Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Baška Voda

Baška Voda se nachází 10 kilometrů severozápadně od správní města této oblasti, Makarské a 5 kilometrů jihovýchodním směrem od Brely. Je to moderní přístav, který je více zaměřený na cestovní ruch než sousední Brela. Patří mezi významná letoviska na Makarské riviéře. Baška Voda je malebná vesnice s širokou paletou ubytování. Její výhodou je skutečnost, rušná Jadranská magistrála vede v kopcích nad ní, takže návštěvníky neobtěžují kolony aut.

Baška Voda je zasazená do borovicových lesů, které sahají až k pobřeží a vytváří krásné prostředí. Nad obcí se tyčí mohutný horský masiv Biokovo, který ji dodává malebný ráz. Patří mezi nejvíce oblíbené destinace ve střední Dalmácii, která není tak exkluzivní jako sousední Brela.

V okolí Bašky se nachází hodně olivových a fíkových hájů. Místní také pěstují vinnou révu. Jedinečným zemědělským produktem zdejší oblasti je speciální odrůda višní maraska.

Baška Voda

Historie a památky

Baška Voda patří k mladým letním destinacím, přestože zde byl postaven první hotel v roce 1936. Obec se začala ale více zaměřovat na cestovní ruch až v 60. letech minulého století, kdy nastal její největší rozkvět.

Nad Baškou je pahorek Gradina, na kterém byly objeveny zbytky byzantské osady a pevnosti. Na bývalé antické lokalitě stojí pozdně barokní kostel svatého Vavřince. V centru městečka je pro změnu farní kostel svatého Mikuláše (patron obce) pocházející ze začátku minulého století, kde se ukrývá několik cenných artefaktů. Vedle stojící zvonice byla postavena až na konci 20. století. Nábřeží zase zdobí socha patrona obce, svatého Mikuláše.

Baška Voda - kostel

Dovolená v Bašce Vodě

V tomto rušném letovisku se náchází mnoho typů ubytování. Od exkluzivních hotelů až po kepm. Mezi oblíbené hotely patří: Aparthotel Palac, Horizont nebo Slavija. Jsou tu také penziony, soukromé pokoje a apartmány. Kemp se nenachází přímo v Bašce, ale kousek dál v letovisku Baško Polje.

Obec má krásné pláže dlouhé několik kilometrů, které jsou oblázkové a z hrubého písku. Podélně s pobřežím se táhnou i borovicové háje, které vrhají příjemný stín. Vstup do moře je pozvolný, a proto je Baška vhodným místem pro dovolenou s malými dětmi. Hlavní pláž Nikolina (dříve se jmenovala Južna plaža) byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou za čisté pobřeží a moře.

Baška Voda - pláž

Baška Voda patří k těm z větších letovisk, takže poskytuje svým návštěvníkům dobré podmínky ke sportování. K nejoblíbenějším patří vodní sporty jako je vodní lyžování, jachting, potápění, windsurfing nebo parasailing. I na souši můžete protáhnout své tělo třeba u tenisu, plážového volejbalu, fotbalu nebo minigolfu. Ti, kteří mají rádi vysokohorské túry, se můžou vydat na výlet do pohoří Biokova nebo se zde také můžou vydat na kole. Pokud nechce na kole zdolávat vysoké kopce, můžete vyjet na výlet do okolí na místních cyklostezkách. Jestli se k tomuto sportu rozhodnete až na místě, nemusíte zoufat, že nemáte kolo. To si tady můžete bez problému půjčit. Také děti se v Bašce Vodě vyřádí na dětských hřištích, trampolínách a dalších atrakcích na vodě i na souši.

O zábavu je zde také postaráno, během léta je v provozu několik discoték a tanečních teras. Pokud byste zatoužili po trochu klidnějšímu strávení večera, tak se vydejte do místních barů, restaurací nebo konob. Mezi mladými se těší velké oblibě Beach Bar Južnjačka utjeha/Southern Comfort. Nachází se na kraji Bašky směrem na Brelu na pláži Ikovac.

Baška Voda - promenáda

O prázdninách se zde koná letní festival „Baškovoško ljeto" (Baška Voda Summer). Probíhá na zdejší promenádě, na které vystupují místní folklórní pěvecké mužské sbory (tzv. klapy), oblíbení zpěváci a kapely. Také se tu konají různé rybářské večery a zábavní akce. Tradičních slavností k uctění památky místních světců je tu více. První je 13. června na svátek svatého Antonína, další je 10. srpna na svatého Vavřince, následuje 8. září svátek Panny Marie a největší událostí pro místní je 6. prosinec, kdy má svátek jejich patron, svatý Mikuláš.

Tipy na výlet

Pokud nebude některý den hezky, tak se můžete vypravit do místních muzeíí. První je Archeologické, kde jsou nálezy z místního pahorku Gradina. Na něm byly objeveny pozůstatky původního osídlení z bronzové doby až do pozdního římského císařství. Sbírka je přímo na nábřeží Riva, které nemůžete minout. Dalším je Malakologické muzeum, jehož výstava je udělána zajímavým a moderním způsobem. Jsou tu sbírky mušlí z Jaderského moře, ale i ze světových oceánů. Můžete si zde také koupit nějaké suvenýry.