Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Igrane

Toto malé letovisko s 420 obyvateli leží 7 kilometrů jihovýchodním směrem od Podgory. Igrane má také malý přístav a je vhodná pro nenáročné turisty, kteří hladají klid na dosti rušné Makarské riviéře. Městečko leží na zalesněném poloostrůvku ve svahu nad mořem. Igrane je typické chorvatské letovisko, protože u pobřeží najdete velké množství apartmánů táhnoucích se od přístavu kolem vody dál od města, zatímco historické centrum je položeno výše nad pobřežím kolem zvonice.

V letovisku naleznete vše, co byste mohli potřebovat ke svému zdejšímu pobytu. Jsou tu restaurace, vinárny, cukrárny s výbornými zmrzlinami, na promenádě jsou stánky s "cetkami". Dále si můžete nakoupit potraviny ve dvou marketech, v pekárně a stánku se zeleninou. Nachází se zde i pošta a internetová kavárna.

Igrane je původní typickou vesničkou Dalmácie, která si i přes zdejší rozvoj cestovního ruchu zatím uchovala svoje půvabné kouzlo. Místní se ještě stále živí vedle turistiky i původními odvětvími, zemědělstvím a rybářstvím.

Historie a památky

První zmínka o osadě Igrane je až z roku 1466, ale místo bylo obydleno již v římských dobách, o čemž svědčí sarkofágy nalezené na místním hřbitově.

Přestože je Igrane malým letoviskem, má několik historických staveb. Jednou z nich je opevněná věž kula Zale, která stojí na nejvyšším místě městečka. Byla postavená v 17. století a sloužila jako obranná věž proti tureckým výpadům. Nad Igrane se tyčí předrománský kostel svatého Michala z 11. - 12. století zasazený mezi olivovníky. Nepřehlédnutelnou je barokní zvonice kostela z 18. století. Na místním hřbitově se dochovala apsida původního středověkého kostela. Na pobřeží se dochovalo barokní sídlo rodiny Šimić-Ivaniševićů.

Igrane je tradičním centrem pěstitelů oliv, které zde fungují dodnes. O tom se můžete i sami přesvědčit, protože v okolí letoviska se nacházejí krásné olivové háje a na pobřeží si vedle Uljarské zadrugy (olejářského družstva) můžete prohlédnout lisy na olivy.

Dovolená v Igrane

I když je Igrane malým městečkem, nachází se zde kromě ubytování v soukromých apartmánech a vilách také jeden hotel jménem Punta.

Kolem letoviska se line městská oblázková pláž  od přístavu k jihu široká 200 metrů a dlouhá jeden a půl kilometru. Stín zde zajišťují vyrostlé borovice. Dál pokračuje pláž hotelu Punta, která je na cípu malého mysu, na němž se Igrane nachází. Není dlouhá, ale je rozlehlejší a bývá volnější. I moře je zde zajímavější na potápění, protože je tu potopený vrak auta. Tato pláž je posetá lehátky a hned vedle má svoji základnu půjčovna s vodními atrakcemi jako banán, kruhy, padák, skůtry, atd.

Protože Igrane není velkým turistickým centrem, poskytuje dobré podmínky pro dovolenou s dětmi, které máte stále pod vašim dohledem.

I tady můžete sportovat, především ve vodě. Také je zde k dospozici minigolf a boccia. Jestli máte rádi výlety na kole, tak zdejší okolí má několik cyklistických tras, které můžete vyzkoušet.

Přestože je Igrane opravdu malé, je vhodné především pro rodinnou dovolenou nebo pro ty, kteří jsou rádi na klidném místě, i tady je pár kaváren a restaurací. A dokonce je zde i jeden discoclub.