Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Rabac

Rabac leží na jihovýchodním pobřeží Istrie, na Kvarnerské riviéře, 5 kilometrů jihovýchodně od vnitrozemského Labinu. Nachází se v Rabacké zátoce, která vznikla zatopením dolního toku Rabkého potoka. Naproti městečka je vyhledávaný ostrov Cres. Původně byl Rabac rybářskou osadou s malým přístavem, ale v současnosti je to významné, rušné a oblíbené letovisko, které má dnes 1 375 obyvatel.

Během posledních letech zvýšila kvalita letoviska, co se týče ubytování, služeb i gastronomie. Rabac je atraktivní, moderní a živá letní dovolenková destinace. Zdejší pláže se rozšiřovaly, navážely se sem oblázky a celkově se upravovaly. I hotelová nabídka je na špičkové úrovni, protože se v minulých letech zrekonstruovaly a postavili nové hotely, které výrazně zvýšili úroveň Rabacu. Většina místních hotelů je tříhvězdičkových, ale přibyly i luxusní, čtyř hvězdičkové hotely. V dnešní době pojmou ubytovací objekty Rabacu, včetně okolních kempů, najednou přes 10 tisíc návštěvníků a ubytovacích možností stále přibývá. 

Rabacké hotely a apartmánové komplexy se nacházejí podél pobřeží jižním i severním směrem od starého centra městečka. Stále se staví nové vily, domky a soukromé penziony, které šplhají vysoko do svahu nad původní Rabac. V zimních měsících získávají na oblibě i zimní ozdravné pobyty (klimatická léčba).

Rabac - přístaviště

Rabac se řadí mezi perly Kvarnerského zálivu, která si i přes rozvoj cestovního ruchu dokázala uchovat příjemnou atmosféru malebného rybářského městečka. Krásné pláže s bílými oblázky, čisté moře, středomořská vegetace, četné restaurace s místními specialitami, večerní vyjížďky na výletních lodích, pohostinní a srdeční lidé, to vše dělá Rabac velice zajímavým a turisticky atraktivním letoviskem, především pro rodiny s dětmi.

Historie

Již v roce 1912 získal Rabac status přímořských klimatických lázní a v té době byl hodně navštěvován. Největší rozvoj městečka nastal ale v 70. letech minulého století, kdy bylo postaveno mnoho hotelů. Další cestovní "boom" nastal v posledních dvaceti letech, v souvislosti s útlumem těžby uhlí v hornickém městě Labinu, kdy v Rabacu začala hromadná výstavba soukromých rodinných vilek a domků, určených k pronajímání turistům.

Dříve se říkalo Rabacu "Port Albona", což znamená přístav města Labin. Ve 20. století se v Rabacu těžil bauxit a ještě dnes je vidět zbytek starého přístavu "teleferiky", kde se bauxit nakládal. Nejintenzivněji těžba probíhala mezi dvěma světovými válkami. Dnes se zde bauxit již netěží, protože se město zaměřilo na výnosnější turistický ruch

Dovolená v Rabacu

Rabac nabízí velmi široké možnosti ubytování ve zdejších hotelech, hotelových apartmánech a v soukromí. V nedávné době bylo zrenovováno a zároveň přejmenováno hodně hotelů, mezi ně patří: Valamar Bellevue **** (dříve Neptun), Allegro (dříve Castor), Valamar Sanfior **** (dříve Lanterna), Miramar (dříve Pollux), Albona Residence (dříve Pluton). Další ubytovací možností jsou kempy, Oliva leží přímo v Rabacu, Marina se nachází na jih od Rabacu, v zátoce u mysu Sveta Marina. Do kempu se ale dostanete oklikou, musíte totiž autem objet město Labin (vzdálenost cca 15 kilometrů). Dále na jih od Rabacu je osada Ravni, kde se můžete ubytovat v soukromých apartmánech.

Luxusní hotel

Pláže v Rabacu jsou oblázkové, štěrkové, ale najdete zde i skalní plotny, které byly uměle doplněny. Pozvolný vstup do moře, který je ideální pro malé děti, je poblíž hotelu Narcis, Hedera a Mimosa. V okolí Rabacu jsou početné malé zátoky rozprostírající se na členitém pobřeží, které vám poskytnou krásné koupání, spoustu zeleně i s borovými lesy. Největší pláž se nachází v zátoce Maslinica u kempu Oliva a hotelů Narcis, Hedera a Mimosa. Pro turisty je zde k dispozici bazén, tobogán, sportoviště a další zábavní možnosti. Z rabackých pláží byly vyznamenány tzv. Modrou vlajkou tyto pláže: Maslinica, Lanterna, St. Andrea a Girandella. Ve městě je i nudistická pláž, jenž se nachází nedaleko pláže Girandella.

Rabac se v současnosti řadí mezi velká sportovní centra, protože jsou tu dvě sportovní střediska poskytující širokou škálu služeb. Oblíbenou čiností jsou vodní sporty: podmořský rybolov, vodní lyžování, vodní skútry a hlavně potápění (potápěčské centrum v kempu Marina), pro které jsou v Rabacu vynikající podmínky, neboť 15 kilometrů od městečka se nachází oblíbená potápěčská lokalita, mys Sveta Marina. Dále se můžete ve volném čase věnovat tenisu (tenisová škola), odbíjené, fotbalu nebo minigolfu a pro malé děti jsou tu hřiště. Dále jsou v Rabacu a jeho okolí upravené cyklostezky, po nichž můžete i běhat.

Na dovolenou do Chorvastska není potřeba vozit potraviny z domova, protože zdejší ceny jsou na stejné úrovni jako v Čechách a vše potřebné seženete na místě. V Rabacu se nachází různé obchody se smíšeným zbožím zvané Markat. Samozřejmě jsou tu i pekárny, kde seženete kromě pečiva i drobné mléčné výrobky a nápoje. Obchody přímo v přístavu a poblíž pláží jsou samozřejmě dražší, než když vyrazíte někam opodál. Větší výběr z obchodů je v nedalekém Labinu, jsou zde supermarkety Lidl, Merkator a Plodine. Také se zde každý den dopoledne poblíž ulice Antona Selana koná trh, kde místní prodávají čerstvou zeleninu, ovoce a ryby. Také je zde mnoho pekáren.

Rabac - pláž Maslina

Městečko hraje velmi důležitou roli v kulturním životě místních obyvatel, ale i turistů. Organizátoři zdejších akcí dokážou dobře propojit kulturu se zábavou. Ačkoli v Rabacu nenajdete divadla, kina nebo galerie, je tu bohatý letní program, který zahrnuje koncerty, lidové slavnosti, večerní pořady, folklórní vystoupení nebo festivaly, například se zde koná Evropský šampionát plachtění, Letní karneval, Noc rybolovu, orchestr „Wind Orchestra of Istria“ atd. Pokud máte rádi hudbu, pak navštivte Rabac začátkem srpna, kdy se tu koná Rabac Summer Festival. Jedná se o víkendový letní hudební festival, kde předvádí své umění nejlepší DJs na pláži nepřetržitě během dnů i nocí. O další zábavu se pak starají rabacké hotely, které pro své návštěvníky pořádají vlastní zábavní akce a animační programy, např. diskotéky, taneční večery a soutěže.

Tip na výlet

Nezapomeňte navštívit bývalé hornické město Labin ležící pět kilometrů od Rabacu. Stará centrum si dodnes zachovalo středověký vzhled, protože ho obepínají hradby pocházející ze 16. století. Do historického centra se dostanete městskou bránou svatého Flora. Uvnitř hradeb nedošlo v průběhu staletí téměř k žádným stavebním změnám, zůstal jak urbanistický systém uliček a malých náměstí, tak i staré renesanční a barokní paláce z 15. - 18. století. Nejhezčí z nich je Battiala-Lazzariniů, ve kterém dnes sídlí muzeum s archeologickými, historickými, etnografickými a dalšími sbírkami, Dalšími pěknými paláci jsou Scampiů, Vlačić-Frankovićů a palác pretorů. Nádherný výhled se vám naskytně z věže Fortica, z níž uvidíte na město, Rabac i ostrov Cres.