Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Valun

Malé městečko se 70 stálými obyvateli se nachází ve střední části ostrova Cresu, 15 kilometrů jihozápadně od města Cres. Městečko leží při Valunské zátoce, poblíž severního břehu Vranského jezera.

Valun je hojně navštěvován především kvůli významné historické památce, tz. Valunské desce. Městečko je také oblíbenou letní dovolenkovou destinací, pro turisty, kteří hledají jednoduché a klidné pobyty. Dále je Valun vyhlášený mezi gurmány pro své rybí speciality. Ve zdejší proslulé konobě "Toš Juna" na nábřeží můžete vidět starý lis na olivy, jenž je stylově zakomponován do interiéru. Do vlastní osady je zakázaný vjezd automobilům, ty musíte zaparkovat nad městečkem.

Městečko Valun

Historie a památky

Největší místní historickou a zároveň literární památkou je tzv. Valunská deska pocházející z 11. století, která se nachází ve zdi sakristie zdejšího farního kostela Panny Marie. Jedná se o nejstarší chorvatskou hlaholskou písemnou památku. Text této původně náhrobní desky je napsán ve staré chorvatštině hlaholicí a latinkou. Deska má velký kulturně historický význam. Zdařilou kopii Valunské desky můžete vidět v tzv. hlaholském lapidáriu, které je součástí místní restaurace Juna.

Používání hlaholice a církevně slovanského jazyka na ostrově není dávnou minulostí. Písmo i jazyk byly živé a běžně používané v bohoslužbě až do italské okupace po 1.světové válce, kdy byly zakázány a většina hlaholských památek na ostrově byla zničena.

Dovolená ve Valunu

Protože je Valun malým letoviskem, nenachází se zde žádný hotel, ale je zde hodně soukromých apartmánů různé kvality, v nichž se můžete ubytovat. Také se zde u moře nachází kemp Zdovice.

Valun nabízí svým návštěvníkům velmi dobré možnosti ke koupání. Na obou stranách od městečka se nacházejí pěkné oblázkové pláže. Na východní straně v malebné zátoce je pláž Zdovice u stejnojmenného kempu, západním směrem se rozprostírá pláž Rača, na níž tvoří stín borovice. Další pláž Grabrovica leží na odlehlém mysu Pernat (severozápadně) a turisté se sem musí dopravit člunem s místními.

Valun - pláž

Městečko má dobré podmínky pro provozování vodních sportů, především pro mořský rybolov, potápění nebo šnorchlování. Dále se v okolí Valunu hodně rozmáhá provozování cyklistiky, protože je na ostrově Cresu mnoho cyklostezek.

Pokud byste se chtěli večer ve vesnici pobavit, tak můžete vyrazit do místních restaurací nebo kaváren. Za větší zábavou jako jsou diskotéky, musíte do města Cresu nebo na pevninu.

Tipy na výlety

Za vidění stojí Vranské jezero, které je nejpozoruhodnějším přírodním fenoménem ostrova Cres. Jde o sladkovodní jezero o rozloze 5,8 km², jehož hladina je 13 m nad hladinou mořem (kryptodeprese) a dnem v hloubce 68 pod mořem. Jezero v sobě pojímá přes 2 milióny m3 vody a zásobuje pitnou vodou celý ostrov Cres i sousední Lošinj. Žijí v něm sladkovodní ryby. Oblast Vranského jezera je přísně chráněna a je zdev něm zakázáno koupání.

Pět kilometrů severozápadně od Valunu leží vesnice Pernat, nachází se na vyvýšenině s nádherným výhledem na Valunský záliv a na Vranské jezero. Pernat představuje spolu s dalšími obcemi Svatý Ivan, Beleja a Loznati zajímavou ukázkou původního lidového stavitelství a archaického vzhledu starých ostrovních vesnic.

Ve vnitrozemí ostrova Cresu, 9 kilometrů jihozápadně od Valunu se nachází obec Orlec, kde je další cresská ornitologická rezervace Podokladi (vedle Kruny). Sídlí v ní sup bělohlavý (Gyps fulvus). Jméno vesnice je odvozeno od tohoto velkého ptáka, "orao" je totiž v místním dialektu právě sup bělohlavý. Ptákům patří vzdušný prostor na lokalitě Orlec - Koromačno. V rámci rezervace můžete pozorovat tyto vzácné supy. Orlec je díky zdejšímu chovu ovcí kvetoucí vesnicí, která na rozdíl od mnoha jiných neúpadá, ale dobře prosperuje.

Ve střední části ostrova Cresu, 5 kilometrů jihozápadně od Valunu, leží malebná vesnice Lubenice. Rozkládá se na skalní výspě ve výšce 387 m n. m. Turisté sem míří kvůli krásnému výhledu na okolí, kvůli dochované staré přímořské architektuře a celkové atmosféře. Z východní strany obec chrání nedobytná skalní pevnost a hradby. V Lubenici končí hlavní silnice ostrova, proto je nutné počítat s nekvalitní cestou a s prudkým stoupáním.

Lubenice je chráněnou památkou a je obývána pouze starými lidmi, jejichž počet rok od roku klesá. K oživení zájmu o vesnici mají přispět Lubenické hudební večery s koncerty klasické hudby pořádané v nádherné přírodě pod širým nebem. Návštěvu koncertů organizují cestovní agentury z Cresu (hoteloví hosté se můžou inormavat na recepci svého hotelu) a současně zajišťují dopravu autobusem až na místo.

Na pobřeží pod Lubenicí jsou malé zátoky s pěknými plážemi, kam se můžete vydat vykoupat. Dojdete k nim přes převýšení téměř 400 metrů. U zátoky Žanja (jižním směrem) je Modrá jeskyně, do které můžete při odlivu doplavat dlouhým nízkým tunelem. Strop vlastní jeskyně je ve výšce 15 metrů. Do jeskyně proniká světlo otvorem pod mořskou hladinou, jehož lom vytváří kouzelnou tyrkysově modrou barvu. Cestovní agentury z Cresu pořádají celodenní výlety lodí do této oblasti, tzv. fish-piknik, během něho navštívíte jeskyni, okoupete se na těchto krásných plážích a poobědváte ryby.