Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Tribunj

Malé rybářské městečko má 1 300 stálých obyvatel a leží 3 kilometry západně od Vodice. Jedná se o poměrně starou osadu, jejíž novodobá historie sahá do 15. století. Dnešní Tribunj byl vybudován na maličkém ostrůvku, který byl později spojen kamenným mostem s pevninou, kde se dále rozrůstá. Historické jádro na ostrůvku si zachovalo svůj typický středomořský kolorit.

Tribunj je vyhlášený svou početnou rybářskou flotilou a rybím trhem konaným každý den ráno. Jakmile se rybáři vrátí se svými úlovky z širého moře, sjedou se sem zájemci i zdaleka, aby získali čerstvé ryby a plody moře. Ty se zde prodávají ve velkém množství, je to atrakce pro turisty z okolních letovisek. Zdejší rybí specialitou je rybí brudet s polentou, kterou vám připraví téměř v každé restauraci.

Tribunj

Tribunj láká návštěvníky především vysokým počtem pláží v mnoha zátokách podél pobřeží, které jsou vyhledávané z dalekého okolí. V městečku je i poměrně velký jachtařský přístav - marina, který je hodně využívaný.

Historie a památky

Původní osada se nacházela na kopci svatého Mikula, na jehož vrcholu byla postavená středověká tvrz Jurjevgrad. Podle ní se vesnice jmenovala od založení Šibenickou diecézí v roce 1298 až do konce 17. století.

Současný Tribunj je vystaven na ostrově, který byl později spojen s pevninou kamenným mostem. Osada je poprvé zmiňována v roce 1463 pod názvem Tribohunj, ale jména se v průběhu staletí měnila například na: Trebić, Trebiste, Trebunj, Tribohunj, Tribohum, Trebocconi (benátský název z roku 1684). Stále není jasné, zda je název městečka odvozený od jména boha Slunce pohanských Chorvatů a nebo ze slovanského slova znamenající "místo, kde se obětuje". Na začátku 20. století byly odkryty zbytky obranných zdí pevnosti Jurjevgrad z poloviny 17. století, které byly postaveny během benátské vlády k obraně proti Turkům. Původní opevnění osady se nezachovalo.

V 15. století byl postaven na kopci nad vesnicí kostel svatého Mikuláše, kde původně stála tvrz Jurjev grad a je obklopen hřbitovem.

Tribunj - ulice

Nový, moderní kostel zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie pochází z konce 19. století. V průběhu let byl několikrát přestavěn a dvakrát byl zničen, a to za druhé světové války a za občanské války. Současný vzhled kostela Panny Marie Karmelské je dílem architekta Nikoly Bašić. Kostel stojí na kopci Okit a turisty zaujme již při pohledu z Tribunje od moře. Na tomto kopci byl postaven první kostel již v 17. století na místě původní kaple. Na počátku 20. století vznikla k vrcholu kopce křížová cesta se 14 kaplemi. 

Dovolená v Tribunji

Tribunj nabízí svým návštěvníkům k ubytování hotel The Movie Resort, několik penzionů, kemp Starine a velmi širokou škálu soukromých apartmánů. Nejlepší z okolních kempů se nachází v nedaleké Vodici a jmenuje se Camp Adriatic Imperijal Vodicje. Jeho rozloha je 11 hektarů, otevřený je od dubna do září a je součástí hotelového komplexu Imperial. Areál kempu leží přímo na pláži, který je stíněný borovicovým lesem. Turistům je zde k dispozici restaurace, bar, směnárna, bankomat, internet, půjčovna kol, sociální zařízení a všechny prostory hotelu Imperial jako bazény, fitness centrum, sportovní hřiště či diskotéka.

V Tribunji jsou pláže z jemného štěrku a je jich opravdu mnoho. Využít můžete pláže jak na západ od vesnice, zátoky Rupa a Sovlja, tak i směrem na Vodici a na přilehlých ostrůvcích. Mezi nejoblíbenější pláže patří Zamalin, Bristak a Sovlje. Plava plaža získala vyznamenaná tzv. Modrou vlajku za čistoti a služby. Jedná se o 4 kilometry dlouhou štěrkovou pláž mezi Tribunjí a Vodicí. Jezdí se sem koupat a potápět rekreanti z blízkého i vzdálenějšího okolí. Podle některých měření je moře kolem Tribunje jedno z nejčistších v Chorvatsku.

Tribunj - pláž

Tribunj nabízí i široké sportovní vyžití, především se jedná o vodní sporty jako je surfování, plachtění, jachting (škola), šnorchlování a potápěn. To je velmi oblíbené kvůli zdejšímu bohatému podmořskému světu a je zde i škola potápění. Ve vodě se můžete i vyřádit při jet ski nebo při jízdě na banánu. Široké možnosti jsou i na souši, provozovat můžete tenis, minigolf, malou kopanou, plážový volejbal či bowling. Severní Dalmácie má i poměrně bohatou síť cyklostezek, které mají různé délky a náročnosti. Hezká a vyhledávaná trasa vede kolem Vranského jezera.

I o zábavu je v Tribunji postaráno, především o prázdninách. Kromě otevřených restaurací, vináren a kaváren do ranních hodin, zde probíhají různé akce. Mezi oblíbené lidové slavnosti patří Tribunjská noc a Rybářská noc s bohatým a zajímavým programem. V průběhu roku se konají lidové slavnosti (fešty), největší jsou na svátek Panny Marie 15. srpna a na svatého Mikuláše 6. prosince. Každý rok 1. srpna probíhají velmi populární závody v jízdě na oslech. Oslí dostihy se konají od roku 1957 (jen s několika krátkými přestávkami) a v průběhu let se staly tradicí. Trať vede kolem starého jádra na ostrůvku, po místním nábřeží. Pro návštěvníky je to jedna z nejveselejších a nejzábavnějších akcí na Jadranu. V průběhu závodu dochází k mnoha komickým situacím, tvrdohlaví a téměř nezvladatelní osli svojí nedisciplinovaností vytvářejí mnoho vtipných situací k pobavení diváků. Osli se často zabývají vším možným, jen ne snahou dojít jako první k cíli a zvítězit.