Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Murter

Menší městečko s 2 100 stálými obyvateli leží v severozápadním vnitrozemí ostrova Murter, necelých 700 metrů od pobřeží. V blízké zátoce Hramina se nachází jachtařský přístav Marina Hramina. Rekreační zařízení jsou umístěna při zátoce Slanica, cca 1 kilometr od centra Murteru.

Město Murter

Místní obyvatelé se kromě turistického ruchu živí i zemědělstvím, protože Murter leží na okraji úrodného polje. V okolí městečka se pěstuje především vinná réva, ovoce a zelenina. Dalším rozsáhlým způsobem obživy je chov ovcí, které na celé léto vyvážejí na pastvu na Kornatské ostrovy, na zimu se zase přivážejí domů. Primát v tomto směru drží sousední městečko Betina, jejíž obyvatelé mají na Kornatech největší pozemky a mohou tam tedy chovat nejvíce ovcí.

Prvními turisty v Murteru ve 30. letech 20. století byli Češi, kteří si postavili v zátoce Slanica první zdejší rekreační zařízení. To se jmenovalo Česká vila a dosud stojí, ale už v přestavěné podobě.

Město Murter - přístav

Historie a památky

V minulosti stávala v zátoce Hramina římská osada Collentum, ale dnes jsou zde vidět jen základy staveb. Na mysu Gradina se dochovaly starochorvatské hroby. V okolí Murteru se nachází farní kostel svatého Michala ze 17. století, který má několik cenných uměleckých předmětů. Na faře je umístěna malá sbírka církevních artefaktů. Dále stojí za městečkem kaple svatého Rocha

Dovolená v Murteru

V Murteru seženete ubytování v hotelu Colentum, v soukromých apartmánech a v nedalekých kempech. Kemp Slanica leží ve stejnojmenné zátoce na západním pobřeží, jeden kilometry daleko od městečka. Kempy Kosirina a Plitka Vala se nacházejí ve střední části ostrova, Kosirina na západním pobřeží, Plitka Vala na východním pobřeží, asi 4 kilometry od Murteru.

Murter nabízí svým návštěvník hezké pláže, převážně jsou kamenité, ale nejdete zde i písek. Hlavní městská pláž leží v zátoce zátoce Hramina, další je v sousední Zadraće (písek a malé oblázky). Nejpěknější a nejoblíbenější pláž leží v poměrně velké zátoce Slanica na západním břehu ostrova. Obklopuje ji borový les a především je písečná, tudíž má pozvolné klesání vhodné pro malé děti. Také bývá značně vytížena a za parkování se zde platí. Dobré koupání si užijete i v dalších zátokách v okolí, například na pláži Čigrada, která je kamenitá a leží 3 kilometry od Murteru a na ostrůvcích, jichž je v blízkosti celá řada.

Město Murter - pláž

I sportovní vyžití nabízí Murter, především má dobré podmínky pro vodní sporty, jako je jachting, windsurfing, potápění nebo podmořský rybolov. Na souši si můžete zahrát tenis, malou kopanou a basketbal. Konají se různé sportovní soutěže a závody, jako např. jachtařský závod Murter - Kornati každým rokem v květnu.

Za zábavou můžete v Murteru vyrazit do místních restaurací, kaváren či vináren, v něketrých jsou během léta i živá vystoupení kapel nebo zpěváků. Místními tradiční oslavami jsou svátek svatého Rocha, který připadá na 16. srpna a lidová slavnost a mariánský svátek Murterska fešta blagdana Male Gospe, jenž se koná 8. září. V květnu probíhá v Murteru Festival ochotnického divadla.