Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Ostrov Brač

Jedná se o největší ostrov ve skupině středodalmatských ostrovů a třetí největší v celém jadranském souostroví (395 km²). Na severní straně spadá pozvolně k moři, na jižní naopak velmi strmě. V této části ostrova je i jeho nejvyšší bod, Vítova hora se 780 m.n.m. Na vrcholu je skvělá vyhlídka a také je místem startu pro paraglidisty a rogalisty. Ostrov Brač je od pevniny oddělen Bračským průlivem a Splitským průlivem, od Hvaru Hvarským průlivem, od Šolty Splitskou úžinou.

Brač je typický vápencový ostrov s převážně kamenitým terénem, proto je zde hodně krasových jevů. Část ostrova pokrývá makchie a frygana tzv. vždyzelené rostliny, ve výšce nad 400 m. n. m. rostou borovice halepské a černé, které tvoří rozsáhlé lesy a pokrývají téměř čtvrtinu ostrova.

Ostrov Brač

Na Brači nejsou vodní toky, je jen několik sladkovodních pramenů u Bolu. Celkově je ostrov závislý na zásobování vodou podmořským potrubím z pevniny (z řeky Cetiny).

Úrodná půda je kolem obcí Nerežišća, Ložišća, Selca, Novo Selo a Sumartin. Pěstují se tu olivovníky a vinná réva (i když značná část vinic leží ladem), višně, mandloně. Rozšířený je i chov ovcí a rybolov (včetně zpracování ryb). Již dva tisíce let se zde těží kámen (kamenolomy jsou hlavně u obcí Pučišća, Selca, Postira, Splitska, Donji Humac). V posledních desetiletích si získal přední místo cestovní ruch.

Na ostrově Brač je 22 obcí a osad celkem se 14 tisíc obyvatel. Správním střediskem je Supetar a také je jedním z hlavních letovisek ostrova. Dalšími oblíbenými destinacemi jsou: Bol, Sutivan, Milna, Splitska, Postira, Pučišća a Povlja. Předností Brače jako střediska cestovního ruchu je především vysoký počet hodin slunečního svitu a krásné pláže (drobné oblázky a písek). Vyniká zejména pláž Zlatni rat (Zlatý mys) v Bolu, pokládaná mnohými za nejkrásnější pláž na Jadranu. Dále je tu hodně moderních hotelů i soukromých vil. Ve větších střediscích pak nechybí kvalitní nabídka sportovního vyžití, především vodní sporty, a to zvláště v letovisku Bol, kde si můžete užít windsurfing, jachting nebo potápění aj.

Brač - zátoka

Městečka na Brači si zachovaly do značné míry neporušený typický dalmatský ráz, proto je přitažlivý pro své stavitelské památky, např. ilyrské (kyklopské) hradby, opevněná sídliště zvaná gradiny, nízké chýše kruhového půdorysu z místního lomového kamene zvané bunje, skýtající pastevcům úkryt před nepohodou. Po Římanech tu zůstaly četné sarkofágy a mauzolea, starokřesťanskou epochu reprezentují pozůstatky svatyň, starochorvatské období pak jedenáct starobylých kostelíků z 9. - 12. století. Stojí většinou na kopcích, takže je od nich krásný rozhled. K nejpřitažlivějším památkám patří skalní klášter Blaca v jihozápadní části ostrova a Dračí jeskyně u Murvice na jižním pobřeží. Za prohlídku stojí i další renesanční památky.

Všechny významnější obce na ostrově jsou navzájem spojeny dobrou silnicí. Brač má trajektové spojení se Splitem ze Supetaru. Do Makarské jezdí trajektová linka ze Sumartinu (na jihovýchodním konci ostrova). Rychlá lodní linka Split - Jelsa na Hvaru má zastávku i v Bolu. Ve vnitrozemí ostrova je mezinárodní letiště využívané zejména pro charterové lety.