Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Krk

Největší město tohoto stejnojmenného ostrova je jeho správním střediskem a má 3 000 obyvatel. Leží na západním pobřeží Krku a jeho historické centrum se rozkládá na malém poloostrůvku mezi dvěma zátokami. Nové městské části a turistická zařízení se nachází zase podél pobřeží.

Krk patří i k zemědělským oblastem, kde se pěstuje ovoce, zelenina a vinná réva.

Město patří již několik desetiletí mezi oblíbené a vyhledávané chorvatské rekreační destinace. Z nedaleké obce Valbiska nacházejícím se severozápadně od Krku jezdí trajekt na ostrov Cres.

Město Krk

Historie a památky

Původními obyvateli byl ilyrský kmen Liburnové, které ovládli v 1. století před Kristem Římané. Z osady udělali správní centrum ostrova, které dostalo jméno Curicum. Z tohoto období se do dnešních dnů dochovaly zbytky opevnění, mozaik i lázní.

Ve 4. století se stal dnešní Krk sídlem biskupa. Nejdůležitější sakrální památkou je raně křesťanská trojlodní mariánská katedrála, která byla postavena 5. a 6. století v románském slohu. První přestavby se dočkala ve 12. století, další pak proběhla v 18. století v barokním slohu, kterou si dochovala do dnešních dnů. Velmi cenný je její interiér, v němž se ukrývají vzácné obrazy a sochy nebo krásná frankopanská stříbrná pala. V sousední budově původně sloužící jako biskupství je v současnosti veřejnosti přístupná sbírka cenných obrazů. U katedrály stojí románská bazilika svatého Quirina pocházející z 10. století, která má stále původní podobu. V jejích útrobách jsou k vidění vzácné dobové fresky. Kousek opodál se nalézá raně románská bazilika Gospa od Zdravlja postavená ve 12. století. U ní stojí architektonické skvosty, dva románské domy, z nichž se jeden jmenuje Kotter a druhý Kanovnický dům. Oba pocházejí z 11. století.

Město Krk - věž

Historické centrum Krku obklopují mohutné a působivé hradby, které dokreslují středověkou malebnost města. Nejstarší částí opevnění je nárožní věž Kamplin postavená v 12. století. Dalšími částmi jsou tři městské brány a frankopanský zámek s válcovou věží. Na hradbách je zřejmé, jak byly postupně dostavovány, protože se jednotlivé části vizuálně liší.

Dovolená v Krku

V Krku se můžete ubytovat v několika hotelech, například ve Valamaru Koralju, Dražici, v Marině nebo v Boru. Dále je zde široká nabídka soukromých apartmánů, pokojů a penzionů. Pro nenáročné turisty jsou tu i kempy, například Glavotok se nachází 15 kilometrů severozápadně od města, u mysu Glavotok. Zbývající kempy jsou blízko města, jeden z nich (kemp Politin) je i naturistický. Studenti se mohou ubytovat i v hostelu.

Městské koupaliště se nachází v zátoce Dražica, která leží kilometr od centra Krku. Pláž je z drobných oblázků, má pozvolný vstup do moře a je obklopena borovicovým hájem. Ostatní pláže jsou převážně skalnaté s betonovými plošinami na slunění, občas se na nich objeví kamínky. Mnoho zdejších pláží bylo oceněno Modrou vlajkou, například tyto: Dunat, Dražica, Porporela-Ježevac, pláž autokempu Ježevac a naturistická pláž a kemp Politin.

Město Krk - pláž

Krk je vhodné místo pro vodní sporty, můžete se zde věnovat podmořskému rybolovu, jachtingu, vodnímu lyžování a potápění. Nejzajímavější lokality pro potápěče se nachází jihozápadním směrem k ostrovu Cres, kolem ostrůvku Plavnik. V místních vodách se můžete dokonce kochat korály. Další druhy sportů, které můžete v Krku provozovat jsou: tenis, paragliding, jízda na koni nebo cyklistika.

Během prázdnin se v Krku určitě nudit nebudete, v nabídce města je mnoho zábavních akcí. V průběhu léta jsou pořádány lidové slavnosti zvané fešty. Velkou slavností města je 4. červen, kdy na tento den připadá svátek svatého Quirina, zdejšího patrona. Zpátky do minulosti se vrátíte pomocí historického trhu pojemnovaného Krcký trh - Lovrečeva, který probíhá 8. - 10. srpna. Kromě jarmarku má na programu lidové soutěže, představení místních folklórních souborů a skupin, poznáte místní starobylé zvyky nebo hudební nástroje. Mnoho let se v Krku během července a srpna pořádají Letní kulturní akce, které zahrnují dramatická, operní a baletní představení. Tato vystoupení probíhají na náměstí Kamplin, v krcké katedrále, ve frankopanském hradu nebo ve františkánském klášteře na ostrůvku Košljun.

Tip na výlet

V nejzápadnějším cípu ostrova, 15 kilometrů od města, na mysu Glavotok stojí klášter a kostel františkánů-hlaholášů pocházející z počátku 16. století. Klášter i kostel jsou v dobrém stavu a ukrývají sbírku cenných liturgických předmětů a hlaholských knih. V zátoce Čavlena na severovýchod od klášteru se nachází cenný starochorvatský kostelík svatého Chrysogona.