Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Brela

První městečko na Makarské riviéře je Brela, která má 1 500 stálých obyvatel. Nachází se ve svahu pod strmým pohořím Biokovo, které je plné borovicových lesíků a hájů. V létě zde díky tomuto pohoří nejsou tak velká horka, protože sem vane svěží mistral.

Brela je už několik desetiletí známájako velmi příjemné letovisko. Díky krásné okolní krajině a výjmečnému ubytování, patří mezi velmi oblíbená centra letních dovolených. Hotely se nachází uprostřed piniových lesů ve svazích nad mořem. Brela je také vyhlášená kvůli svům nádherným a upraveným oblázkovým plážím.

Na jihovýchodě obce je osada Jakiruša, která se nachází mimo hlavní ruch. Je to klidné místo na svazích skal u moře. Stvořené pro hezkou a příjemnou dovolenou s malými dětmi. Ubytovat se zde můžete pouze v soukromých apartmánech.

Brela - pohled shora

V okolí Brely je hodně olivových hájů a také se tu pěstuje kvalitní víno vugava a dezertní prošek. Unikátním zemědělským produktem zdejší oblasti je speciální odrůda višní maraska.

Historie a památky

Brela je mladá vesnice. Vznikla přestěhováním obyvatel z vyskopoložených obcí v Biokovském masivu. Lidí se sem přestěhovali kvůli snadnějšímu způsobu obživy (moře), než jaké nabízí hory.

Jádrem vesnice je farní kostel Panny Marie Karmelské, který byl postaven v 19. století místo původního barokního. U místního hřbitova byla objevaná středověká nekropole se zvláštními náhrobky, tzv. stećky. Jedná se o zvláštní masivní kamenné náhrobky rozmanitých tvarů. Můžou být jednoduché nebo bohatě zdobené různými reliéfy. Nejčastěji se nachází v okolí starého kostela nebo hřbitova, ale výjimkou nejsou ani solitéry. Pokud se podíváte nahoru na skály nad Brelou, můžete si tu povšimnout trosek tzv. Hercegovy tvrze.

Dovolená v Brele

Protože se Brela nechce stát komerčním turistickým centrem a chce být stále exkluzivní destinací, omezuje výstavbu hotelů, apartmánů a hlučných zařízení. Místní hotely leží v borovicových lesích kousek od pláží. V jižnější části obce je široká nabídka soukromých apartmánů.

Brela - pobřeží s apartmány

Zdejší pláže jsou vyhlášené a patří k nejpěknějším na celé Makarské riviéře. Dohromady jsou dlouhé asi 2 kilometry. Nejčastěji zde naleznete oblázkové a občas i písečné pláže. Podél nich jsou borovicové háje. V moři je několik malých zátok a roztroušené drodné skalní útvary.

Pokud máte rádi sport i tady se provozují především ty vodní. U hotelů se nachází tenisové kurty, můžete si tu zahrát také minigolf, kuželky, stolní tenis nebo bocciu. Na Makarské riviéře se nachází i síť cyklistických stezek. Pokud vám nebude vadit velké horko, můžete šlápnout do pedálů.

Brela - pláž

O zábavu je v Brele postaráno. Konají se tu zejména tradiční slavnosti. Nejvyhlášenější jsou oslavy svatých patronů obce. 16. července probíhá mariánský svátek Gospa od Karmena a 3. srpna slavnost svatého Štěpána, který je současně Dnem obce. Před hotelem Soline je „letní scéna", kde vystupují různé hudební skupiny, pořádají se tu oslí dostihy, soutěže, hry a ohňostroj. Během sezóny se v hotelech a restauracích konají Dalmatské večery, na kterých vystupují místní folklórní kapely a pije se dobré víno. Hotely pravidelně, každý týden, pořádají zábavné programy a taneční večery pro své návštěvníky, kde se nebudou nudit ani mladí.