Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Sali

Největší letovisko na ostrově Dugi otok má 1 200 obyvatel a je jeho správním střediskem. Nachází se na jihovýchodním pobřeží ostrova v Salinské zátoce. Své jméno získala podle salin, které zde byly. Městečko má rybářský a zemědělský charakter, především se zde pěstuje ovoce, vinná réva a olivovníky. Dostanete se sem trajektem ze Zadaru přes přístav Brbinje na severovýchodě ostrova.

Pokud hledáte klidné místo pro dovolenou, můžete přijet do Sali, protože tohle místo není tak známé a turisty vyhledávané.

Dugi otok

Památky

Na původním místě raně středověkého kostela dnes stojí mariánský kostel, který má cenný interér. Nejvzácnějším předmětem je obraz Mrtvý Kristus, který namaloval slavný dalmatský umělec J. Čulinović. Ten působil hlavně v Benátkách a proslavil se pod jménem Giorgio Schiavone.

V Sali se nachází několik výstavních domů, které patřili patricijským rodinám ze Zadaru. Mezi nejznámější se řadí renesanční domy rodin Gveriniů a Rančićů nebo barokní dům Petricioliů.

Dovolená v Sali

V Sali seženete ubytování v jednom hotelu, který se jmenuje stejně jako městečko. Další možností, kam se dočasně nastěhovat poskytují místní obyvatelé. Můžete si vybrat mezi soukromými apartmány, pokoji či penziony.

Zdejší pláže jsou skalnaté, doplněné betonovými plošinami na slunění. O stín se postarají borovicové lesy, které sahají až k moři. Nejhezčí upravené koupání zažijete v zátoce Sašćica ležící u hotelu Salina.

Dugi otok

Sali nabízí dobré podmínky především pro vodní sporty jako je jachting, podmořský rybolov a potápění. Zasportovat si můžete i na břehu, třeba díky volejbalu nebo tenisu.

Součástí mariánské pouti, která připadá na 15. srpna, je Turistické léto v Sali. O celém víkendu se zde konají tzv. Saljske užance, jejichž hlavním smyslem je seznámit turisty zajímavou formou se zdejší bohatou tradicí. K ní patří přehlídka osvětelných plavidel, neobyčejný rychlý lidový tanec a závody oslů. Každý večer probíhá živé vystoupení tradičního hudebního souboru, který předvádí tzv. Oslí hudbu.