Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Kaštely

Riviéra sedmi Kaštelů, tak se jmenuje asi 17 kilometrů dlouhé pobřeží mezi Trogirem a Splitem. Původně zde byly samostatné obce (např. Kaštel Štafilić, Kaštel Novi, Kaštel Stari, Kaštel Lukšić, a další), ale ty byly spojeny v jeden správní celek. Vesnice mají dohromady 32 tisíc obyvatel. Osady nejsou od sebe vzdáleny více jak dva kilometry.

Za návštěvu určitě stojí ostrůvek Gomile, jenž je s pevninou spojen dřevěným mostem. Na ostrůvku se nachází skalní pevnost Gomilica, která patří k nejhezčím. Nechaly ji postavit benediktýnské jeptišky v roce 1529, jako obranu před Turky. Kaštel si do současnosti zachoval svůj původní vzhled.

Na malebném pobřeží se nacházejí opevnění (kaštely), které vyčnívají svou unikátní architekturou. JIž v minulosti opustili svou obrannou funkci a staly se zámožnými, bohatě vyzdobenými rezidencemi místních obyvatel.

Kaštel - Gomilica

Podél pobřeží Riviéry sedmi Kaštelů se táhne pohoří Kozjak. Pole mezi ním a osadami jsou velmi úrodná a místní svými výpěstky zásobují okolní Trogir i Split. V blízkosti riviéry se také nalézá značně vytížená železniční trať Záhřeb – Knin – Split, která sloužila i místnímu průmyslu. Továrny byly ale kvůli turistickému ruchu přestěhovány nebo zrušeny.

Všechny Kaštely jsou dnes oblíbenými a vyhledávanými rekreačními místy, a to především díky kouzelné okolní krajině a průzračnému moři. Jestli chcete prozkoumat malebné kamenné Kaštely, můžete se vydat i pěšky.

Historie a památky

V Kaštelech si během 15. a 16. století vystavěli místní šlechtici třináct venkovních domů, které časem opevňovali proti tureckým nájezdům, takže vypadaly jako hrady. Kolem nich se začaly stavět domy a postupně tak vznikaly zdejší osady. Do současnosti se zachovalo pouze sedm pevností. Místní si je ovšem už v minulosti přestavěly na obytné domy, takže jejich prohlídky nejsou možné.

Dovolená v Kaštelech

Pokud byste se chtěli ubytovat v Kaštelech v hotelích, tak tato zařízení najdete v Resortu Resnik a v hotelu Adria v Kaštelu Štafilić, také ve Ville Žarko nebo hotelu Kastel ve vesnici Kaštel Lukšić. Také se na Riviéře nacházejí kempy, soukromé minikempy a velmi bohatá je také nabídka ubytování v soukromých apartmánech.

Pláž

Pláže jsou na kolem Kaštelů oblázkové, některé jsou dokonce uměle navežené a vesměs všechny jsou lemované borovicovými lesy.

O sportovní vyžití v Kaštelích není nouze. Především se zde můžete věbnovat vodním sportům, jako je windsurfing, potápění, šnorchlování, vodní lyže nebo skútry. Na pláži si pak můžete zahrát tenis, volejbal, stolní tenis, fotbal, házenou či kuželky. Další, větší sportovní možnosti jsou pak v Trogiru, ale hlavně ve Splitu.

Večer se můžete jít pobavit do místních restaurací, kaváren a barů, které mívají terasy s krásnými výhledy na zdejší okolní krajinu. V Kaštelích se nacházejí i restaurace, kde hraje živá muzika a můžete si zde na parketu zatančit. Během prázdnin se zde koná folklorní Kaštelské kulturní léto, začátkem srpna probíhá letní karneval s bohatým doprovodným programem a spouta dalších akcí. Vetší zábavu pak nabízí nedaleký Trogir a Split.