Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Vranské jezero

Je největší chorvatské sladkovodní jezero o rozloze 30,2 km² se nachází kilometr do vnitrozemí od městečka Pakoštane. Dlouhé je třináct kilometrů a břehy kolem jeho hladiny jsou porostlé hustým rákosem. Vzniklo zaplavením krasového polje podzemními vodami. S mořem je spojeno umělým kanálem Prosika. Část jeho vod odtéká i podzemními cestami do Pirovackého zálivu. Původně bylo Vranské jezero sladkovodní, ale díky propojení s mořem je jeho voda brakická, proto zde žijí jak sladkovodní ryby, tak i mořské. Jezero je bohaté na nejrůznější ryby jako jsou kapři, štiky, úhoři atd. Pokud jste vášnivý rybář, tak si můžete v místní turistické kanceláři, kanceláři turistického sdružení nebo v místní restauraci u jezera koupit rybářský lístek na jeden den i na delší dobu.

Vranské jezero

Na březích Vranského jezera hnízdí spousta nejrůznějších vodních ptáků. Cestovní kanceláře pořádají "birdwatching" (pozorování ptáků) a vyjížďky na člunech s doprovodem, který vám dá odborný výklad. Turisté plují na člunech hluboko do bažin, kde mohou ptáky pozorovat a fotografovat. Hnízdí zde nejrůznější ptáci od volavek, ibisů až po hýly nebo tereje. Pouze na jeho severozápadě se nachází ornitologická rezervace o rozloze 8,83 km², která je přísně chráněná, protože zde hnízdí volavka červená.

V roce 1999 zde byl vyhlášen Přírodní park Vranské jezero (podle naší terminologie Chráněná krajinná oblast) o rozloze 57 km². V roce 2013 byl zapsán na Seznam mokřadů mezinárodního významu v rámci tzv. Ramsarské úmluvy o ochraně mokřadů. Přestože je Vranské jezero součástí přírodního parku, stojí na jeho březích rybářské osady. V jeho okolí se také daří zemědělství a cestovnímu ruchu.

Pokud byste chtěli spojit svoji dovolenou se svým oblíbeným koníčkem rybařením, tak na severním břehu jezera, nedaleko od Pakoštane, se nachází kemp Crkvine. Zaměřen je na rybářskou klientelu, protože přímo v něm je prodejna rybářských lístků a potřeb k tomuto sportu. Můžete sem vyrazit i s kolem nebo pevnou obuví, protože kolem Vranského jezera  byly v posledních letech vybudovány pěší a cyklistické stezky, které umožňují i krásné pohledy z vyhlídkových bodů nad východními břehy jezera.

Pokud byste si chtěli připomenout nedávnou smutnou chorvatskou minulost, můžete se zastavit ve vesnici Vrana, která leží tři kilometry od Pakoštane. Zde jsou stále hodně patrné stopy, které zanechala srbsko-chorvatská válka v devadesátých letech minulého století.