Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Sveti Juraj

Leží při Velebitském průlivu, 10 kilometrů jižně od Senje a má 960 obyvatel. Pobřeží kolem Svetého Juraje je velmi členité, přesto se zde rozvíjí i cestovní ruch, ale jedná se o skromné a nenáročné letovisko.

Přístav městečka je chráněn před jižními a západními větry, nikoli však před bórou, která vane ze severovýchodu a projevuje zde velmi výrazně. Vítr přichází z vnitrozemí od velebitského sedla Oltari (1002 m), s nímž je Sveti Juraj spojen frekventovanou horskou silnicí spojující vnitrozemí s pobřežím. Sedlo je také východiskem túr po Severním Velebitu, který je oblíbeným národním parkem.

Městečko Sveti Juraj má dostatek sladké vody a dokonce tu vyvěrají i četné prameny - vrulje, které zde umožňují dobré podmínky pro pěstování zemědělských plodin.

Historie a památky

Dva kilometry jižně od městečka Sveti Juraj se nachází rozsáhlé archeologické pozůstatky pravěkého sídliště Alopsoi a římské osady Lopsica. Na jejích zříceninách vyrostla ve středověku chorvatská osada, kde byl ve 13. století postaven benediktinský klášter svatého Jiří (od něho má městečko jméno) a gotický kostel svatého Filipa a Jakuba. Z obou dvou jsou v současnosti pouze zříceniny. Současné kostely ve Sveti Juraj pochází z mladší doby.

Dovolená ve Sveti Juraj

Ubytování seženete v nedaleké turistické osadě Kalić, musíte se spokojit pouze s nabídkou soukromých apartmánů a vilek, hotely zde nečekejte. Sveti Juraj poskytuje svým návštěvníkům jednoduchou rekreaci ve dvou kempech, Rača a Ujča. Městečko je také oblíbeným místem pro odpočinek při tranzitu.

V okolí Sveti Juraj je hodně členité pobřeží, a proto je zde mnoho drobných zátok s pěknými plážemi a velmi dobrými možnostmi koupání. Většinou jsou místní pláže oblázkové a kamenité, např. pláž Rača Ažič - Lokva, Žrnovica, Lukovo, aj. V posledně jmenované vyvěrají v moři četné sladkovodní podmořské prameny tzv. vrulje, které ovlivňují slanost a teplotu zdejší mořské vody.

Pokud byste chtěli sportovat, tak se musíte spolehnout především na své možnosti zábavy. Můžete vyrazit na jachtu, potápět se, plavat nebo šnorchlovat. Na souši se musíte vybavit vlastním sportovním náčiním, jestli si sem přivezete kola, tak se můžete vydat do okolí na cyklovýlety.