Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Kvarnerská riviéra

Riviéra leží na východním pobřeží Istrijského poloostrova a omývá ji Rijecký a Kvarnerský záliv. Začíná u Rijeky na severu a táhne se na jih k mysu Kamenjak. Nejznámějším letoviskem Kvarnerské riviéry je starobylé lázeňské město, Opatija. Dalšími oblíbenými letovisky jsou Lovran, Kastav, Rabac nebo Duga Uvala. Kolem ní se někdy v délce 20 kilometrů vyděluje stejnojmenná riviéra. Zimy jsou zde mírné, protože tuto oblast chrání před ostrými vnitrozemskými větry pohoří Učka. Na tento fakt přišla v 19. století vídeňská šlechta, a proto sem odjížděla před sychravou středoevropskou zimou.

Opatija - domy na nábřeží

Centrem Kvarnerské riviéry je proslulé lázeňské městečko, Opatija. Ta byla přímořskými lázněmi již více než před 150 lety. Turisté se do Opatije rádi vracejí díky její pestré středomořské vegetaci, ale také kvůli lázeňským parkům a nádherným lesům v pohoří Učka (nejvyšší hora Vojak 1 401 m. n. m.), které ukrývají příjemný procházkové stezky.

Dovolená na Kvarnerské riviéře

Pobřeží severního Kvarneru je prostorově omezené, protože v jeho těsné blízkosti je prudké pohoří Učka. Proto zde nebyly v posledních desetiletích posteveny velké hotelové komplexy, ale staré se zrekonstruovaly a zmodernizovaly. Rozšířila se zde ale nabídka soukromých apartmánů. Na jihu Kvarnerské riviéry je ubytovací situace naprosto jiná. Dochází zde k rychlému rozvoji měst a vznikají nové kepmy umístěné v krásné přírodě.

Kvarnerská riviéra se věnuje aktivnějším turistům. Zaměřila se na ty, kteří se rádi prochází po pobřeží, horách a v lesích. Prohlížet můžete rozsáhlé lázeňské parky s voňavou myrtu, šalvějí nebo rozmarýnem. Zdejší pobřeží je protkáno mnoha dlouhými, ale i krátkými stezkami. Velmi oblíbená, 12 kilometrová, trasa vede z lovranské promenády přes Opatiji do Voloska. Na výlety se můžete vydat i do pohoří Učka, které nabízí 17 upravených a různě náročných stezek. Na nejvyšší hoře Učky, Vojaku, vede sice nároční cesta, ale zato je z něho nádherný výhled na okolní krajinu. Cesta je sjízdná i autem, ale poslední část cesty musí všichni jít pěšky.

Hotel v Opatiji

Během léta se v lázeňských městech pořádají koncertní večery. Nejvyhlášenějším festivalem na Kvarnerské riviéře je Letní scéna konaná v Opatiji. Tato část Chorvatska je bohatá na různé kulturní akce. Mezi vyhledávané patří např. lidová slavnost v Lovranu nazvaná Marunada. Hlavní roli mají jedlé kaštany, které se sbírají a následně se z nich vaří sladké pochutiny. Celou akci doprovází zábavný program a vystoupení hudebních skupin. Vrcholením je reprezentační ples v luxusním hotelu v Lovranu.

Koupání na Kvarnerské riviéře

Severní Opatijská riviéra má celkem málo veřejných pláží, protože je zabraly hotely pro své soukromé. Většina zdejších pláží je z hrubého písku s brobnými oblázky. V Opatiji se nachází také čtyři veřejná koupaliště, kde se platí vstupné. Naopak jižní Kvarner má pláží dotatek a jsou opravdu dlouhé. Hlavně zde naleznete vybetonované plotny a občas se najdou i pláže s navezenými kamínky nebo hrubý písek. I sportovci si zde užijí své, k dispozici je totiž širokou nabídku aktivit od vodních lyží přes jachtingu, potápění až po podmořský rybolov.