Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Kraljevica

Přístav s loděnicemi má 3 000 obyvatel a leží při Vinodolském průlivu, u vstupu do Bakarského záliv. Kraljevica se nachází 12 kilometrů jižně od největšího města této oblasti, Rijeky.

Významným impulzem pro rozvoj města bylo v 18. století vybudování silniční přípojky na tzv. Karolínskou cestu, která spojovala Karlovac, Bakar a Rijeku. Od 19. století se stala Kraljevica významným střediskem stavby lodí a mořeplavby.

Přímo v Kraljevici se nenachází rekreační zařízení, neboť loděnice je přímo ve městě a obří jeřáby a lodě lemují horizont. Turistická centra jsou umístěna mimo město, do menšího letoviska Oštro na stejnojmenném poloostrově jižně od Kraljevice, kde najdete ubytovací objekty a oblázkovou pláž. Další možností kde strávit dovolenou je zátoka Grabrova ležící 3 kilometry od Kraljevice. Zde je pod vjezdem na Krcký most na ostrov Krk velký hotel Uvala Scott a bungalovy, místní pláž je částečně oblázková a zčásti uměle doplněna.

Oblast Vinodol

Historie a památky

Rozvoj Kraljevice je spojen s vybudováním opevněného kaštelu (zámku) zvaného Stari grad mocným chorvatským šlechtickým rodem Zrinských na počátku 17. století. V centru města stojí na malém poloostrově další kaštel, zvaný Novi grad nebo Frankopan, který byl postaven v renesančním slohu s prvky italských vil.

Kraljevica zažila mnoho tragických situací, několikrát byla vyloupena Turky a Benátčany jako pomsta za to, že často poskytovala útočiště uskokům z města Senje. Oba zámky vyloupili a poničili i habsburští vojáci v roce 1671 po odhaleném spiknutí Zrinských a Frankopanů proti rakouskému císaři. V současné době by potřebovaly oba zámky rekonstrukci.

Dovolená v Kraljevici

Pokud byste chtěli jet na dovolenou do Kraljevice, ubytování seženete v nedaleké příjemné vesničce Oštro, kde je příjemný hotel Uvala Scott, stejnojmenné apartmány nebo bungalovy. Také se můžete ubytovat v kempu Oštro.

Okoupat se můžete v letovisku Oštro ležícím na stejnojmenném poloostrově jižně od Kraljevice, kde je hezká oblázková pláž a ve tři kilometry vzdálené zátoce Gabrova je pod vjezdem na Krcký most uměle doplněná oblázková pláž.

Co se týká nabídky sportování, není nabídka až tak bohatá. Ve většině případů se můžete věnovat vodním sportům. V letovisku Oštro a v hotelovém koplexu Uvala Scott se můžete potápět (kurzy), šnorchlovat nebo se věnovat jachtingu.

Za zábavou můžete vyrazit do města Kraljevica, kde jsou restaurace, kavárny nebo disko kluby. Velkou událostí sezóny je kulturní festival Léto ve Frankopanu, který se koná ve frankopanském Novém zámku, koncerty, folklorní vystoupení a další představení.