Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Korčula

Město Korčula se rozvinulo na poloostrůvku na severovýchodním dílu ostrova Korčula, naproti poloostrovu Pelješac. Korčula se považuje za nejlepší středověké plánované město a také nejkrásnější na celém Jadranu. Město má 3 300 obyvatel a patří mezi nejvyhledávanější turistické destinace Chorvatska. Obzvlášť úchvatný je na něj pohled z ptačí perspektivy, při kterém vypadá staré město jako list s protkanými žilkami. Tímto půdorysem uliček se stavitelé snažili omezit vliv silných mořských větrů a zároveň ochránit místní domy před velkým slunečním žárem. Korčula je díky svému opevnění učebnicovým příkladem plánovitě založeného středověkého města. Nejen proto, že se těší velké oblibě, patří její stará část mezi cenné chorvatské městské památkové rezervace.

Město Korčula spravuje dva kilometry široký kanál, jenž odděluje ostrov od sousedního poloostrova Pelješac, a proto je strategicky významné. Zdejší přístav je velice vytížený, jelikož odtud vyplouvají trajekty nejen na okolní ostrovy a pevninu, ale i do Itálie.

Korčula je spojena katamaránovými linkami se Splitem a Dubrovníkem, pobřežní trajektové linky plují odtud do Rijeky, Splitu a Dubrovníku a v sezóně i s Bari v Itálii. S Orebićem je Korčula spojena s trajektovými linkami, které připlouvají do přístavu Dominče, jenž je vzdálený 2 kilometry od města. V sezóně každodenně odplouvají také výletní lodě do Národního parku Mljet na ostrově Mljet.

Korčula

Historie

Minulost Korčuly spadá již do 4. století před Kristem, kdy zde byla řecká osada. Podle tradované pověsti bylo ale město založeno trójským hrdinou Antenorem. Během své existence vystřídala Korčula mnoho cizích vládců, například Řeky, Římany, Vizigóty, Byzantince, Benátčany, chorvatské a uherské krále, Dubrovnickou republiku, Rakušany, Rusy, Francouze, Angličany a Italy. Tolik okupátorů má svůj logický význam, protože město mělo v minulosti strategickou geografickou polohu, a proto bylo velice důležitým přístavem mezi Benátkami a vlastním Středozemním mořem. V roce 1921 se stala Korčula součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců.

Památky

Historiské jádro Korčuly ležící na vyvýšeném poloostrůvku je ze všech stran obehnáno hradbami ze 14. - 16. století (na jejich obejítí je potřeba 15 – 20 minut). Staré městské čtvrti jsou dokonale promyšlené, aby sem ráno a večer svítilo slunce, ale přes poledne ne. Proto jsou ulice mírně otočeny k severu. Tento půdorys má svůj termín „rybí kost“. Místní raritou jsou domy, které mají zazděná okna a dveře tzv. kučišta. Některé z nich mají pouze obvodové zdi, jejich střechy a stropy shořely, protože místní se snažili v 16. století zastavit morovou epidemii.

Městskému opevnění dominují čtyři nárožní věže, z nichž je největší Barbarigo v přístavu, další jsou Balbi, Tiepolo a Capello. Hradby přerušují dvě brány Mořská a Pevninská, která je zastavěná do hranolové věže zvané Ravelin. Uvnitř ní se nachází Muzeum hry moreška a je z ní také krásný výhled na Korčulu. V její blízkosti se hraje divadlo pod širým nebem, nejčastější představení jsou právě tyto hry.

Korčula

Centrem starého města je Strossmayerovo náměstí s goticko-renesanční katedrálou svatého Marka pocházející ze 16. a 17. století. Postavili ji domácí mistři a její součástí je je velmi cenný interiér, např. portál je dílém mistra Bonina z Milána. Katedrále vévodí veliká oltářní malba s místními patrony Marka, Jerolima a Bartula, jenž je dílem benátského malíře Jacopa Tintoretta. Ve zvonici katedrály se také nachází baptisterium, kde jsou uloženy díla moderního chorvatského umění. Vedle stojí Opatský palác s klenotnicí, která uvnitř ukrývá cenné liturgické předměty, obrazy, sochy a rukopisy. Na náměstí dále stojí krásný renesanční palác Arneriů a Gabrielisů, v němž se nachází městské muzeum s námořními, etnografickými a uměleckými expozicemi. Soubor staveb zde doplňuje kostel svatého Petra ze 14. století, který je v Korčule nejstarší. Kousek od něj stojí údajně rodný dům slavného cestovatele Marca Pola, z něhož zbyla pouze vež. Určitě víme, že se v roce 1298 Marko Polo zúčastnil jako kapitán lodi, námořní bitvy u Korčuly mezi Benátkami (které tehdy ovládaly Korčulu) a Janovem. Janované ho zajali a následně zavřeli do vězení, kde pak napsal svoji cestu do Číny.

Další krásné stavby se nalézají u věže Ravelin, je to renesanční radnice, místodržitelský palác zdobený arkádami a kostel svatého Michala pocházející ze 17. století.

Dovolená v Korčule

Korčula nabízí ubytování v několika hotelech (Bon Repos, Marco Polo atd.), které jsou soustředěny v hezké zátoce. Také se tu nachází luxusní palác (hotel) Lešić-Dimitri. Můžete využít i služeb domácích obyvatel, kteří poskytují soukromé apartmány a pokoje. Ve městě se dále nalézá i kemp Kalac. Pokud do města připlujete na jachtě, tak se můžete ukotvit v přístavu pro jachty, který leží v blízkosti staré části.

Ve středu Korčuly je veřejné koupaliště z navezených oblázků. U všech zdejších hotelů se také nachází pláže se skalními plošinami a betonovými platy. Hezké a velmi příjemné koupání můžete zažít na okolních ostrovech (Vrnik, Badija, Stupa, Lumbarda) a v zátokách poblíž Korčuly, které začínají Pupnatskou Lukou. Staré město lemuje plážová promenáda porostlá stromy namísto původních hradeb, což dodává Korčule podobný charakter, jako má Dubrovník. Zároveň promenáda poskytuje příjemné prostředí nejen pro romantické procházky.

Jsou zde také velmi dobré podmínky především pro vodní sporty jako je surfování, potápění, podmořský rybolov, jachting či windsurfing. Pro začátečníky a méně zdatné je v Korčule i škola jachtingu a windsurfingu. Na souši si můžete zahrát i tenis, kuželky nebo minigolf. Během léta jsou pořádány závody plachetnic, které se odehrávají v Pelješackém průlivu, kde jsou pro tento sport výborné podmínky. V průběhu roku se zde konají další různé soutěže a závody. I mimo ně je zde plno plachetnic i surfařů.

Korčula - nábřeží

V Korčule se můžete pobavit nejen v restauracích a vinárnách, kde se podávají výborná jídla a vynikající místní vína, ale pro mladé jsou zde k dispozici diskokluby nebo taneční terasy. Ulice starého města jsou plné pohostinských zařízení, obchůdků i malých galerií a v letních měsících zde život pulzuje až do rána. V průběhu prázdnin se na veřejných prostranstvích konají různá představení, koncerty a výstavy. Velkým svátkem pro místní je lidová slavnost pořádaná na oslavu svatého Petra a Pavla 29. června. Během ní probíhá bohatý program a pálí se ohně. Další akcí je Marco Polo festival, který bývá v polovině července. Věnuje se písním, jak lidovým, tak populárním a při nich se popíjí dobré místní víno. Na začátku září se pořádá zábavní slavnost jako připomínka bitvy mezi Janovany a místními. Ve zdejším divadle a na hradbách se v sezóně konají samostatná vystoupení staré rytířské a taneční hry morešky, která jsou součástí lidových slavností.

Tip na výlet

Ve vnitrozemí ostrova Korčula leží větší obec Žrnovo (1 300 obyvatel), která je častým výletním cílem turistů. Správně k ní patří další čtyři osady: Prvo Selo, Brdo, Kampuš a Postrana.

Vesnice je v Chorvatsku známá starou kamenickou tradicií. Zdejší památkou je farní kostel svatého Martina na kopci Mratinovo postavený ve 14. století, jeho dnešní podoba pochází ale z 16. až 17. století. Je obklopený starými borovicemi, s nimiž vytváří malebnou scenérii. Před kostelem na náměstíčku zvaném piazetta se často pořádají kulturní a náropisná představení. Nejproslulejší akce, tradiční rytířská hra s meči zvaná moštra, se koná na začátku srpna. Jedná se o tanec s meči, který znázorňuje boj mezi dvěma vojsky, domácím a cizím. Za doprovodu dud a bub se tančí deset tanečních figur. Celá hra pak končí všeobecným veselím, tancem a zpěvem mládeže.

U osady Brdo, vzdálené necelý kilometr od Žrnova, je zátoka Vrbovica, kde je zajímavý malebný skalní přírodní výtvor zvaný Kočije. V osadě Postrana stojí hřbitovní kostelík svatého Víta z doby kolem roku 1300 a několik částečně opevněných domů, z nichž je nejzajímavější kaštel rodiny Baničevićů. Z vesničky pocházel i významný chorvatský humanista, který je proslulý v zahraničí jako Jacobus Bannisis.

Mnozí obyvatelé zdejších osad si v poslední letech začínají stavět domy v zátokách na severu ostrova (zátoky Medvidnjak, Žrnovska Banja a Vrbovice) a na jeho jihu (zátoky Orlanduša, Pavja Luka, Gostinja Vala, Rasohatica). Těmto jižním zátokám říkají defora. K některým se dostanete pouze pěšky nebo terénními vozidly. Místními ale i turisty jsou velmi oblíbené pro robinzonské koupání a pobyty. V okolí defor se na terasách pěstuje výborné červené víno plavac.