Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Opatijská riviéra

Západní směrem od Rijeky se nachází Opatijská riviéra. Jedná se asi o dvacet kilometrů dlouhé pobřeží, na kterém leží několik  (Opatija, Lovran, Kastav, Rabac, Duga Uvala). Před vnitrozemskými větry je toto území chráněné pohořím Učka, a proto jsou zde velmi mírné zimy. To byl také hlavní důvod, proč sem začala v druhé polovině 19. století jezdit vídeňská šlechta, která sem utíkala před mrazivými zimami.

Díky své bohaté historii, eleganci a bezkonkurenční krásy, se stala Opatijská rviéra v Chorvatsku  jedním z nejoblíbenějších destinací pro dovolenou ve střední Evropě. Ideální klima a umístění, dělá z riviéry skvělé útočiště pro rodiny s malými dětmi, pro starší páry i mladé.

Promenáda Lungomare v Opatiji

Oblíbená letoviska

Ve středu riviéry se nalézá samotné město, které jí dalo jméno, Opatija. Ve druhé polovině 19. století se stalo jedním z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších lázeňských měst. Tradice cestovního ruchu zde sahá více než 170 let do minulosti. V Opatiji byly i postaveny úplně první hotely Jadranu. Na riviéře (vede přes město) vznikla 12 kilometrů dlouhá pobřežní promenáda, po níž se můžete vydat na procházku a poznat tak dlouhou část místního pobřeží se zajímavými místy. V Opatiji je také mnoho krásných parků a zahrad, v nichž vaše smysly okamžitě ožijí nejrůznějšími zvuky a vůněmi. Město je plné zajímavých památek s úžasnou architekturou, nabízí i různé kulturní akce a místní restaurace vaří vybrané kulinářské pokrmy z lokálních surovin. 

Po celé Opatijské riviéře jsou stopy slavné minulosti. Zachovala se zde atmosféra i honosné budovy z konce 19. století, což je nepatrnější v městečku Lovran ležícím jihovýchodním směrem od Opatije. Lovran má dlouhou a bohatou minulost a mnohaletou tradici cestovního ruchu. Bylo pojmenováno po vavřínu (lovor), který roste ve velkém množství ve stále zelených hájích města a jeho okolí. Středověké jádro Lovranu si zachovalo svou urbanistickou strukturu. Příjemné podnebí, bujné středomořské rostlinstvo a výhodná zeměpisná poloha umožnily prudký rozvoj cestovního ruchu letoviska již na přelomu 19. a 20. století, kdy byly v Lovranu vystavěny četné vily a letní sídla.

Socha v Opatiji

Starobylé městečko Kastav se týčí na vysokém kopci nad Kvarnerem. Říká se, že žádné místo ve zdejším kraji nemá takovou tradici a identitu jako Kastav, který byl v minulosti administrativním, ekonomickým a kulturním střediskem Istrie a Chorvatského přímoří.

Výjimku mezi betonovými plážemi v celé Opatijské riviéře tvoří letovisko Medveja, kde jsou nejhezčí oblázkové pláže. Na celém pobřeží je široká nabídka ubytování. Nachází se zde převážně luxusnější hotely, ale pokud byste chtěli strávit svoji dovolenou v levnějším soukromém apartmánu, tak ty se nacházejí v Lovranu nebo v Medveje.