Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Rogoznica

Populární turistické městečko leží na dalmatském pobřeží v Chorvatsku, 25 kilometrů jihovýchodně od Šibeniku, v hluboké zátoce Luka Rogoznica chráněné před větrem. Z magistrály k ní vede odbočka (cca 2 kilometry). Rogoznica má 825 stálých obyvatel a disponuje malým přístavem pro osobní dopravu a jachtařským přístavem, marinou Frapa Rogoznica, která se pokládá za nejkrásnější na Jadranu. Centrální část mariny se nachází se na umělém ostrůvku.

Rogoznica se nachází na poloostrůvku, jenž byl původně ostrovem zvaným Kopara. S pevninou byl spojen náspem teprve v 19. století. Na pobřeží se v posledních letech hodně rozšířila nová výstavba, a to nejen podél mořského břehu, ale i do svahů nad ním.

Rogoznica

Městečko je turisty vyhledávané kvůli členitému pobřeží s dostatkem stromů, které nabízí pěkné koupání a klidnou rekreaci. Ve staré části Rogoznice se nachází spousta restaurací, zmrzlinových stánků, kaváren, kulturní centrum a malý rybářský přístav. Během sezóny zde probíhají večerní kulturní představení pod širým nebem. V nové části Rogoznice je informační centrum s internetovým připojením, lekárna, pekárna, pizzerie a obchody.

V těsné blízkosti mariny Frapa je k vidění zajímavý přírodní jev, jezero Dračí oko, jenž je spojeno s mořem, a tudíž je slané. V jezerní vodě panují zvláštní podmínky. V jeho spodní vrstvě není kyslík, jen sirovodík, takže tato část jezera je bez života. V jeho horních vrstvách je kyslíku dostatek, proto jsou zde podmínky podobné jako v moři. Žijí tu například ústřice, raci, langusty a humři, a to v hojných počtech. O jezero se díky jeho zvláštnosti zabývají mnozí odborníci a hydrologové.

Městečko se občas nazývá Šibenska Rogoznica, aby se zřetelně rozlišilo od Lokvy Rogoznice, dalšího turistického letoviska v Dalmácii.

Historie a památky

Část Rogoznice, která leží na pevnině, byla osídlena již v roce 1390. Nedaleký ostrůvek byl osídlen až v roce 1518, když na něho obyvatelé z pevniny uprchli před tureckou armádou.

Rogoznica

Na nejvyšším místě nad městečkem jsou k vidění zbytky nedostavěné napoleonské pevnosti ze začátku 19. století. Na další straně se nad Rogoznicou nachází starý větrný mlýn.

Ve staré části městečka, u gotického hřbitovního kostela svatého Mikuláše na Rogoznickém polji je několik bogomilských náhrobků - stećků. Směrem k mysu Ploča stojí středověký kostelík svatého Jana Trogirského z 12.-14.století.

Dovolená v Rogoznici

V Rogoznici nehledejte hotelové komplexy, můžete se zde ubytovat v soukromých pokojích a apartmánech nebo v malých soukromých kempech (minikempy). Ubytování nabízí i marina Frapa.

Městečko nabízí hezké koupání na oblázkových plážích s pozvolným vstupem do vody na hlavní pláži i v okolních nevelkých zátokách Ložnice, Ražanj aj. Voda je zde průzračná a čistá. Také se tu nacházejí pláže se skalnatými plotnami v blízkosti borových hájů. Koupat se můžete i na malých blízkých ostrůvcích jako je Lukvenjak, Movar atd.

Rogoznica

Rogoznica má dobré podmínky především pro vodní sporty, jako je jachting (Marina Frapa), windsurfing, potápění, podmořský rybolov nebo šnorchlování. U mariny Frapa bylo vybudováno moderní sportovní centrum, které zahrnuje venkovní bazén, tenisové kurty, stolní tenis, kuželky, fitness, squash a saunu. Dále si zde můžete vyzkoušet šerm, jehož škola se tu provozuje od roku 1987. Také v městečku působí šermířský klub Galeb, při němž se pořádá mezinárodní kemp.

Během léta si v Rogoznici můžete večer vyrazit do restaurací, vináren a barů, které fungují až do pozdních nočních hodin. Také zde působí jeden noční klub (diskotéka). V marině Frapa se během prázdnin pořádají zábavní programy (u bazénu).
Velkou místní událostí je lidová slavnost Rogoznička fešta s bohatým zábavní programem, konající se první sobotu v srpnu. Dále tu probíhá 2. července slavnost Rybářská noc u příležitosti mariánského svátku Gospa od Kapalice, jejíž součástí je pouť a procesí, které doprovází desítky ozdobených a osvětlených lodí. Během něho se převáží z kaple obraz Navštívení Panny Marie u příbuzné Alžběty z poloostrovu Gradina do kostela v Rogoznici, kde zůstává do 16. července.