Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Vrbnik

Menší rybářské městečko s 950 obyvateli leží na východním pobřeží ostrova Krk. Rozkládá se 50 metrů nad Jaderským mořem na vápencovém a stupňovitém svahu, ze kterého je krásný výhled do okolí a na moře. Na západní straně spadá terén skalním srázem přímo k moři. Vrbnik je jediným větším městečkem na východní straně ostrova Krku a patří k němu i malý přístav. Co do malebnosti a určité bizarnosti se mu nevyrovná téměř žádné město v severním Chorvatsku.

Od pevniny odděluju město vinodolský kanál, ostrov Krk byl v roce 1980 spojen s pevninou mostem, takže pro cestu na ostrov nepotřeujete trajekt. Z Vrbniku je hezký výhled na města Crikvenica a Novi Vinodolski nacházející se na pevnině.

Vrbnik

Městečko je oblíbeným výletním cílem nejen z ostrova Krk, ale i z letovisek na Chorvatském přímoří, např. z Crikvenice, Nového Vindolského. Cestovní agentury sem pořádají jednodenní lodní výlety spojené s ochutnávkou místního vína, žlahtina. Jedná se o zdejší autochtónní odrůdu bílého vína, které je slámově žluté a má příjemné aroma. Toto výborné bílé víno nikde jinde nedostanete, jen ve Vrbniku v místních romantických konobách. Žlahtina se pěstuje jen ve vinohradech v okolí Vrbniku a zpracovává se ve zdejších třech vinařských závodech, jenž se nachází v nové městské části v zátoce Zgribnica. Zde dole u moře se rozrůstá nový Vrbnik a jeho rekreační centrum.

Historie a památky

Osídlení Vrbniku je velmi staré, protože patří k nejstarším osadám na ostrově Krku. Jeho prvními obyvateli byli před cca 2500 lety Ilyrové. První zmínky o Vrbniku jsou doloženy z roku 1100. Status města získalo ve středověku v roce 1388 a listina potvrzuje jeho postavení jako správního a politického centra. Osada byla typickým sídlem knížat z Krku - Frankopanů, za nichž dosáhla svého největšího rozkvětu.

Vrbnik byl původně opevněným městem a středověký ráz si udržel do současnosti. Nachází se v něm podivuhodný labyrint uliček, v nichž velice lehce zabloudíte, dále roztomilá náměstí, krásné původní domy, které jsou hezkým příkladem archaické lidové architektury nebo kouzelné vyhlídky a romantická zákoutí.

Vrbnik - přístav

Na náměstí v centru Vrbniku stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie pocházející z 15. až 16. století, který byl mnohokrát přestavěný. Dominantou městečka ale je jeho zvlášť stojící renesanční zvonice z první poloviny 16. století. Dalšími významnými památkami jsou knihovna bratrů Vitezićů, gotická kaple svatého Růžence, románsko-gotický kostel svatého Jana a mariánský kostel, němž je uložena cenná sbírka starých rukopisů a hlaholských dokumentů.

Město je známé v celém Chorvatsku díky lidové písni "Verbniče nad Moren" nebo "Verbniče nad moru", zpívané široko daleko, něco jako bílé Kraňsko ve Slovinsku.

Dovolená ve Vrbniku

V nové městské části Vrbniku je rekreační centrum s nabídkou ubytování v soukromých apartmánech. Dále se zde můžete ubytovat v jednom místním hotelu Argentum.

Vykoupat se můžete na hlavní pláži Zgribnice, která se nachází v malebné zátoce přímo pod městem. Za dalším koupáním můžete mimo Vrbnik, na odlehlá místa, kde si užijte soukromí. Takových míst je v okolí velmi mnoho.

I sportovním aktivitám se můžete ve Vrbniku věnovat, například můžete šnorchlovat, potápět se nebo můžete vyjet na kolech kolem ostrova Krku, kde se nachází poměrně hodně kilometrů cyklostezek.

Večer si můžete zajít do zdejších restaurací na skvělé rybí speciality nebo si dát místní víno žlahtina v pravé chorvatské konobě. V červenci se ve Vrbniku koná hojně navštěvovaná lidová slavnost fešta zvaná Razgon.

Vrbnik

Tipy na výlety

Turisty vyhledávaná je knihovna místních rodáků, bratří Vitezićů, která je umístěna v Družstevním domě (Zadružna kuća). První z nich, Ivan Vitezić, byl krcký biskup a druhý, doktor Dinko Vitezić, byl právník, buditel, politicky osvětový pracovník. Byl také jediným poslancem za istrijské Chorvaty v říšském sněmu ve Vídni a neohroženě zde hájil práva Chorvatů v habsburské říši. Svou funkci zastával dvacet let. Oba bratři žili v 19. století. Knihovna Vitezićů obsahuje přes 10 tisíc svazků, z nichž některé mají mimořádnou hodnotu, jako např. iluminovaný tzv. Vrbnický misál z 15. století, Atlas světa od J. D. Kochlera, dále několik inkunábulí atd. Jeden list z uvedeného misálu má pohnutou historii. Byl vytržen a ukraden před několika sty lety. Teprve v roce 1970 se objevil v knihovně Princetonské univerzity v USA, kde se nachází dodnes.

Ti, kdo příliš nespěchají, mohou navštívit zříceninu hradu Gradec, která leží blízko osady Paprata severozápadně od Vrbniku, na severním okraji Vrbnického polje. Místo na vás dýchne romantikou a je spojené s krckými knížaty, Frankopany. Podle tradice právě zde začala jejich cesta mezi nejmocnější šlechtické chorvatské rody. U rozvalin hrabu se nachází románský kostelík svatého Mikuláše, později zrenovovaný jako kostel svatého Ducha. Když Frankopané hrad opustili, začal rychle chátrat. K jeho rozpadu přispěli hledači pokladů, kteří věřili, že tu poslední Frankopan zakopal část svého pokladu. A podle tradice museli opravdu něco najít, protože prý právě z pokladů nalezených v Gradci byla začátkem 16. století postavena zvonice ve Vrbniku.