmi pěkná oblázková pláž v zátoce Lovišća, která je upravená a má částečný stín. Platí se zde vstupné 5 kun. Pěkné koupání také zažijete na pláži v zátoce Jezera a na dalších odlehlejších místech směrem na Tisno nebo na druhou stranu, k jihovýchodu.

Jezera - zátoka

Jezera nabízí sportovním nadšencům některé druhy sportů, především ty vodní jako je potápění, šnorchlování nebo plavání. Letovisko je zaměřeno hlavně na jachting. V jižní části zátoky je jachtařské středisko a marina. V létě se zde pro zájemce pořádají i jachtařské kurzy. Zátoka Jezera je jedním z východisek pro plavby do Národního parku Kornati. Dokonce si zde můžete pronajmout lodě a motorové čluny, abyste si mohli udělat výlet buď na Kornati, nebo do jiného města. Zasportovat si můžete i na pláži, kde si můžete zahrát vojelbal nebo fotbal. Další vyžití nabízí nedaleký Murter.

Večer vám v Jezeře doporučujeme zajít do místních restaurací, kde jsou zdejšími specialitami čerstvé ryby, olihně, mořští raci nebo škeble. Báječný večer si můžete zpříjemnit procházkou po přistavu, kde rybáři prodávají mořské škeble, houby a ostatní věci, což vám zaručí nezapomenutelný zážitek. Větší zabavní atrakce nabízí městečko Murter.