Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Karlobag

Je historické a malebné přímořské město na pobřeží jaderského moře. Letovisko se nachází pod pohořím Velebitu, na rozhraní Chorvatského přímoří a severní Dalmácie. Karlobag má 470 obyvatel a je 58 kilometrů jihovýchodně od dalšího většího města Senje. Naproti něj leží ostrov Pag, od kterého je oddělen 1,8 kilometru širokým Velebitský průlivem.

Z Karlobagu začíná důležitá silnice spojující Chorvatské přímoří s oblastí Lika ve vnitrozemí. Vede přes Baške Oštarije (955 m) a průsmyk Vrata (928 m). Po průsmyku Vratniku (nad Senjí) jsou zdejší průsmyky nejnižší v oblasti Velebitu. Silnice byla vybudována v 19. století a zmodernizována v 20. letech minulého století. Po válce na začátku 90. let byla opravena a znovu uvedena do provozu.

Město Karlobag

Nejčastější současnou obživou zdejších obyvatel je rybolov a především cestovní ruch. Mezi nejoblíbenější aktivity patří výlety lodí a pěší turistika, protože z města začíná mnoho tras do pohoří Velebitu. Ten byl jako jediný v Chorvatsku prohlášen za světovou biosferickou rezervaci UNESCO. Díky tomu se město změnilo v atraktivní středisko s možností kombinace dovolené u moře s horskou turistikou.

V posledních letech je Karlobag oblíbený jako skromnější letní dovolenková destinace.

Historie a památky

Nedaleko města stála římská osada Vegium, která se změnila v ruiny během stěhování národů. Na začátku 7. století postavili Chorvati nové sídlo Bag pod dnešními zbytky pevnosti. První písemná zmínka o městu je z roku 1387 a s původním názvem Bag. Své dnešní jméno dostal Karlobag podle habsburského velkovévody Karla, který ho dal obnovit poté, když ho v roce 1525 vypálili Turci. Také další staletí poznamenala město válečnými událostmi a strádáním obyvatel, zejména šlo o střety Rakušanů s Turky a Benátčany. Rozvoj Karlobagu v následujících letech má "na svědomí" další Habsburk, císař Karel VI. Ve městě založil přístav a dal zpracovat silniční projekty. Během 2. světové války zažil Karlobag i bombardování, kdy z farního kostela svatého Karla Boromejského zbyla jen zvonice.

Karlobag - nábřeží

Památek je v Karlobagu díky válečné minulosti velmi poskromnu. Najdete zde kapucínský klášter s kostelem svatého Josefa ze začátku 18. století, v němž se nachází malá sbírka cenných předmětů a knihovna. Dále jsou tu zbytky středověkého hradu nad městem, jižně od Karlobagu se nachází zříceniny Vidov gradu a kostela svatého Víta.

Dovolená v Karlobagu

Přestože není Karlobag velkým turistickým centrem, můžete se zde ubytovat v některém z místních hotelů (Zagreb, Velinac) nebo si můžete vybrat v nabídce místních soukromých apartmánů.

V posledních letech se zde výrazně zlepšily podmínky pro koupání, jsou zde nově upravené pláže. Přístav a stejně tak celé město je vystaveno západním větrům, ale pohoří Velebit ho částečně chrání před bórou a jugem. Bóra často prudce vane ze všech směrů.

Karlobag - pobřeží

Karlobag má dobré možnosti pro provozování vodních sportů, jako je jachting, windusrfing, potápění či šnorchlování. Zdejší přístav poslouží všem plavidlům, které mohou zakotvit u 2 přístavních mol v hloubce 3 metrů, zatímco lodě s malým ponorem mohou kotvit u přístavní hráze. Dalšími sporty, které můžete provozovat jsou fotbal, volejbal nebo cyklistika, pro níž jsou v celém Chorvatském přímoří dobré cyklo trasy.

Za zábavou můžete vyrazit do centra městečka, kde můžete posedět v místních restauracích, kavárnách nebo vinárnách. Během hlavní letní sezóny si můžete vyrazit i na diskotéku.