Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

O Istrii

Istrijský poloostrov

Velký poloostrov ležící na severovýchodě Chorvatska je jeho nejrozvinutější turistickou oblastí. Istrie je především oblíbená kvůli své výhodné poloze, která je blízko západoevropských a středoevropských zemí. Každoročně zde míří vysoké počty rekreantů cestujících jak skupinově, tak samostatně. Většina z nich míří do velkých moderních hotelových komplexů, které lemují skoro celé pobřeží poloostrova.

Novigrad
Istrie je jedno z turisty nejnavštěvovanějších míst Chorvatska. Pokud se ji rozhodnete také navštívit, jistě nebudete litovat.

Koupání na Istrii

Pláže na Istrii jsou skalnaté se strmým vstupem do moře. Tento fakt místní vyřešili tím, že zdejší pláže rozšířily vybudováním betonových plat. Tím pádem vzniklo poměrně hodně místa na slunění v blízkosti hezkého moře. Neočekávejte, že tady narazíte na schovanou malebnou zátoku poskytující soukromí a romantické zákoutí. Pokud hledáte taková místa, tak se raději vydejte do Dalmácie nebo na jaderské ostrovy.

Italský vliv na Istrii

Výhodou zdejší krajiny je skutečnost, že si stále zachovává svůj kouzelný vzhled, přestože jsou tu obrovské hotelové komplexy táhnoucí se i několik desítek kilometrů a rozsáhlé kempy. Větší města si zachovala své původní italské kouzlo a vyhnula se jim moderní výstavba. Pokud se rozhodnete vydat na výlet a ozvláštnit tak svůj pobyt u moře, vydejte se do vnitorzemí. Příjemně vás překvapí místní starobylá městečka a vesnice ležící na vrcholcích kopců, která si po staletí uchovala svoji tradiční kouzlo. Když sem dorazíte, připadnete si, že jste se ocitli jako na konci 19. století. Atmosféra těchto vesnic a měst je poklidná, místním plyne den pomalu a líně. Nadšeni budete starými kamennými uličkami lemovanými mnohdy opuštěnými domy, od kterých je krásný výhled na okolní louky a lesy.

Domy v Rovinji
Na Istrii si přijdou na své i milovníci historie a památek.

Historie Istrie

Istrijský poloostrov má velice bohatou a rozmanitou minulost. V této oblasti se po staletí střetávaly chorvatské, italské a slovinské vlivy. Více jak čtyřista let bylo území pod benátskou správou a pak součástí habsburské monarchie. Většina Italů byla z Istrie vyhoštěna po druhé světové válce, ale na jejich jazyk tu velice často narazíte. Především ve městech jsou italsky mluvící komunity. Italština je zde druhým dorozumívacím jazykem a místní dialekt je také dost odlišný od běžné chorvatštiny, protože má mnoho přejatých slov.

Největší istrijské město

Přístavní město Pula je největším istrijským městem a zároveň hospodářským a kulturním centrem tohoto poloostrova. Správním střediskem této oblasti se ale stal poměrně malý Pazin, který má výhodnou polohu. Pula se svým návštěvníkům může pochlubit dobře zachovalým amfiteátrem a dalšími římskými památkami. Na jeho prohlídku si vyhraďte nejméně dva dny. Ubytovat se můžete v něktrém ze soukromých pokojů místních obyvatel, jejichž nabídka je opravdu široká.

Ostrovy v okolí Rovinje

Máte také rádi příjemné procházky po promenádách na pláži? Potom je Istrie ideální místo pro vaší dovolenou.

Dovolená na Istrii

Západní pobřeží istrijského poloostrova je zaměřené především k rekreačním účelům. Leží zde krásná města jako Rovinj nebo Novigrad, která mají stará kamenná centra s typickými středomořskými domky. Je zcela běžné narazit zde na ulice protkané šnůrami na prádlo, tento zvyk se na Istrii drží od benátských dob. Městem nejvíce zaměřeným na cestovní ruch je Poreč. Místnímu hezkému starobylému centru dominuje byzantská Eufraziova bazilika ze 6. století, která byla zapsána v roce 1997 na seznam kulturního dědictví UNESCO. Poreč nabízí svým návštěvníkům jedno z nejkvalitnějších turistických zázemí s nejlepšími službami v celém Chorvatsku.

Istrie se dá rozdělit do dvou oblastí na Západoistrijské přímoří a na východní pobřeží poloostrova známé pod pojmem Kvarnerská riviéra.