Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Pobřeží a ostrovy Chorvatska

Chorvatské pobřeží

Velkou část východního pobřeží zabírá to chorvatské. Rozléhá se od mysu Savudrija na severu k mysu Oštri na jihu. Pobřežní čára pevniny je 1 777 km a čára ostrovů činí 4 058 km, celková délka chorvatského pobřeží je tedy včetně ostrovů 5 835 km.

Ostrov Cres

Zdejší pobřeží je velmi členité, což mu zaručuje jeho rozmanitost a půvab. Vápencové pobřeží má vysoké a strmé břehy, naopak v oblastech flyše je mělké a písčité (chorvatsky se takovému pobřeží říká žalo). Právě v takových oblastech leží nejkrásnější chorvatské pláže, jako jsou na Makarské riviéře.

V místech, kde došlo v minulosti k nejvýraznějšímu poklesu pevniny a k jejímu zatopení mořem, vznikly dlouhé zálivy, jimiž moře vniklo hluboko do pevniny (např. zálivy Zavratnica, Bakarski zaljev a další). Pokles pevniny zformoval i ústí řek. Například Prukljanské jezero u Šibeniku vzniklo zatopením dolního toku řeky Krky. Zajímavá je v tomto směru i řeka Neretva, jejíž ústí do moře bylo v prehistorických dobách někde mezi ostrovy Hvar a Korčula, poblíž dnešního městečka Vela Luka.

Chorvatské poloostrovy

Největší chorvatské poloostrovy jsou Istrie na severu a Pelješac rozkládající se na vysokém hřebenu na jihu země, který je velmi dlouhý a protáhlý. U městečka Stonu vybíhá v úzkém pásku z pevniny a kdyby se mořská hladina zvedla o pár metrů, tak by se z něho stal ostrov.

Chorvatské ostrovy

Chorvatsko je charakteristické tím, že má u svých břehů velké množství ostrovů a ostrůvků, které byly v dávné minulosti součástí pevniny. Dokazuje to jejich uspořádání do skupin a řad i směr, jakým se táhnou. Také mají stejné geologické složení jako sousední pevnina.Ostrůvek v Jadranu

Velkých ostrovů je v Chorvatsku šedesát devět a trvale je jich obydleno padesát. Ostrůvků je 656 a počítají se mezi ně pevniny, které mají pobřežní čáru od 1,5 do 10 km. Ostrůvky mají rostlinnou vegetaci, ale nejsou trvale obydleny. Dalším druhem pevniny jsou tzv. hřebeny a útesy. Těch je 508, jejich pobřežní čára je do 1,5 km a neroste na nich žádná zeleň. Celkový počet pevninských útvarů v moři je 1 233.

Největšími chorvatskými ostrovy jsou Krk a Cres, které mají rozlohou 405,78 km². Následuje Brač (394,57 km²) a Hvar, který je menší (299,66 km²), ale zato je to nejdelší ostrov se svými 68 km. V současnosti žije na jadranských ostrovech 121 606 tisíc obyvatel.