Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Novigrad

Město je poměrně rušné turistické letovisko na západním pobřeží poloostrova Istrie. Leží 15 kilometrů jižním směrem od Umagu a 15 kilometrů od vnitrozemského Buje. Novigrad se rozléhá na malebném vápencovém poloostrůvku u širokého zálivu, ze kterého se do moře vlévá řeka Mirna. Zdejší přístav má jednu zvláštnost oproti jiným, jsou v něm zabudované jednoduché konstrukce, jakási bidla pro vytažení rybářských člunů do výšky 2 - 3 metrů, jenž je chrání v případě velkého vlnobití. Novigrad má 2 500 obyvatel, kteří se živí kromě cestovního ruchu, také zemědělstvím a rybolovem.

Jedná se o město s významným historickým a kulturním dědictvím. Zdejší přístav Mandrač připomíná dávnou historii Novigradu coby malé rybářské vesnice a dává mu jeho typické středomořské charisma. Nové městské čtvrti navazují oběma směry na sever i na jih.

Novigrad

Historie a památky

V antice zde stávala osada Aemonia, později město Neapolis, které se díky své výhodné poloze a snadné možnosti obrany stalo významným centrem. Od pozdní antiky byla až do 19. stol. biskupským sídlem.

Centrum Novigradu bylo dříve obehnáno hradbami s cimbuřím a dvěma obrannými věžemi, jejichž pozůstatky jsou zde k vidění i dnes a jsou symbolem města. Díky těmto hradbám je dnes Novigrad také členem mezinárodní asociace opevněných měst (Walled Towns Friendship Circle – WTFC).

Struktura starého jádra byla určena malým prostorem na poloostrůvku, proto jsou zde uzoučké uličky a malá veřejná prostranství. V centru jsou k vidění benátské domy s gotickými okny z 15. století, raně křesťanský sarkofág, hřbitovní kostel svaté Agáty z přelomu 10. a 11. století nebo vodojem z roku 1496.

V Novigradu se nachází také další památky, tou nejvýznamnější je farní kostel svatého Pelagia a Maxmiliána z románské doby, který byl v 18. století barokizován (krásný oltář) nebo městská zvonice z roku 1883, na jejíž střechu byla roku 1913 umístěna socha patrona, svatého Pelagia. Během léta je zvonice otevřena veřejnosti, pokud na ni vystoupáte, tak nebudete litovat, protože je z ní krásný výhled do širokého okolí.

Novigrad

Přibližně kilometr severozápadně od centra Novigradu se nachází barokní palác hraběte Carla Riga z druhé poloviny 18. století nesoucí architektonické prvky typické pro letní istrijské vily. V současnosti je v něm lapidárium - kamenné památky od antiky, přes Byzanc až po středověk.

Zdejší městskou zajímavostí je tzv. Gallerion – sbírka rakousko-uherského námořnictva, další podobná se nachází jen ve Vídni.

Dovolená v Novigradu

Celková ubytovací kapacita Novigradu a přilehlých aglomerací je opravdu veliká, najednou zde může nocovat skoro 11 tisíc hostů. Hotelový komplex se nachází necelé 2 kilometry východně od historické části. Dopravu do města zajišťuje ekovláček. Ubytování si můžete vybrat z několika hotelů, například Laguna, Maestral, Rotonda, Cittar a další. Také se tu nachází mnoho apartmánů a tři kempy. Do novigradské aglomerace patří i Mareda, ležící 7 kilometrů severozápadně, s apartmánovým komplexem a kempem. Je zde i Hostel Pinesta určený výlučně pro mládež.

V Novigradu najdete pěkné přírodní oblázkové pláže, což je na Istrii poměrně vzácné. Na několika místech byla vybudována betonová mola se schody, ale i sjezdem pro vozíčky do moře. Ve městě dbali na to, aby pobřeží bylo všem průchozí a dostupné, proto se zde nemůžete ubytovat přímo u pláže. Velkou výhodou novigradských pláží jsou borovicové lesy na pobřeží. Pro turisty, kteří vozí na svou dovolenou své čtyřnohé miláčky, tak s nimi mohou vyrazit na psí pláž. I vyznavači nudismu si přijdou na své, je zde totiž FKK pláž. Také pláže v Novigradu byly vyznamenány tzv. Modrou vlajkou, jsou tyto nasledující: pláž autokempů Mareda a Sirena a pláž hotelu Maestral.

Novigrad

Novigrad se profiluje jako letovisko se sportovním zaměřením, protože nabízí opravdu široké možnoti aktivní dovolené. Můžete se zde venovat tenisu, malé kopané, volejbalu, beach volejbalu, házené, basketbalu, fotbalu, minigolfu, kuželkám, paraglidingu, volnému lezení nebo cyklistice, která je zde velmi oblíbená, protože celá Istrie je protkána cyklostezkami. K dispozici je i moderní sportovní hala. Z vodních sportů jsou pak dobré podmínky pro sportovní rybolov, nejlepší terény jsou při pobřeží mezi zátokami Dajla na severu a Mirna na jihu, jachting (Marina Novigrad) a kanoistiku na řece Mirně. Samozřejme se také můžete vyřádit na vodních skútrech nebo lyžích, na banánu či při paraglidingu.

V Novigradu se můžete pobavit na různých hudebních festivalech, koncertech, slavnostích, diskotékách, show a při zábavních pořadech. Koncem srpna probíhá po tři dny lidová slavnost tzv. fešta na svátek svatého Pelagie, patrona Novigradu.

V noci na přelomu července srpna se koná Astro party Lunasa. Její název je odvozen od starodávného keltského jména prvního letního dne Lunas, kterým byl v keltské kultuře 1. srpen. Párty je určena pro všechny, kteří milují mystiku a romantiku. Uvidíte, jak se městská zvonice ztrácí před vašema očima a na jejím místě se rozprostírá hvězdné nebe. Asi tak bude vypadat novigradská zvonice, až ji projektory promění ve hvězdnou oblohu.

Během celých prázdin probíhá Novigradské kulturní léto, které zahrnuje koncerty vážné hudby v kostele svatého Pelagia, folklórní představené a koncerty i moderních hudební vystoupení na několika otevřených městských scénách.