Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Vrsar

V minulosti byl Vrsar malým rybářským městečkem na západním pobřeží Istrie. Dnes má 1 700 obyvatel a je hezkým turistickým letoviskem se starobylým vzhledem a klidnou atmosférou. Leží 3 kilometry od severozápadního okraje Limského zálivu, mezi většími městy Rovinjem a Porečí. Před jeho pobřežím se rozkládá 18 malých, neobydlených ostrůvků. Před vlastním Vrsarem je ostrůvek Koversada, na kterém je od roku 1960 stejnojmenný proslulý nudistický kemp patřící k největším evropským naturistickým střediskům. Vrsar díky Koversadě signalizuje svůj liberální duch a nerušenou harmonii s přírodou.

Přestože je Vrsar menším přístavním městečkem, patří k významným istrijským letním destinacím s velkou ubytovací kapacitou. Místo vyniká bohatými borovými lesy, velmi členitým romantickým pobřežím a modrými zátokami. Díky krásné okolní přírodě patří Vrsar k nejpříjemnějším letoviskům v celé oblasti. Nachází se zde i sportovní letiště, které láká dobrodruhy a milovníky adrenalinu.

Vrsar

V minulosti zde dvakrát pobyl světoznámý benátský svůdník žen, Giacomo Casanova.

Historie a památky

Ve Vrsaru se našly vykopávky z antické doby, ale město začalo vzkvétat až jako biskupské sídlo ve 12. století.

Starobylé centrum se rozkládá na pahorku, jehož dominantou je zámek, který byl letním sídlem vrsarských biskupů, dnes je bohužel zchátralý. Městečko má středověkou síť ulic a uliček, které jsou terasovitě uspořádány. Vrsar byl obehnán hradbami, ale většina opevnění je součástí domovních průčelí, zůstaly zde obě městské brány, hlavní a západní.

Ve Vrsaru je několik kostelů, mezi nejhezčí patří barokní kostel svatého Antonína z 18. století. Zdobí ho klenutá vnější předsíň (zvaná lopica), která je typická pro některé istrijské sakrální stavby. Na kopci stojí další, mariánský kostel z 12. století, jenž se řadí k předním románským stavbám v Istrii. U pobřeží na úpatí kopce je nejstarší část města, kde byly nalezeny zbytky starokřesťanského kostela s nartexem s krásnou podlahovou mozaikou ze 4. století. Poslední kostel svatého Fosky ze 17. století slouží v současnosti jako koncertní síň.

Těžba kamene má ve Vrsaru tradici již od římské doby, staré kamenolomy se nachází na poloostrově Montraker a jsou zčásti obnoveny. Každoročně (v srpnu a září) se zde koná mezinárodní sochařská škola Montraker pro mladé umělce, kteří tu tvoří pod dohledem významných sochařů. Vytvořená díla jsou pak vystavena na veřejných prostranství Vrsaru.

Vrsar

Někteří historikové tvrdí, že monolit (deska vážící 230 tun) kryjící Theodorichovu hrobku ve stejnojmenném mauzoleu v italské Ravenně, pochází ze zdejšího lomu na ostrůvku Svatého Jiřího. Podle jiných historiků pochází tento monolit z lomu v Poreči.

U kempu Valkanela (severním směrem) se nalézá sochový park jednoho z nejvýznamnějších současných chorvatských sochařů, Dušana Džamonji. Jeho monumentální díla zaujímají plochu 10 hektarů. Umělec má ve Vrsaru ateliér a letní sídlo.

Dovolená ve Vrsaru

Ubytovací kapacita Vrsaru je velká, především je tato destinace zaměřena na kempy, které nabízí kvalitní vybavení, a proto se dostaly mezi nejlepší v Chorvatsku. K nejvyhlášenějším kempům patří Valkanela, Porto Sole a Orsera, ale i nudistická Koversada, která je rájem pro vyznavače naturistického způsobu života. Také se můžete ubytovat v několika vrsarských hotel, například Belvedere, Petalon či Pineta, který se nachází na kopci a nabízí jeden z nejkrásnějších pohledů na Jadranu. V jeho blízkosti a nejen tam se nachází soukromé apartmány ležící u moře a zároveň v zalesněné krajině.

Vrsar nabízí svým násvštěníkům velmi dobré možnosti koupání. Zdejší oblázkové pláže jsou pěkně upravené. Dále tu natrefíte na kamenité, štěrkové pláže a skalní plotny doplněné betonovými deskami a travnatými plochami na slunění. Turisté si oblíbili i koupání na některém z blízkých krásných ostrůvků. Dopravit se sem můžete místními najatými čluny, které vás zase odpoledne odvezou, také si můžete najmout člun na delší dobu. I pláže ve Vrsaru byly vyznamenány tzv. Modrou vlajkou, jedná se o tyto pláže: u autokempů Valkanela a Porto Sole, pláž Vala, pláž hotelového komplexu Belvedere a pláž naturistického střediska Koversada.

Vrsar

Skvěle si zasportujete ve Vrsaru, vhodné podmínky zde jsou pro vodní, jako je windsurfing, vodní lyže, potápění (potápěčské centrum u hotelu Petalon) nebo sportovní rybolov. Na pevnině si můžete zahrát tenis, malou kopanou, volejbal, minigolf, kuželky či stolní tenis. Sportovat můžete na víceúčelovém hřišti. Dále můžete jezdit na koni, vypůjčit si horské kolo a vydat se na výlet po cyklostezkách. Místní sportovní letiště Crljenka provozuje i letecké sporty, jako paragliding. V nabídce jsou i vyhlídkové lety nad městem a pobřežím. Pokud byste doma zapoměli některé sportovní náčiní, můžete využít zdejší půjčovny sportovních potřeb.

Během letní sezóny se ve Vrsaru pořádají různé lidové slavnosti, soutěže, hry, velké taneční zábavy, diskotéky, show či promenádní koncerty. Město nabízí svým návštěvníkům mnoho výborných a zajímavých restaurací, vináren a barů. V "nudistické" Koversadě se několikrát za sezónu koná velmi oblíbený Den Koversady s celodenním zábavným programem, vrcholícím volbou Miss Koversady. Největší letní kulturní akcí je Vrsarské kulturní léto, v jehož rámci se konají koncerty klasické hudby v některém z místních kostelů.
Pokud máte rádi umění, tak zde má stálou expozici působivý park plastik světově proslulého chorvatského sochaře Dušana Džamonji, který zemřel v roce 2009. Výstava se nachází při umělcově letním sídle a ateliéru na okraji Vrsaru směrem na Funtanu. Park má otevřeno od dubna do října od 9:00 do 11:00 hodin a pak od 17:00 do 20:00 hodin, kromě pondělí.