Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Ugljan

Městečko se nachází na severovýchodním pobřeží ostrova Ugljan, 11 kilometrů severozápadně od obce Preko, správního střediska ostrova. Leží při silnici procházející celým ostrovem a pokračující na ostrov Pašman.

Místní obyvatelé, kterých 1 070, se živí převážně zemědělstvím a rybolovem.  V okolí městečka se pěstuje vinná réva a hlavně olivovníky. Celý ostrov je jimi úplně "obsypán", v Ugljanu pronikají i mezi domky na jeho okraji. Jméno Ugljan je také spjato s produktem olivovníků, olejem (olej je chorvatsky ulje).

Městečko Ugljan se řadí i k malým letoviskům. Pokud nejste nároční na rušný život, tak zde najdete vše, co potřebujete ke strávení klidné a příjemné dovolené.

Ugljan

Historie a památky

První zmínky o ostrovu Ugljan pod svým současným názvem se dochovaly z roku 1325. Hustě osídlen byl už během římského období, zejména jeho severozápadní části, kde bylo nalezeno mnoho zřícenin z antických staveb. Současné osídlení sahá do středověku.

V městečku Ugljan se nachází františkánský klášter s gotickým kostelem z 15. století, který stojí na mysu v závěru přístavu (není přístupný pro veřejnost). Dále zde najdete několik letních sídel zadarské šlechty v renesančním a barokním slohu. V zátoce Batalaža jsou pozůstatky římské venkovské usedlosti a v zátoce Muline jsou k vidění zbytky staveb z římského a starokřesťanského období.

Dovolená v Ugljanu

Ubytování seženete v Ugljanu především v soukromí. Nachází se zde dokonce dva hotely, jeden je na nábřeží a jmenuje se Ugljan a druhý je Villa Stari Dvor. Dalšími možnostmi ubytování je několik malých kempů. Například kemp Porat, který se nachází v osadě Sušica, 2 kilometry severozápadně od Ugljanu.

Ugljan

Koupat se můžete v Ugljanu na dvou plážích. První vydlážděná je na nábřeží před hotelem Ugljan a druhá se nachází v zátoka s písčitým dnem v severní části městečka před klášterem. Zdejší moře a pláže jsou čisté, protože zde naní až tolik turistů.

Zasportovat si můžete v Ugljanu především ve vodě. Kromě šnorchlování a plavání se můžete pobavit při potápění a podmořském rybolovu. Na pláži si můžete zahrát různé míčové hry, jako je volejbal nebo fotbal.

V Ugljanu se během prázdnin konají různé kulturní a zábavní akce v rámci Kulturního léta ostrova Ugljanu. Jako ozvláštnění pobytu se můžete zúčastnit rybolovu s místními rybáři.