Nejnovější články

Jak bude vypadat letošní léto v Chorvatsku?

4. 4. 2021 - Chorvatsko-manie.cz

Už vyhlížíte léto a s ním i dovolenou? Nejste jediní. Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović informoval, že od 1. 4. 2021 mohou do země přicestovat zahraniční turisté. Má to ale své ale.


Chorvatsko zahájilo novou kampaň pro digitální nomády - "Chorvatsko, vaše nová kancelář!"

11. 3. 2021 - Tisková zpráva

Chorvatská centrála cestovního ruchu zahájila novou propagační kampaň „Chorvatsko, vaše nová kancelář!“ s cílem představení Chorvatska jako atraktivní a dobře připravené destinace pro digitální nomády. Reklamní kampaň bude kromě...


Archiv článků

Tribunj (severní Dalmácie, Chorvatsko)

Facebook   Google Plus  

Městečko Tribunj

Malé rybářské městečko má 1 300 stálých obyvatel a leží 3 kilometry západně od Vodice. Jedná se o poměrně starou osadu, jejíž novodobá historie sahá do 15. století. Dnešní Tribunj byl vybudován na maličkém ostrůvku, který byl později spojen kamenným mostem s pevninou, kde se dále rozrůstá. Historické jádro na ostrůvku si zachovalo svůj typický středomořský kolorit.

Tribunj je vyhlášený svou početnou rybářskou flotilou a rybím trhem konaným každý den ráno. Jakmile se rybáři vrátí se svými úlovky z širého moře, sjedou se sem zájemci i zdaleka, aby získali čerstvé ryby a plody moře. Ty se zde prodávají ve velkém množství, je to atrakce pro turisty z okolních letovisek. Zdejší rybí specialitou je rybí brudet s polentou, kterou vám připraví téměř v každé restauraci.

Tribunj

Tribunj láká návštěvníky především vysokým počtem pláží v mnoha zátokách podél pobřeží, které jsou vyhledávané z dalekého okolí. V městečku je i poměrně velký jachtařský přístav - marina, který je hodně využívaný.

Historie a památky

Původní osada se nacházela na kopci svatého Mikula, na jehož vrcholu byla postavená středověká tvrz Jurjevgrad. Podle ní se vesnice jmenovala od založení Šibenickou diecézí v roce 1298 až do konce 17. století.

Současný Tribunj je vystaven na ostrově, který byl později spojen s pevninou kamenným mostem. Osada je poprvé zmiňována v roce 1463 pod názvem Tribohunj, ale jména se v průběhu staletí měnila například na: Trebić, Trebiste, Trebunj, Tribohunj, Tribohum, Trebocconi (benátský název z roku 1684). Stále není jasné, zda je název městečka odvozený od jména boha Slunce pohanských Chorvatů a nebo ze slovanského slova znamenající "místo, kde se obětuje". Na začátku 20. století byly odkryty zbytky obranných zdí pevnosti Jurjevgrad z poloviny 17. století, které byly postaveny během benátské vlády k obraně proti Turkům. Původní opevnění osady se nezachovalo.

V 15. století byl postaven na kopci nad vesnicí kostel svatého Mikuláše, kde původně stála tvrz Jurjev grad a je obklopen hřbitovem.

Tribunj - ulice

Nový, moderní kostel zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie pochází z konce 19. století. V průběhu let byl několikrát přestavěn a dvakrát byl zničen, a to za druhé světové války a za občanské války. Současný vzhled kostela Panny Marie Karmelské je dílem architekta Nikoly Bašić. Kostel stojí na kopci Okit a turisty zaujme již při pohledu z Tribunje od moře. Na tomto kopci byl postaven první kostel již v 17. století na místě původní kaple. Na počátku 20. století vznikla k vrcholu kopce křížová cesta se 14 kaplemi. 

Dovolená v Tribunji

Tribunj nabízí svým návštěvníkům k ubytování hotel The Movie Resort, několik penzionů, kemp Starine a velmi širokou škálu soukromých apartmánů. Nejlepší z okolních kempů se nachází v nedaleké Vodici a jmenuje se Camp Adriatic Imperijal Vodicje. Jeho rozloha je 11 hektarů, otevřený je od dubna do září a je součástí hotelového komplexu Imperial. Areál kempu leží přímo na pláži, který je stíněný borovicovým lesem. Turistům je zde k dispozici restaurace, bar, směnárna, bankomat, internet, půjčovna kol, sociální zařízení a všechny prostory hotelu Imperial jako bazény, fitness centrum, sportovní hřiště či diskotéka.

V Tribunji jsou pláže z jemného štěrku a je jich opravdu mnoho. Využít můžete pláže jak na západ od vesnice, zátoky Rupa a Sovlja, tak i směrem na Vodici a na přilehlých ostrůvcích. Mezi nejoblíbenější pláže patří Zamalin, Bristak a Sovlje. Plava plaža získala vyznamenaná tzv. Modrou vlajku za čistoti a služby. Jedná se o 4 kilometry dlouhou štěrkovou pláž mezi Tribunjí a Vodicí. Jezdí se sem koupat a potápět rekreanti z blízkého i vzdálenějšího okolí. Podle některých měření je moře kolem Tribunje jedno z nejčistších v Chorvatsku.

Tribunj - pláž

Tribunj nabízí i široké sportovní vyžití, především se jedná o vodní sporty jako je surfování, plachtění, jachting (škola), šnorchlování a potápěn. To je velmi oblíbené kvůli zdejšímu bohatému podmořskému světu a je zde i škola potápění. Ve vodě se můžete i vyřádit při jet ski nebo při jízdě na banánu. Široké možnosti jsou i na souši, provozovat můžete tenis, minigolf, malou kopanou, plážový volejbal či bowling. Severní Dalmácie má i poměrně bohatou síť cyklostezek, které mají různé délky a náročnosti. Hezká a vyhledávaná trasa vede kolem Vranského jezera.

I o zábavu je v Tribunji postaráno, především o prázdninách. Kromě otevřených restaurací, vináren a kaváren do ranních hodin, zde probíhají různé akce. Mezi oblíbené lidové slavnosti patří Tribunjská noc a Rybářská noc s bohatým a zajímavým programem. V průběhu roku se konají lidové slavnosti (fešty), největší jsou na svátek Panny Marie 15. srpna a na svatého Mikuláše 6. prosince. Každý rok 1. srpna probíhají velmi populární závody v jízdě na oslech. Oslí dostihy se konají od roku 1957 (jen s několika krátkými přestávkami) a v průběhu let se staly tradicí. Trať vede kolem starého jádra na ostrůvku, po místním nábřeží. Pro návštěvníky je to jedna z nejveselejších a nejzábavnějších akcí na Jadranu. V průběhu závodu dochází k mnoha komickým situacím, tvrdohlaví a téměř nezvladatelní osli svojí nedisciplinovaností vytvářejí mnoho vtipných situací k pobavení diváků. Osli se často zabývají vším možným, jen ne snahou dojít jako první k cíli a zvítězit.