Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Makarská

Toto rušné letovisko, které má okolo 11 750 obyvatel, je jednou z nejproslulejších letních destinací ve střední Dalmácii. Nachází se 62 km jihovýchodně od Splitu. Makarská leží v široké zátoce, z jihovýchodu ji uzavírá mys Osejava a ze severozápadu poloostrov sv. Petra. Dále ji chrání masív Biokovo. Město se nachází u Jadranské magistrály. Jeho stará část leží u pobřeží, nová se rozrůstá do svahů Biokova.

Makarské je bohatě využívaný osobní i trajektový přístav (spojení se Sumartinem na ostrově Brač) a velké autobusové nádraží.

V okolí se pěstují typické jižanské plodiny jako vinná réva, ovoce a olivy. Místní obyvatelé se také živí rybářstvím. Dále je ve městě několik menších továren, které ale nezatěžují zdejší životní prostředí.

Město je proslulé teplým a slunným podnebím. Má bohatou vegetaci, nejběžnější jsou zde  borové lesy, které se nachází i na plážích.

Makarská je také využívaným lázeňským střediskem, ve kterém se léčí choroby dýchacích cest, pohybového ústrojí a degenerativní onemocnění.

Makarska, Chorvatsko

Historie

V 5. století se na dnešním městě nacházela římská osada Muccurum. Ta ale byla v 6. století  zničena Ostrogóty. Během následujících století byla Makarská pirátskou základnou Neretvanů. Ty si postupem času podrobili chorvatsko-uherští panovníci.

V 16. století bylo městečko dobyto Turky, kteří ho ovládali po dlouhých 150 let. Z této doby se zde bohužel nezachovaly žádné památky, ani náznak tureckého orientálního slohu. Během 17. století v benátsko-tureckých válkách se Benátčanům podařilo Makarskou dobýt a panovali tu necelá dvě století. Od roku 1878, kdy proběhl Berlínský kongres, připadlo město do první světové války Rakousku, jako celá střední Dalmácie. Po první světové válce vzniklo Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, kdy se k němu připojili i Chorvaté. Po druhé světové válce bylo součástí Jugoslávie.

Památky

Historické památky v centru Makarské pochází až z barokní doby, z poloviny 18. století, kdy zde byl postaven kostel sv. Filipa Neri (Sveti Filip Neri), který stojí na nábřeží. Dominantou Makarské je barokní kostel, který je zasvěcený sv. Marku (Sveti Marko). Stojí uprostřed města na pěkném starobylém Kačićově náměstí. V jeho středu se nachází pomník zdejšího básníka z 18. století, mnicha A. Kačiće-Miošiće.

Makarska - náměstí, Chorvatsko

V severozápadním vjezdu do Makarské stojí pomník francouzského maršála Marmonta. Jeho vojsko během napoleonských válek obsadilo chorvatské pobřeží i s vnitrozemím. Poté stál Marmont v čele tzv. Ilyrských provincií, které Francouzi z obsazených území vytvořili. Po pádu Napoleona získalo celou oblast Rakousko a památník byl věnován císaři Františku Josefu jako připomínka jeho návštěvy Dalmácie.

Na zalesněném poloostrůvku sv. Petra stojí kostelík z 15. století, jenž byl v nedávné době obnoven. Nedaleko zalesněného mysu Osejava se nachází františkánský klášter z 15. století. V něm je umístěno velmi známé Malakologické muzeum (Malakološki muzej) neboli muzeum mušlí, které má nejbohatší sbírku svého druhu na světě od měkkýšů, ostnokožců až po další zajímavé mořské živočichy. V bývalém kostele je dnes pinakotéka.

Dovolená na Makarské

Makarská nabízí velké množství ubytovacích kapacit jak v luxusních hotelech, tak v soukromých apartmánech. Například v hotelu Biokovka nabízejí za dobré peníze kombinaci dovolené s ozdravným programem (balneoterapie, rehabilitace, wellness). Velmi dobře jsou vybaveny zdejší čtyřhvězdičkové hotely Meteor a Park, ve kterých jsou vnitřní a vnější bazény, fitness, wellness a sauna. Dalším příjemným a dostupným hotelem je Dalmacija. V Makarské jsou také penziony a kempy.

Pláže na Makarské riviéře jsou velmi proslulé, stejně to platí i pro samotné město. Především pláž Donja Luka, která je dlouhá 1,5 km. Dále jsou velmi oblíbené pláže v zátoce, při níž stojí nejvyhlášenější makarské hotely. Pláž je z drobnějších oblázků s pozvolným vstupem do vody, kterou po celou její délku lemuje borový háj. Pláže pokračují i k severozápadnímu a jihovýchodnímu okraji Makarské přes poloostrov Sveti Petar a Osejavu. Zde je příjemné koupání pro lidi, kteří vyhledávají klidnější dovolenou. Rájem naturistů je pláž Nugal, která se nachází jižně od Makarské.

Makarska - pláž, Chorvatsko

Makarská nabízí široké sportovní vyžití. Je zde velké moderní tenisové středisko a pěstují se tu také další míčové sporty. Možná je zde i vysokohorská turistika do pohoří Biokovo, cyklistika po místních okolních stezkách, paragliding a jeskyňářství. Celoročně je v provozu velké sportovní středisko, které slouží k tréninkovým pobytům nejen fotbalových mužstev.

Nejdou opomenout vodní sporty jako jsou podmořský rybolov, windsurfing, je zde potápěčské centrum a jachtařský klub. Místní také provozují půjčovny sportovních potřeb, kol, mopedů, aut a lodí.
Pravidelně se tu koncem března koná tenisový turnaj Makarska Open, během května probíhá Veslařská regata - memoriál T. Skendera, v srpnu pro změnu Mistrovství ve sportovním rybolovu a Plavecký maraton CroCup. Akce probíhají i v září, kdy se koná Regata chorvatských námořníků. Největší úspěch ovšem má fotbalový zápas „Tlustí a hubení“ (Debeli i Mršavi), který probíhá na začátku srpna.

Každý rok se v letovisku koná Festival Makarské léto (Makarsko ljeto). Ten zahrnuje koncerty vážné, folklorní, rockové a populární hudby. Také divadelní představení, která se odehrávají především na otevřených prostranstvích města (Kačićovo náměstí, nábřeží, františkánský  kostel, letní scéna atd.). Za navštívení stojí vystoupení dalmatských pěveckých souborů, tzv. klap. V rámci festivalu se konají také zábavní akce. Nejproslulejší je Rybářská noc, která probíhá několikrát za sezónu. Jedná se o lidovou slavnost se soutěžemi, hudbou, ochutnávkami rybích specialit a dalším bohatým doprovodným programem. Během sezóny je pořádáno několik výstav v Městském muzeum (Muzej grada Makarska) a Městské galerii Antuna Gojaka (Gradska galerija Antuna Gojaka).

Makarska - přístav, Chorvatsko

Na Makarské se také nachází několik diskoklubů a tanečních teras, např. beach bar Twister, rockový klub Rockatansky, disco club je také v hotelu Biokovka a další. V hotelu Dalmacija je kasino.

Tip na výlet

Zajímavým výletem a zpestřením dovolené bude procházka do podhorských vesnic na úpatí Biokova Makar, Kotišina, které jsou z města vzdálené 3 kilometry. Vycházka je často spojena s ochutnávkou tamních zemědělských produktů: vína a pršutu. V Kotišině se nachází botanická zahrada (Biokovski botanički vrt Kotišina), kde je soustředena vzácná biokovská alpinská květena. Zahrada byla založena v roce 1984 a rozprostírá se na ploše 16,5 hektarů. Pokud vám taková procházka nebude stačit, vydejte se ještě dál, na nejvyšší vrchol Biokova, horu Sveti Jure (Svatý Jiří - 1 762 m.n.m.), který je z Makarské vzdálen 31 kilometrů. Jestli je to na vás moc daleko, tak se na vrchol dostanete i autem po asfaltové cestě, která je ovšem zpoplatněna. První pěkný výhled na cestě na horu Sveti Jure je z vyhlídky v sedle Staza 897 m n. m., kde se můžete občerstvit v restauraci "Vrata Biokova".