Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Chorvatské suvenýry

Pokud si chcete z dovolené v Chorvatsku přivést typický suvenýr, navštivte místní trhy. Jsou zde příznivé ceny, ale hlavně zažijete autentický chorvatský život. V každém městě najdete alespoň jeden trh, s nabídkou čerstvého ovoce a zeleniny (doporučujeme koupit si místní sušené fíky). Není výjimkou, že zde budete smlouvat. Uvědomte si, že je to hra a užijte si atmosféru. Ze smlouvání nemějte obavy, s místními se domluvíte velmi snadno, jinak použijte své ruce.

Účtenky z nákupů si pečlivě schovejte až do překročení hranic, protože chorvatská finanční policie může požadovat jejich předložení. (Jde o opatření proti daňovým únikům v Chorvatsku.)

Typické chorvatské suvenýry

Tradičními předměty, které si můžete z Chorvatska přivést domů jsou rukodělné výrobky. Může jít o textilní věci (háčkované a paličkované doplňky), jemné stříbrné šperky nebo ozdoby z korálů a mušlí, dřevěné a keramické předměty.

Typickým suvenýrem z dovolené v Chorvatsku jsou kravaty, protože vznikly právě zde. Vybrat si můžete z ručně vyráběných hedvábných kravat s nejrůznějšími vzory, ale koupit si můžete i ty s národními vzory. V obchodech se suvenýry také často uvidíte mnoho předmětů s dalmatinem. Lidé totiž neví, že bílý miláček s černými puntíky, má svůj původ právě v Dalmácii. Další typicky chorvatskou památkou je morčič. Jedná se o šperk z Rijeky, který je velmi oblíbeným (především pro ženy) suvenýrem z Istrie a Kvarneru. Představuje malou hlavičku mouřenína. Jeho původ sahá až do 16. století, kdy byl poprvé vytvořen jako památka vítězství nad Turky. Jeho magická moc je taková, že má ochránit svého majitele před zlem. Milovníky krajek potěší návštěva ostrovů Pagu a Hvaru, na kterých se vyrábí klasické chorvatské vzory. Samotnou výrobu krajek můžete sledovat na vlastní oči v historických uličkách města Pagu. Hvarská krajka je zvláštní tím, že se vyrábí z vláken místní agáve. Pro středodalmatské ostrovy, zejména pak pro Hvar, je typická levadule, ze které se zde vyrábí různé výrobky, např. olej, mýdla, voničky, různé dekoraní předměty atd.

Suvenýry k jídlu a pití

Jestli máte raději suvenýry, které si můžete doma sníst nebo vypít, tak si přivezte chorvatské speciality jako je kvalitní panenský olivový olej domácí výroby, výborný ajvar (směs mleté zeleniny různě ochucený), ovčí sýry, například proslulý je paški sir z ostrova Pag. Dále to může být pršut, výrobek podobný šunce, který se suší na vzduchu. Milovníky vína určitě potěší láhev tohoto dobrého chorvatského nápoje (např. Prošek nebo vína (Dingač, Postup) z Pelješacu). To platí i pro destiláty z hroznů jako jsou: lozu, hruškovici z hrušek nebo bylinkovou vinnou pálenku travarica. Z okolí Zadaru pochází další dalmatská specialita, likér maraskino. Vyrábí se z višní maraska, které nikde jinde nerostou než v okolí města. Všechny pochutiny a nápoje koupíte v Chorvatsku za rozumné ceny.

Podél celého Jadranu se setkáte s nabídkou předmětů z mořských živočichů. Bohužel se tu prodávají i takové, které nemají svůj původ v místním moři. Jsou dováženy z tropických moří a jejich výlov není vždy šetrný k životnímu prostředí.