Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Pisak

Malé rybářské a turistické městečko leží na Omišské riviéře a je administrativní součást města Omiše. Pisak je vzdálen 18 kilometrů severozápadně od Makarské a 15 kilometrů jihovýchodně od Omiše. Část městečka, která slouží cestovnímu ruchu, se rozprostírá u pobřeží.

V Pisaku se nachází mnoho restaurací a café barů, jenž nabízí pravé dalmatské prostředí a umožňují všem, aby si odpočinuli od městského hluku. Městečko se pyšní krásnými a čistými plážemi. Protože se Pisak nachází v zálivu, nachází se tomto malém kousku pobřeží různé druhy pláží.

Pisak

Pisak patřil v minulosti mezi důležité rybářské přístavy na Omišské riviéře, a to díky své poloze. Městečko leží totiž naproti východního cípu ostrova Brač, a odkud jsou rybolovné oblasti snadněji dostupné. Další jeho výhodou je chráněný přístav, která podpořila rybolov v Pisaku. Místní zátoka sloužila po staletí rybářům jako bezpečné útočiště při bóře, ale v současnosti se do ní v případě nepříznivého počasí uchylují jachty turistů. Doporučujeme vám také zapůjčit si některé z těchto lodí a prozkoumat okolní moře.

Místní obyvatelé se stále živí hlavně zemědělstvím. Nejčastějšími produkty, které vyrábějí z vypěstovaných surovin jsou olivový olej a červené víno, které vám doporučujeme ochutnat při návštěvě Pisaku.

Historie a památky

Kořeny Pisaku sahají až do roku 1500, tehdy byl především vesnicí zemědělců a rybářů. V Pisaku byly v minulosti dvě dominantní příjmení: Fistanići a Kuzmanići, kteří žili ve dvou osadách, z nichž později vznikl Pisak. Skupina starých domů nad mořem a na východě se ještě dnes volá Kuzmanići.

Nejstarší památkou Pisaku je kostelík svatého Marka, který údajně dal ve 13. století postavit benátský obchodník jako poděkování Bohu za záchranu při přepadení piráty. Dnešní vzhled svatyně pochází ze 16. století, věž je však až ze začátku minulého století. Do té doby byly zdejší zvony zavěšeny na dřevěných sloupech.

Dovolená v Pisaku

Ubytování v Pisaku sežene pouze v soukromých penzionech a apartmánech, bohužel se zde nechází žádný hotel ani kemp.

Pisak - pláž

Pisak má krásné menší písčité, oblázkové a skalnaté pláže s borovicemi sahajícími až na mořský břeh. Proto je vhodný pro rodiny s malými dětmi, ale i pro milovníky moře. Další pláže s hezkým koupáním najdete v okolí nebo v nedalekém letovisku Mimice.

Pisak patří mezi místa vyhlášená co se týká vodních sportů. Vhodné podmínky jsou zde pro provozování windsurfing, plachtění, surfování, šnorchlování, potápění nebo si pronajmout loďku. Městečko je klidná a bezpečná i pro hru dětí. Na Omišské riviéře je také rozsáhlá síť cyklistických stezek. Letovisko leží pod úpatím pohoří Rilić a v blízkosti horského masivu Biokovo, proto je vynikajícím místem pro aktivní horskou turistiku

Večer se můžete jít pobavit v Pisaku do café barů, které jsou otevřené do nočních hodin. Nebo můžete navštívit restaurace, kde Vám domácí připraví rybu tradičním dalmatským způsobem.