Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Šibenik

Přístavní město ležící v severní Dalmácii má kolem 41 tisíc obyvatel a patří k jednomu z nejkrásnějších v této oblasti. Leží v ústí řeky Krky, v Šibenickém zálivu, který má tvar fjordu. Kolem města je soustředěn průmysl na zpracování barevných kovů, textilní i lodní. Také je významným zemědělským centrem v okolí. Šibenik patří k velmi důležitým dopravním tepnám celého Chorvatsko. Vede tu nejdůležitější železnice země ze Záhřebu do Splitu, je to křižovatka cest a důležitý přístav pro trajekty.

Šibenik

Šibenik je také významnou turistickou destinací, vyhledávanou hlavně kvůli jeho historickým památkám. Mezi nejvyhlášenější patří katedrála svatého Jakuba, která byla v roce 2000 zapsána na listinu kulturního světového dědictví UNESCO. Místní velmi oblíbenou akcí, která se koná na konci září, jsou Středověké trhy s bohatým kulturním programem.

Historie

Šibenik jako jedno z mála významných měst na jadranském pobřeží vzniklo až v první polovině 11. století jako pevnost. Založil ho chorvatský král Krešimir IV. Od 12. století bylo město součástí Uhersko-Chorvatského království a bylo zde založeno biskupství. Benátčané ho v 15. století nechali opevnit proti Turkům a pod jejich nadvládou zůstalo dalších čtyři sta let. Díky Benátčanům se stalo největším a nejdůležitějším městem Dalmácie. Během války v devadesátých letech minulého století byl Šibenik bombardován. Za obět padlo i několik historických budov mezi nimi také dominanta města, katedrála svatého Jakuba. Dnes je již všechno opraveno podle původních vzorů a turisté se tak mohou procházet romatickými uličkami.

Památky

Určitě se projděte celým starým městem, abyste si udělali představu o dřívějším způsobu života. Jsou zde krásné šlechtické paláce, měsťanské domy a část původních hradeb z doby benátské nadvlády. V ulici Zagrebačka a jejím okolí se nachází několik zajímavých kostelů, například kostel Nanebevzetí panny Marie. Jeho zvonice patří k těm nejkrásnějším na Jadranu. Architektonickým skvostem Šibeniku je pak celé náměstí Chorvatské republiky, kde také stojí katedrála svatého Jakuba. Náměstí reprezentuje šlechtickou a měšťanskou kulturu dalmatského středověku. V roce 1961 zde byla nainstalována socha architekta zdejší katedrály Juraje Dalmatinace.

Šibenik - katedrála

Dominantou města je již zmíněná katedrála svatého Jakuba dostavěná v 16. století. Stojí v centru Šibeniku a zároveň blízko nábřeží. Byla postavena v gotickém slohu, který přechází v renesanci. Pro svou jedinečnost byla zařazena na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Práce na katedrále začaly v roce 1431 pod dozorem italských stavabeních mistrů v gotickém stylu. Radní Šibeniku se ale v roce 1441 rozhodli, pro změnu slohu v renesanční a dílo předali do rukou zdejšího architekta Juraje Dalmatinace, který po celou dobu svého života bojoval s neustálými prodlevami při její dostavbě. Po jeho smrti se nedokončené katedrály ujal Ital Nikola Firentinac, na kterém bylo už jen dostavět osmihranou kopuli. Svatý Jakub je tedy směsicí architektonických stylů, přízemí se vstupním portálem jsou gotické a zbytek je renesenční. Přesto celek působí velmi harmonicky a vyváženě. Dovezené kameny na stavbu pocházely z ostrova Brač a byly opracovány tak, že do sebe přesně zapadají a pouze některé jsou spojeny čepy, tudíž nebyla použita malta.

Na katedrálu navazuje Biskupský palác postavený v 15. století. Jsou na něm zajímavé gotické portály. V jeho kapli se nachází nádherné oltářní obrazy z 15. století. Zády ke katedrále stojí bývalá radnice města Šibenik z roku 1542, která byla za druhé světové války zničena. Dnes je zrekonstruovaná a její velikost vám přiblíží představu o významu tehdejšího města. Kolem Šibeniku se na kopcích tyčí čtyři pevnosti. Nejznámější a nejstarší je svaté Anny, která je hned nad starým městem. Kolem roku 1000 zde byl postaven hrad, který se dočkal několika přestaveb. Jeho dnešní podoba je z 15. - 17. století. Výstup na pevnost svaté Anny je strmý, ale pokud na ni dojdete, zažijete překrásný výhled na Šibenik a okolní ostrovy.

Dovolená v Šibeniku

Pokud byste se chtěli ubytovat v Šibeniku, tak je zde několik hotelů a dokonce i jeden z mála hostelů pro mládež. Lepším místem pro dovolenou než samotné město je šest kilometrů jihozápadním směrem vzdálený Solaris, kde najdete hotely, apartmány a i kemp. Velký hotel Panorama se nachází kousek od magistrály, u vyhlídky na Šibenický most.

Šibenik - nábřeží

V Šibeniku je pěkné oblázkové a písečné městské koupaliště Jadrija, které dotváří borový lesík. Nachází se na konci průlivu svatého Antonína při otevřeném moři. Z města se sem dostanete motorovými čluny, jenž odpolouvají každých 15 minut. Lepší koupání zažijete v hotelovém městečku Solaris, které je vzdálené od Šibeniku šest kilometrů.

Výborné podmínky v okolí Šibeniku jsou pro vodní sporty, především pro jachting, protože jsou zde dvě mariny (Skradin a Solaris). Dále je tu několik potápěčských škol a potápěčských klubů. Na koupališti Jadrija si můžete zahrát plážový volejbal nebo stolní tenis. Nedaleko Šibeniku se nachází sokolnické středisko, kde si můžete zaplatit výuku a lov se cvičenými dravci. Jako jedno ze dvou chrovatských měst má i Šibenik možnost provozovat bungee-jumping, který se skáče ze Šibenického mostu přes řeku Krku. V obci Jadrtovac ležící osm kilometrů jihovýchodně od Šibeniku je jezdecká škola, kde si můžete zaplatit vyjížďku na koních. Velké sportoviště se nachází v šest kilometrů vzdáleném hotelovém městečku Solaris u Zablaće.

Zábava je v Šibeniku opravdu bohatá. Večer si můžete zajít do mnoha restaurací, vináren, ale také na zdejší diskotéky nebo do barů s živou hudbou. Mezi oblíbené noční podniky patří například: klub Bunari (v těsné blízkosti katedrály), dále Point Bar (v části Dolac), S Club, Godimento a Inside.

Šibenik nabízí velmi bohaté kulturní vyžití. Od různých letních festivalů, koncertů populární hudby, přes tradiční slavnosti (fešty), folklorní večery, až po diskotéky pro mladé, bary s hudbou a množství restauračních zařízení. Největšími a nejvyhlášenějšími akcemi města jsou Šibenické léto (Šibensko ljeto) jako festival kultury a zábavy, v jehož rámci se pořádají koncerty lidové a vážné hudby na atraktivních místech města. Tradiční Mezinárodní dětský festival (Medjunarodni dječji festival), který probíhá na přelomu července a srpna je věnován pořadům o dětech a pro děti, dětským soutěžím, divadlu a hrám. Zajímavá je i Letní varhanická škola (Ljetna orguljaška škola) konaná v druhé polovině srpna.

Šibenik - nábřežní domy

Za návštěvu určitě stojí Muzeum města Šibeniku (Muzej grada Šibenika) se nacházející se v Knížecím paláci (Kneževa palača) na nábřeží, kde se dozvíte zajímavé informace z historie tohoto krásného města.

Tip na výlet - Středověké trhy v Šibeniku

Každoročně koncem září po tři dny probíhají v Šibeniku „Středověké trhy", které mají turistům a místním připomenout nejslavnější místní dobu. Hlavním dějištěm této kulturní události je náměstí Poljana. Jsou zde soustředěny hlavní trhy a zábavní programy. Odtud také začíná zahajovací průvod starým centrem města, který končí na náměstí Chorvatské republiky, u katedrály svatého Jakuba. V průvodu jdou místní v historických kostýmech za doprovodu dobové hudby. Jakmile dorazí na náměstí ke katedrále, je slavnost zahájena salvami z děl. Po tři dny nabízí Šibenik svým návštěvníkům bohatý program. Na prostranstvích se utkávají rytíři, hrají se středověké divadelní hry. Nejvíce obdivovatelů se ovšem účastní tzv. „Kulinářské bitvy", kdy se za mezinárodní účasti připravují tradiční chorvatské pokrmy. Na gastronomický souboj přijíždí kuchařské týmy i ze zahraničí a večer probíhá vyhlášení nejlepšího jídla. Na náměstí Poljana stojí stánky, které představují středověké rukodělné výrobky. Také se zde předvádí řemeslná zručnost od výroby keramiky, tkaní, zpracování dřeva nebo kamene až po kovářské umění.