Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Veli Lošinj

I když se jmenuje městečko Veli Lošinj (Velký Lošinj), je podstatně menší než Mali Lošinj, má pouze 1 000 obyvatel. Přístavní městečko leží v jihovýchodní části ostrova Lošinj a již koncem 19. století byl prohlášen klimatickým lázeňským střediskem. Malý Lošinj se nachází v zalesněných pahorcích a samotný je hodně zelený. Od největšího ostrovního města je vzdálené pouhé čtyři kilometry.

Veli Lošinj - shora

Veli Lošinj má během celého roku velmi příjemné klima. Přes léto vyniká poměrně vysokým počtem hodin slunečního svitu a během zimy zde není velké chladno. Díky takovému podnebí tu dobře daří středomořské flóře.

Ve Veli Lošinju sídlí nevládní chorvatská organizace, Modrý svět - Ústav pro výzkum a ochranu moře, která byla založená v roce 1999. Její náplní je šířit informace a povědomí o zdejším životním prostředí a jeho ekosystémech. Hlavní pojekty se týkají populace delfínů v místním moři. Organizace v městečku založila i Lošinjské vzdělávací středisko o moři, jehož otevírací doba je od 10 do 14 hodin celý týden (Veli Lošinj, Kaštel 24). Na začátku srpna se zde pořádá zábavně-vzdělávací akce „Den delfínů“ (více na www.plavi-svijet.org).

Ulice Veli Lošinju mají svérázný vzhled, který doplňují parky a zahrady. Celkový dojem z městečka je velmi kouzelný. Turisty je vyhledáváno především kvůli klidné atmosféře.

Veli Lošinj

Historie a památky

Stopy prvního osídlení spadají do raného středověku, z té doby pochází i místní nejstarší románský kostel svatého Mikuláše. Další památky pochází až z 15. století, jedná se o obrovskou strážní věž Kula, která sloužila k obraně proti pirátům ze Senje. Nyní prošla rekonstrukcí a je v ní umístěna expozice Lošinjského muzea o staré námořní tradici tohoto místa. V městečku stojí ještě jeden barokní kostel svatého Antonína, v němž se nachází obrazy italských umělců, např. B. Vivariniho a cenný inventář. Podoba Veli Lošinju je barokní a klasicistní, protože většina historických budov pochází právě z těchto období. Nalézají se zde výstavní vily místních kapitánů a majitelů lodí.

Další výstavbu prováděla rakouská šlechta v druhé polovině 19. století. Nejslavnějším majitelem zdejší budovy byl habsburský arcivévoda Karel Štěpán, který si tu nechal postavit vilu Seewarte v roce 1866. Spolu s ní založil i park, do něhož nechal vysadit více než 200 různých cizokrajných rostlin. Habsburkovou podnikavostí se začali inspirovat místní movití obyvatelé a ze svých cest přiváželi exotické rostliny, které daly nový vzhled městu. Karlova vila v současnosti slouží jako sanotorium pro nemocné s dýchacími cestami.

Dovolená ve Veli Lošinju

Ubytování ve Veli Lošinju najdete ve dvou místních hotelech Punta a Tamaris. Dalšími možnostmi jsou soukromé apartmány, penziony, ale také jeden z mála hostelů na jadranském pobřeží.

Veli Lošinj - nábřeží

Pláže jsou ve Veli Lošinju skalnaté a mají upravené plošiny na slunění. Oblíbenými místními plážemi jsou Zagrebačka a Punta, která získala ocenění Modrou vlajku za upravené pláže a čisté moře. Pokud byste zatoužili po oblázkové pláži, musíte se vypravit do nedaleké zátoky Rovenska.

Pokud máte rádi vodní sporty, jsou pro ně ve Veli Lošinju dobré podmínky. Oblíbený je jachting, vodní lyžování, potápění nebo mořský rybolov. Dalšími sporty, které zde můžete provozovat jsou tenis (kurty leží u hotelu Punta), pěší turistika a cyklistika, ostrov je totiž protkán mnoha stezkami.

O večerní zábavu se ve Veli Lošinju postará řada místních restaurací a kaváren. Zdejší hotely také nabízí zábavní a kulturní programy pro turisty. Obvykle pořádají i discotéky pro mladé. Větší zábavu pak nabízí nedaleký Mali Lošinj.