Nejnovější články

Jak bude vypadat letošní léto v Chorvatsku?

4. 4. 2021 - Chorvatsko-manie.cz

Už vyhlížíte léto a s ním i dovolenou? Nejste jediní. Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović informoval, že od 1. 4. 2021 mohou do země přicestovat zahraniční turisté. Má to ale své ale.


Chorvatsko zahájilo novou kampaň pro digitální nomády - "Chorvatsko, vaše nová kancelář!"

11. 3. 2021 - Tisková zpráva

Chorvatská centrála cestovního ruchu zahájila novou propagační kampaň „Chorvatsko, vaše nová kancelář!“ s cílem představení Chorvatska jako atraktivní a dobře připravené destinace pro digitální nomády. Reklamní kampaň bude kromě...


Archiv článků

Karlobag (Chorvatské přímoří, Chorvatsko)

Facebook   Google Plus  

Město Karlobag

Je historické a malebné přímořské město na pobřeží jaderského moře. Letovisko se nachází pod pohořím Velebitu, na rozhraní Chorvatského přímoří a severní Dalmácie. Karlobag má 470 obyvatel a je 58 kilometrů jihovýchodně od dalšího většího města Senje. Naproti něj leží ostrov Pag, od kterého je oddělen 1,8 kilometru širokým Velebitský průlivem.

Z Karlobagu začíná důležitá silnice spojující Chorvatské přímoří s oblastí Lika ve vnitrozemí. Vede přes Baške Oštarije (955 m) a průsmyk Vrata (928 m). Po průsmyku Vratniku (nad Senjí) jsou zdejší průsmyky nejnižší v oblasti Velebitu. Silnice byla vybudována v 19. století a zmodernizována v 20. letech minulého století. Po válce na začátku 90. let byla opravena a znovu uvedena do provozu.

Město Karlobag

Nejčastější současnou obživou zdejších obyvatel je rybolov a především cestovní ruch. Mezi nejoblíbenější aktivity patří výlety lodí a pěší turistika, protože z města začíná mnoho tras do pohoří Velebitu. Ten byl jako jediný v Chorvatsku prohlášen za světovou biosferickou rezervaci UNESCO. Díky tomu se město změnilo v atraktivní středisko s možností kombinace dovolené u moře s horskou turistikou.

V posledních letech je Karlobag oblíbený jako skromnější letní dovolenková destinace.

Historie a památky

Nedaleko města stála římská osada Vegium, která se změnila v ruiny během stěhování národů. Na začátku 7. století postavili Chorvati nové sídlo Bag pod dnešními zbytky pevnosti. První písemná zmínka o městu je z roku 1387 a s původním názvem Bag. Své dnešní jméno dostal Karlobag podle habsburského velkovévody Karla, který ho dal obnovit poté, když ho v roce 1525 vypálili Turci. Také další staletí poznamenala město válečnými událostmi a strádáním obyvatel, zejména šlo o střety Rakušanů s Turky a Benátčany. Rozvoj Karlobagu v následujících letech má "na svědomí" další Habsburk, císař Karel VI. Ve městě založil přístav a dal zpracovat silniční projekty. Během 2. světové války zažil Karlobag i bombardování, kdy z farního kostela svatého Karla Boromejského zbyla jen zvonice.

Karlobag - nábřeží

Památek je v Karlobagu díky válečné minulosti velmi poskromnu. Najdete zde kapucínský klášter s kostelem svatého Josefa ze začátku 18. století, v němž se nachází malá sbírka cenných předmětů a knihovna. Dále jsou tu zbytky středověkého hradu nad městem, jižně od Karlobagu se nachází zříceniny Vidov gradu a kostela svatého Víta.

Dovolená v Karlobagu

Přestože není Karlobag velkým turistickým centrem, můžete se zde ubytovat v některém z místních hotelů (Zagreb, Velinac) nebo si můžete vybrat v nabídce místních soukromých apartmánů.

V posledních letech se zde výrazně zlepšily podmínky pro koupání, jsou zde nově upravené pláže. Přístav a stejně tak celé město je vystaveno západním větrům, ale pohoří Velebit ho částečně chrání před bórou a jugem. Bóra často prudce vane ze všech směrů.

Karlobag - pobřeží

Karlobag má dobré možnosti pro provozování vodních sportů, jako je jachting, windusrfing, potápění či šnorchlování. Zdejší přístav poslouží všem plavidlům, které mohou zakotvit u 2 přístavních mol v hloubce 3 metrů, zatímco lodě s malým ponorem mohou kotvit u přístavní hráze. Dalšími sporty, které můžete provozovat jsou fotbal, volejbal nebo cyklistika, pro níž jsou v celém Chorvatském přímoří dobré cyklo trasy.

Za zábavou můžete vyrazit do centra městečka, kde můžete posedět v místních restauracích, kavárnách nebo vinárnách. Během hlavní letní sezóny si můžete vyrazit i na diskotéku.