Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Podaca

Malé letovisko se nachází na jihu Makarské riviéry, 8 kilometrů severozápadně od oblíbeného letoviska Gradac. Má 218 stálých obyvatel, ale během letní sezóny se díky turistům zvětší. Podaca leží pod Jadranskou magistrálou na úpatí horského pásma Rilić.

Tak jako všechna místa této části Chorvatska vyniká krásnými oblázkovými plážemi a azurově modrým mořem. Podaca je jednoduché a skromné rekreační místo, které je vhodné především pro lidi hledající klid a pohodu.

Historie a památky

Původní osada Podaca ležela asi jeden kilometr od pobřeží, na úpatí kopce Viter (770 m.n.m.). V roce 1962 ji zasáhlo zničující zemětřesení, které ji skoro vymazalo z mapy, a proto byla svými obyvateli opuštěna. Ti se rychle přesunuli přímo k pobřeží a zde se začala rozvíjet nová Podaca. Pokud byste se chtěli podívat do původní části vesnice, tak je k ní vybudována cesta z nové Podaci.

Stará vesnice, tzv. Gornja Podaca, patří svou původní dalmatskou architekturou k typickým vesnicím podbiokovské oblasti. Za povšimnutí stojí zdejší kamenná selská stavení s otevřeným podloubím v přízemí. Také je zde k vidění hřbitovní předrománský kostel svatého Jana Křtitele z 12. - 13. století ležící uprostřed staré osady. Vedle něho se nachází zdejší hřbitov, kde je k vidění středověký náhrobní kámen zvaný stećak s ornamentální výzdobou. Na hřbitově byl v 18. století postaven farní kostel svatého Štěpána Prvomučedníka v barokním slohu stojící na základech starší církevní stavby.

Když budete vcházet do Gornji Podaci z jižní strany uvidíte zříceninu válcové obrané věže, které se říká Kula, jak se tyčí na skále. Byla postavená v 17. století na obranu před Turky. Zachovalo se u ní i torzo hradebních zdí.

Dovolená v Podaci

Pokud byste se chtěli v Podaci ubytovat v hotelu, tak se vám to nepovede, protože zde žádné nestojí. Můžete se zabydlet jen v soukromí nebo v kempu Uvala Borova. Další kempy se pak nachází v sousedním Zaostrogu. Širší nabídku ubytovacích služeb nabízí větší letovisko Gradac, kde jsou i hotely.

Předností Podaci jsou její krásné dlouhé oblázkové pláže, které jsou chodné především pro rodiny s malými dětmi. Mají pozvolnější vstup do moře a není zde toli turistů, takže máte své ratolesti pod dozorem.

Noční život zde nečekejte, kromě pár restaurací, kde můžete posedět. Pokud byste si chtěli vyrazit, tak musíte do Gradacu nebo přímo do Makarské.

Tip na výlet

Z Podaci se snadno navštěvují staré opuštěné podbiokovské vesnice v kopcích. Kromě zvláštní dalmatské architektury nabízejí i krásné výhledy a pozoruhodnou okolní horskou krajinu s mnohými krasovými jevy. Podívat se můžete například k těmto horským vesnicím: Gornji Zaostrog, Gornji Drvenik a další.

Přístup do výše položených míst biokovského podhůří v posledních letech zajišťují nové protipožární silnice, po nichž se turisté snadno dostanou i do míst, do kterých nevedla žádná komunikace nebo staré cesty byly po zemětřesení zpustošeny. Na túru je vhodné použít i některou z prastarých horských stezek, které byly v minulosti pro místní obyvatele hlavními spojnicemi mezi horami a pobřežím. Ze sousedního Bristu se často chodí na Briške Stine a vděčný výstup je ze sousedního Zaostrogu na kopec Viter (770 m.n.m.).