Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Dopravní předpisy v Chorvatsku

Pokud jedete na dovolenou do Chorvatska vlastním autem, musíte na něm mít označení, popř. značku CZ. Dále potřebujete platný řidičský průkaz, technický průkaz a zelenou kartu jako doklad o zaplacení povinného ručení. Jestli není automobil váš (např. firemní vůz), potřebujete mít písemný souhlas majitele s tím, že vám auto poskytl k dispozici. Toto potvrzení musí být minimálně v anglickém jazyce nebo v jiném světovém jazyce. Formuláře těchto potvrzení jsou ke stažení v aktualitě Ústředního automotoklubu (www.uamk.cz).

Chorvatské dopravní předpisy byly v roce 2004 zpřísněny. Od uvedeného roku je nejvyšší povolená rychlost v obci 50 km/h, mimo ni 80 km/h, na rychlostní komunikaci můžete jet až 100 km/h a na dálnicích 130 km/h. Děti musí používat zádržný systém (dítě do 5 let sedačku) a nesmějí sedět na předních sedadlech. Připoutání bezpečnostními pásy je povinné pro všechny osoby v autě. Celoročně musíte mít rozsvícená světla i během dne. Je zakázáno používat mobilní telefon za jízdy. Alkohol v krvi tolerován není. Cyklisté do 16 let musí používat ochrannou přilbu.

Dopravní nehodu musí účastníci vždy nahlásit policii. Následně vyčká jejího příjezdu a počká až zajistí místo nehody. Když dojde k poškození vozu (bez ohledu na závažnost), vydá policie potvrzení o škodě. Bez něj by vozidlo nemohlo opustit Chorvatsko.

Chorvatští policisté jsou nejaktivnější přes letní sezónu, kdy je provoz na místních silnicích velmi frekventovaný. Doporučujeme vám jezdit podle předpisů, protože pokuty jsou dost vysoké. Nejnižší sazba je 300 kun.

Celkově si na chorvatských silnicích dávejte pozor a buďte opatrní. Je zde totiž několik specifických úkazů, na které nejsme doma zvyklí. Některé silnice jsou velmi úzké a mají prudké zatáčky. Zároveň musíte počítat s temperamentním stylem jízdy místních obyvatel. Pozor si dávejte za deště, kdy má povrch chorvatských silnic vlastnosti náledí. Obzvláště to platí pro silnice u pobřeží. Dalším nebezpečím u moře je vítr bóra, jejíž poryv může především v otevřených oblastech (např. na mostě, atd.) vozidlo vážně ohrozit.