Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Živogošće

Letovisko leží 20 kilometrů jihovýchodně od města Makarská, pod Jadranskou magistrálou pod srázy masivu Biokovo u pobřeží. Živogošće je menší městečko s vlastním přístavem, které má 460 stálých obyvatel. Přes letní sezónu se počtem turistů zdvojnásobí a ožije čilým cestovním ruchem. Skládá se z několika sídlišť, tři menší (Porat, Mala Duba a Blato) leží podél pobřeží a starší osady jsou u staré silnice. Živogošće je proslulé rozsáhlými borovými lesy a olivovými háji, které vrhají příjemný stín v parných letních dnech.

Živogošće

Historie a památky

První známky po osídlení jsou v Živogošće od ilyrských a římských dob, to nám dokládají ilyrské hroby na vrcholu kopce Suzine a zbytky vil rustik v Malé Dubě a Blatu.

Z antiky, konkrétně z římského období pochází Liciánův epigram vytesaný do skály na pobřeží v roce 474 před Kristem. Nápis se skládá z 16 latinských heksametrů, ve kterých se oslavuj zdejší vyvěrající pramen Pokrivenic a jeho nymfa. Pramen i epigram jsou přístupné jen při odlivu, při přílivu je zalévá moře. Také jdou špatně vidět, protože je zakrývá vegetace. Jestli byste se chtěli na toto místo podívat, tak se zeptejte místních, kdy a kam přesně jít.

V Živogošće se dále nachází františkánský klášter, který byl založený v roce 1616. Jeho součástí je i barokní kostel a zvonice z 18. století. Klášter byl ve své době střediskem duchovního života a písemnictví tohoto kraje. V jeho útrobách se nachází bohatá knihovna a umělecká díla vysoké hodnoty. Obě stavby stojí na skalní výspě nad mořem, východně od Živogošće. V městečku se také zachovalo několik zajímavých starých dalmatských domů.

Dovolená v Živigošće

Pokud míříte na dovolenou do Živogošće, nemůžete očekávat velký výběr v možnostech ubytování. Můžete využít služeb hotelu Nimfa a jeho pavilony, také pavilony Licinijan nebo soukromé apartmány a pokoje a dva kempy, Dole a Čiste.

Živogošće

Kolem letoviska se táhne hezká pláž dlouhá 6 kilometrů, typická pro celou Makarskou riviéru, z drobných oblázků a hrubého písku, která je lemovaná borovicemi a olivovníky. Své místo zde naleznou i vyznavači skrytých pláží, které nabízejí naprosté soukromí. Na hlavní pláži před hotelem je půjčovna vodních atrakcí a šlapdel. V zadní části městečka se nachází i nudistická pláž.

Živogošče je bezesporu nejklidnější letovisko na Makarské riviéře, také proto je vhodné pro rodinny s malými dětmi, protože zde nebývá tolik turistů a vstup do moře je pozvolnější.

V Živogošće jsou také dobré podmínky pro vodní sporty (skútry, šlapadla, projížďka na banánu) a tenis. Z městečka se také vyjíždí na cyklistické výlety, protože oblast Makarské riviéry je protkaná stezkami. Také jsou zde dva menší přístavy k ukotvení a uvázaní plachetnic.

K večernímu pobavení slouží v letovisku vedle restaurací, vináren a barů, také oblíbená velká taneční terasa nad mořem a diskoklub.

Tip na výlet

Pokud vás pobyt v Živogošće přestane bavit, můžete se podívat do devět kilometrů vzdáleného lázeňského městečka Podgora nebo větší Makarské (20 km), kde jsou i další atrakce pro děti (jako zábavní park) a dospělé.