Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Ostrov Pašman

Pašman je se sousedním ostrovem Ugljanem spojen mostem přes průplav Mali Ždrelac. Původně byla na tomto místě mělčina, ale v 90. letech 19. století zde byl prokopán průplav s malým mostem. Ten byl v 70. letech 20. století po prohloubení a rozšíření průplavu nahrazen novým mostem. V roce 2008 se začal most rekonstruovat a nově otevřen byl v červnu roku 2011.

Pobřeží ostrova Pašmanu je členité a jsou tu větší zátoky jako: Polača, Taline, Triluke, Landjin a Soline. Vápencový ostrov je do značné míry pokryt makchií a jeho vnitrozemí je kopcovité. Na východě převládají úrodné usazeniny. Západní pobřeží je velmi členité a jeho četné zátoky jsou chráněny před větrem, bórou. Podobné podmínky jsou i na jihu ostrova. Tato část pobřeží je chráněna početnými drobnými ostrůvky, např. Školjić, Garmenjak, Babac, Muntanaj aj. Východní pobřeží už není tak členité, a proto jsou zde leží všechna městečka - Tkon, Nevidjane, Kraj, Pašman, Banj, Mrljane, z nichž první dvě jsou největší. Celkový počet obyvatel se na ostrově Pašman pohybuje kolem 3 300. Znamená to, že je řidčeji osídlen než sousední Ugljan, který je menší, ale má dvojnásobek obyvatelstva.

Ostrov Pašman

Život na Pašmanu

Obyvatelé Pašmanu se živí hlavně zemědělstvím, pěstují olivovníky, zeleninu a ovoce. Také se věnují chovu ovcí, rybolovu a v malé míře i cestovnímu ruchu.

I když jsou na Pašmanu vhodné podmínky pro rekreační pobyty, nejsou dosud plně využívány. To znamená, že ostrovu vyhledávají především ti, kdo hledají klid, krásnou nedotčenou přírodu a čisté moře. Tedy dovolenou mimo hlučná a velká letoviska. Ubytovat se tu můžete jen v soukromí a ve třech menších kempech.

Ostrov je i dobrým výchozím bodem pro konání výletů na lodi, např. do Národního parku Kornati nebo na ostrov Dugi otok do zátoky Telašćica, které pořádají místní agentury.

Pašmantrajektové spojení z Tkonu do Biogradu na moru ležícím na pevnině, 28 kilometrů jižně od Zadaru. Kromě tohoto přímého spojení se používá i trajekt z Preka na Ugljanu (z Pašmanu se přejede přes most na Ugljan) do Zadaru.

Město Tkon

Historie Pašmanu

Prvními obyvateli Pašmanu byli již v prvním tisíciletí před Kristem Ilyrové, po nichž se zde nalezla opevněná sídliště. Tento lid pak vystřídali Římané ( nálezy u Tkonu, Pašmanu nebo Kraje). Listinné zprávy o ostrovu  se dochovaly až z doby, kdy patřil biogradské a zadarské církevní hierarchii. Ve 12. století  se stal Pašman útočištěm uprchlíků z města Biograd na moru, zničeného Benátčany. V dalších staletích také zasáhla ostrov expanze Benátčanů. Poslední velký příliv obyvatel zažil Pašman v 16. a 17. století, kdy se sem stahlovali běženci z pevniny prchající před Turky.

Kulturně historické památky jsou soustředěny v místních městečkách nebo v jejich okolí. Mimo ně je památek velmi málo, např. u zátoky Sveti Ante na jihozápadním pobřeží stojí předrománský kostelík.