Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Novi Vinodolski

Tradiční oblíbené letovisko při ústí říčky Suha Ričina do Vinodolského průlivu se nachází 9 kilometrů od známé Crikvenice. Novi Vinodolski má 3 850 stálých obyvatel. Původní osada se rozkládala na pahorku nad magistrálou. Nová část se stále rozrůstá podél moře oběma směry. Místní obyvatelé se živí pěstováním vinné révy, dále rybářstvím a službami v cestovním ruchu.

Městu, kterému se zkráceně říká Novi, nabízí velmi dobré podmínky pro koupání a na místních plážích je také dost zeleného porostu.

Do turistické oblasti Novi Vinodolski také patří komplex Povile ležící severozápadně od města (pod magistrálou). Jedná se o malé letovisko skromnějšího rázu, jenž oplývá bohatou vegetací, příjemným koupáním a dobrými podmínkami pro vodní sporty. Jihovýchodně od města na místě bývalého turistického komplexu Zagori, který zahrnoval hotel a kemp, byl vybudován luxusní "Novi Resort" zaměřený na rodinnou dovolenou. Investice do cestovního ruchu v okolí městečka Novi VInodolski stále pokračují.

Novi Vinodolski

Historie a památky

Antické osídlení připomíná věž Lopar u stejnojmenné zátoky a také zde stála pravděpodobně i původní antická osada.

Ve 14. století postavili místní šlechtici Frankopáni na vyvýšenině nad pobřežím hrad, který byl jádrem středověké obce. Ten se stal v roce 1288 místem, kde byl sestaven tzv. Vinodolský zákoník, první písemný soubor chorvatského zvykového práva, jenž upravoval místní feudální vztahy a stanovil závazné právní předpisy. Podle něho se soudilo až do poloviny 19. století. V témže století byl také hrad přestavěn a zachovala se jen původní opevněná věž Kvadrac. Na hlavním náměstí je pomník připomínající sepsání Vinodolského zákoníku.

Ve Novi Vinodolski stojí kostel svatého Filipa a Jakuba, jenž byl mnohokrát v průběhu staletí přestavěn, v současnosti má podobu ze začátku 20. století, ale původní hodnotný interiér se sbírkou v chrámové klenotnici zůstal. Nad přístavem jsou k vidění mohutné zříceniny pavlánského kláštera a kostela pocházející z 15. století. Město bylo v průběhu staletí několikrát poničeno a vypáleno Turky, Benátčany i Rakušany. Posledně jmenovaní zkonfiskovali majetek rodů Zrinských a Frankopanů popravených kvůli spiknutí proti rakouskému císaři.

Novi Vinodolski je rodištěm chorvatského básníka a státníka I. Mažuraniće, který žil v 19. století. Ve městě mu byl postaven pomník.

Dovolená v Novi Vinodolski

Cestovní ruch má v Novi Vinodolski dlouhou tradici, už v samých začátcích turismu zde byl vybudován hotelu Lišanj a městské koupaliště. Hotel dostál v průběhu let několik úprav a je velmi oblíbený dodnes. Vedle něho byla postavena moderní depandance. Ve městě se nachází další hotely (View, Tamaris, Adria Beach, atd.), hotelové apartmány a kemp, Punta Povile. Širokou nabídkou oplývá i ubytování v soukromí, které je především v nově postavených vilách. "Nejluxsnějším" hotelovým komplexem ve městě je Novi Resort nabízející špičkové služby nejen pro rodinnou dovolenou (stojí na místě bývalého komplexu Zagori). V Novi Vinodolski jsou i dva hostely, levné mládežnické ubytování, vyhrazené výlučně pro studenty (Hostel Sunce a Hostel Villa Rustica).

Novi Vinodolski

Ve městě je pěkně upravená pláž v zátoce Lišanj, která je písečná a místy se nachází drobné oblázky. Také přes parné léto poskytuje stín díky borovému lesu. Místy má pozvolný vstup do moře, takže poskytuje dobré podmínky pro rodiny s dětmi. Také je vybavena výtahem pro invalidní osoby, který jim umoňuje snažší přístup do vody. Přes sezónu je na pláži bohatá nabídka ze zábavního a sportovního vyžití, z něhož se můžete těšit přímo na ní. Pláž byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou za čisté moře a příjemné prostředí.

Novi Vinodolski nabízí svým turistům především vyžití ve vodních sportech, jako je jachting, potápění, šnorchlování, vodní lyžování, windsurfing a další sporty v moři i na moři. Na souši můžete hrát různé míčové hry a také se věnovat cyklistice, která má v Chorvatském přímoří celkem hodně cyklistických tras.

Za pobavením můžete v Novi Vinodolski vyrazit do barů, restaurací, ale předeším do diskoték a tanečních teras. Za nejoblíbenější akci je považován Letní karneval probíhající v srpnu, trvající vždy několik dní a nabízející velmi rozmanitou zábavu, které se účastní přes 50 skupin a přes 3 000 masek. Jeho součástí je i proslulý starý tanec Novljansko kolo, jenž tančí několik stovek tanečníků, většinou místních obyvatel různého věku, v krásných místních krojích nebo jen v současném oblečení. Tančí se od odpoledne do noci a předpokládá se, že je starý přes 700 let a stále se udržuje v nezměněné podobě. Zpívají se při něm staré písně oslavující místní hrdiny.

Ve městě je Národní muzeum se sbírkami archeologickými, etnografickými a s obrazy, kam můžete vyrazit na menší výlet.