Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Ugljan

Městečko se nachází na severovýchodním pobřeží ostrova Ugljan, 11 kilometrů severozápadně od obce Preko, správního střediska ostrova. Leží při silnici procházející celým ostrovem a pokračující na ostrov Pašman.

Místní obyvatelé, kterých 1 070, se živí převážně zemědělstvím a rybolovem.  V okolí městečka se pěstuje vinná réva a hlavně olivovníky. Celý ostrov je jimi úplně "obsypán", v Ugljanu pronikají i mezi domky na jeho okraji. Jméno Ugljan je také spjato s produktem olivovníků, olejem (olej je chorvatsky ulje).

Městečko Ugljan se řadí i k malým letoviskům. Pokud nejste nároční na rušný život, tak zde najdete vše, co potřebujete ke strávení klidné a příjemné dovolené.

Ugljan

Historie a památky

První zmínky o ostrovu Ugljan pod svým současným názvem se dochovaly z roku 1325. Hustě osídlen byl už během římského období, zejména jeho severozápadní části, kde bylo nalezeno mnoho zřícenin z antických staveb. Současné osídlení sahá do středověku.

V městečku Ugljan se nachází františkánský klášter s gotickým kostelem z 15. století, který stojí na mysu v závěru přístavu (není přístupný pro veřejnost). Dále zde najdete několik letních sídel zadarské šlechty v renesančním a barokním slohu. V zátoce Batalaža jsou pozůstatky římské venkovské usedlosti a v zátoce Muline jsou k vidění zbytky staveb z římského a starokřesťanského období.

Dovolená v Ugljanu

Ubytování seženete v Ugljanu především v soukromí. Nachází se zde dokonce dva hotely, jeden je na nábřeží a jmenuje se Ugljan a druhý je Villa Stari Dvor. Dalšími možnostmi ubytování je několik malých kempů. Například kemp Porat, který se nachází v osadě Sušica, 2 kilometry severozápadně od Ugljanu.

Ugljan

Koupat se můžete v Ugljanu na dvou plážích. První vydlážděná je na nábřeží před hotelem Ugljan a druhá se nachází v zátoka s písčitým dnem v severní části městečka před klášterem. Zdejší moře a pláže jsou čisté, protože zde naní až tolik turistů.

Zasportovat si můžete v Ugljanu především ve vodě. Kromě šnorchlování a plavání se můžete pobavit při potápění a podmořském rybolovu. Na pláži si můžete zahrát různé míčové hry, jako je volejbal nebo fotbal.

V Ugljanu se během prázdnin konají různé kulturní a zábavní akce v rámci Kulturního léta ostrova Ugljanu. Jako ozvláštnění pobytu se můžete zúčastnit rybolovu s místními rybáři.