Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Makarská riviéra

K nejkrásnějším a také k nejnavštěvovanějším částem Chorvatska patří právě Makarská riviéra. Ta si tento prim zasloužila díky sluncem zalitým plážím, které jsou tvořeny nádehrně bílými oblázky. Ty jsou také vyhlášené proto, že jsou omývány průzračně modrým mořem a za nimi se táhne dlouhý horský masiv Biokovo. Dohromady tyto přírodní skvosty tvoří neopakovatelnou a hlavně nezapomenutelnou scenerii, která se vryje do paměti všem turistům. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na velmi milé a pohostinné místní obyvatele, kteří si váží všech návštěvníků.

Makarská - město

Makaskou riviéru tvoří cca 60 kilometrů dlouhý pás dalmatského pobřeží, omývaný z východu Jaderským mořem. Jejím správním a zároveň největším centrem je historické město Makarská, kde se nikdy nebudete nudit. Riviéra je pouze několik kilometrů široká, protože ze západní strany ji svírá mohutné pohoří Biokovo s nejvyšším vhrcholem sv. Jure (1 762 m.n.m.), na který se můžete pohodlně dostat i autem, protože je na něm vybudovaná asfaltová cesta. Pomyslnými hranicemi riviéry jsou lázeňské městečko Brela na sevorozápadě a na jihovýchodě příjemné městečko Gradac.

Původní vesnice se na Makarské riviéře nacházely výše v horách, ale v druhé polovině dvacátého století, díky rozvoji cestovního ruchu se dokonce i celé přesunuly na pobřeží. Proto se od té doby původní vzhled neobydlených míst trochu pozměnil, ale místní se stále snaží udržovat piniové lesy, které v této oblasti mají své kouzlo.

Ubytování na Makarské riviéře

Makarská rivéra nabízí turistům velké množství ubytovacích kapacit. Široký výběr je zde z hotelů, které jsou většinou nově zrekonstrované, dále soukromé penziony, kempy a hodně rozšířené jsou apartmány. Všechny destinace, které zde leží jsou velmi navštěvované turisty. Mezi nejoblíbenější turistická letoviska patří Baška Voda, kde se nachází jedny z nejkrásnějších oblázkových pláží s pozvolným vstupen do moře, což je velká výhoda pro rodiny s malými dětmi. Toto městečko má i své historické jádro, staré kamenné domy a původní kostel. Dalším zajímavým místem na Makarské riviéře je Brela. Zde se v moři nalézá mnoho sladkovodních pramenů (vrulje), a proto se honosí titulem mořské lázně. Mezi velmi vyhledávanou destinaci patří Tučepi, protože mají krásné udržované pláže, které dodávají staré rybářskému městečku neopakovatelné kouzlo. Také je zde poměrně rozsáhlý přístav, kde kotví i větší jachty. Poslední vesnicí, která patří k Makarské riviéře, je Gradac. Ten má jednu z nejdelších a nejkrásnějších pláží v celém Chorvatsku. Samozřejmě, že je na Makarské riviéře mnohem více krásných míst, o kterých jsme se nezmínili a které stojí za návštěvu. Proto se každé významnější destinaci budeme věnovat podrobněji, abyste měli barvitější představu o vzhledu Makarské riviéry.

Sport na Makarské riviéře

Na celé riviéře můžete provozovat nejrůznější sportovní aktivity, i když nemáte příslušné vybavení, protože je zde i hodně nejrůznějších půjčoven člunů, skútrů nebo kol. Vedle vodních sportů jako je jachting, widsurfing nebo potápění, můžete provozovat další sporty jako je volejbal, minigolf, kuželky nebo velmi oblíbený tenis. Nedaleko města Makarské je nejvyšší hora masivu Biokovo, svatý Jure, kam se můžete vydat na pěší túru nebo dokonce i autem (cesta je zpoplatněná). Dejte si ale pozor na zdejší velmi horké počasí a vybavte se větším množstvím nápojů a okrývkou hlavy. Po celém dalmatském pobřeží se hojně rozšiřují cyklistické stezky, které jsou i hodně oblíbené. Díky kolu můžete projet třeba i celou Makarskou riviéru.

Gastronomie na Makarské riviéře

Celá střední Dalmácie je posetá výbornými domácími restauracemi, kde vám připraví ty nejlepší středomořské delikatesy z domácích surovin z vlastní zahrádky či chovu. Zdejšími specialitami jsou čerstvě vylovené ryby a plody moře, dále domácí olivy, zelenina nebo červené víno. Pokud si dáte jakékoli jídlo, ucítíte a hlavně ochutnáte pravou chuť středomoří a pořádné kvalitní potraviny. Místními specialitami jsou jídla z jehněčího masa na grilu, dále pljeskavice, čevapi či pršut. I vyznavači dobré kávy se zde budou cítit jako doma, protože se tu nachází mnoho kaváren a cukráren, kde dostanete silnou nešizenou kávu, výborné domácí dorty a samozřejmě vyhlášenou zmrzlinu.

Kultura na Makarské riviéře

Každé místní letovisko má nějaký kulturní program, o kterém se dozvíte vždy včas, protože má po celé destinaci hodně nepřehlédnutelných plakátů. Mezi ty větší patří Festival Makarské léto, které zahrnuje divadelní představení, koncerty vážné, folklorní, rockové a populární hudby, jenž se konají na otevřených prostranstvích města (Kačićovo náměstí, nábřeží, františkánský kostel atd.). Za návštěvu určitě stojí vystoupení dalmatských pěveckých souborů, tak zvaných klap, která jsou rozšířená po celé Dalmácii.

Tipy na výlety

Makarská riviéra se nalézá ve střední Dalmácii, a proto je vhodná ke konání nejrůznějších výletů, jak do blízkého okolí, tak do trochu vzálenějších míst. K zajímavým místům, které rozhodně stojí za návštěvu, je bezesporu druhé největší chorvatské město, Split. Svým návštěvníkům nabízí hezké historické město a především krásnou starověkou chloubu, Diokleciánův palác, který je zapsán do listiny světového kulturního dědictví organizace UNESCO

Mnoho místních cestovních agentur nabízí výlety lodí na blízké ostrovy Brač, Hvar a Vis. Výlet má většinou takový průběh, že brzy ráno se vyrazí z daného přístavu, obepluje se vybraný ostrov a podíváte se do některého zajímavého města na ostrově. Tento program trvá celé dopoledne. Pak následuje oběd na lodi, který se nejčastěji skládá ze smažených sardinek s chlebem a salátem a k pití se podává zdejší domácí víno. Po něm následuje odpolední koupání a opalování na některé z hezkých pláží na ostrově. Když se přiblíží podvěčer, loď se vydá na zpáteční cestu, během které na lodi zpívá místní umělec s harmonikou.