Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Slano

Ve stejnojmenném zálivu leží letovisko Slano, která má i svůj přístav, přestože má pouze 512 obyvatel. Nachází se 30 kilometrů severozápadně od Dubrovníka, s nímž má pravidelné autobusové spojení. Letovisko patří mezi velmi oblíbené a vyhledávané turisty. Díky zdejší úrodné půdě se tu daří pěstování ovoce, vinné révy, olivovníků nebo tabáku. Také se zde ve velkém pěstují a sbírají léčivé byliny.

Slano je perfektní destinací pro hosty, kteří hledají klidnou odpočinkovou dovolenou. Mnoho pláží, rozmanité rekreační aktivity a bohatá gastronomická nabídka vám zaručí perfektní dovolenou.

Dubrovnická riviéra

Historie

Mnoho archeologických nálezů napovídá, že Slano bylo obydleno již v prehistorických dobách. Okolní kopce jsou zastavěné mnoha ruinami starých pevností a mohyl. Starověké řecké a římské monumenty v okolí letoviska také najdete. Na kopci Gradina Hill stojí románské castrum a před františkánským kostelem si můžete prohlédnout rané křesťanské sarkofágy. 

Od 14. století patřilo Slano Dubrovnické republice a zároveň bylo sídlem dubrovnického místodržitele. Dodnes zde stojí jeho rezidence, která ale byla v 19. století přestavěna. V městečku se dochoval i letohrádek bosenské aristokratické rodiny Ohmučevićů a stojí zde i několik kostelů.

Válka v letech 1991 – 1992 Slano velmi zasáhla, zničen byl luxusní hotel Admiral, který stál na hlavní pláži v centru letoviska. Teprve před pár lety byl obnoven a otevřen.

Dovolená ve Slanu

Pokud chcete strávit svoji dovolenou ve Slanu, tak vám městečko nabídne poklidnou domácí atmosféru, kde si nikdo za ničím nehoní a stres je tu neznámé slovo. Ubytování seženete v hotelech (Osmine a Admiral), v soukromých apartmánech či pokojích nebo v malých kempech.

Kolem Slana jsou hezké oblázkové pláže, které se táhnou daleko za letovisko. Jestliže byste chtěli mít zátoku pouze pro sebe, vydejte kousek dál za Slano a nikým nebudete rušeni. Pláž hotelu Osmine byla dokonce vyznamenána oceněním tzv. Modrou vlajkou.

Pokud byste si chtěli zasportovat, můžete vyzkoušet mnoho vodních sportů a dalších rekreačních aktivit jako: vodní lyže, board sailing, potápění a šnorchlování v moři. Také se můžete věnovat cyklistice a pěším túrám.

Dorazíte-li do Slana  lodí, máte k dispozici dva přístavy, rozdělené podle velikosti jacht – Bajna Cove a Cape Gornji.

Večer si ve Slanu užijte romantické vycházky podél pobřeží a skvělé jídlo v jedné ze zdejších restaurací. Pokud vás zajímají místní speciální jídla, navštivte restaurace Grgurići a Kolarin a nezapomeňte ani na tavernu Maestral.