Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Punat

Městečko Punat s necelými 1 900 obyvateli leží na jihozápadě ostrova Krk, v jedné z nejvíce chráněných zátok na Jadranu, v široké zátoce Puntarska draga a Košljunska draga. Jméno Punat dostalo městečko podle mostu, který kdysi spojoval obec s protilehlým poloostrovem Prniba (italsky ponte znamená most).

Punat - pobřeží

Dnes se Punat dělí na dvě části, stará zahrnuje sever města, kde stojí hotel, ve kterém se vyráběly těstoviny. Novější, jižní část se nazývá Hluk a je největší. Obě části rozděluje autokemp. Ve starém Punatu najdete především starodávné malé, kamenné domy ale i novější z 19. a z počátku 20. století. Často jsou uspořádány v tzv. Kale. Nový Hluk byl vystavěn po druhé světové válce, zejména v 80. letech minulého století a stojí v něm velké, moderní domy. Ze začátku žilo v této části Punatu velmi málo místních, některé domy byly dokonce prázdné. V současnosti zde bydlí především mladá generace a problém se vyřešil.

V populárním letovisku je zřetelný kontrast typický pro ostrov Krk, přechod mezi modrým mořem a zelenou krajinou. I díky tomuto přírodnímu bohatství se v Punatu daří cestovnímu ruchu. Nedaleko města, ve středu zálivu se nachází další zdejší skvost – ostrůvek Košljun. Turistika je zde zaměřena především na jachting. Nachází se zde totiž jachtařský přístav, Marina Punat, který patří mezi nejznámější a nejlépe vybavené v celém Kvarneru. Také je nejstarší a největší v této oblasti.

Hospodářství Punatu je zaměřeno kromě cestovního ruchu, námořní dopravy a obchodu i na rybolov, chov ovcí a vinařství. V posledních letech se město stalo významným střediskem v pěstování olivovníků a zpracováním olivového oleje, který je proslulý svou vysokou kvalitou. Nachází se tu také loděnice pro stavbu malých lodí, především ze dřeva.

Historie a památky

První písemná zmínka o Punatu pochází z roku 1377. Podle záznamů usadil obyvatele do oblasti Punty princ, aby chránili přístup k mostu a zálivu. Punatští tak zabraňovali vstupu nepřátelům do města a vnitrozemí ostrova Krk.

Punat - františkánský klášter

Ve starém Punatu je několik pozoruhodných barokních domů s typickými venkovními schodišti. V domě zvaném Stari toš se nachází původní lis na olej z 18. století. Lis je v domě zakonzervován a místnost, kde stojí, je přeměněna ve stylový bar zvaný Toš-bar.

V Košljunské zátoce před Punatem je malý zalesněný ostrůvek Košljun se známým františkánským klášterem, který býval střediskem hlaholášů. O velkých svátcích se tu i dnes slouží bohoslužby v církevně slovanském jazyce. Velkou cenu má především kláštěrní muzeum, kde je archiv s knihovnou hlaholských rukopisů a inkunábulí, etnografická sbírka a sbírka obrazů. V létě se tu v rámci Krckého festivalu konají koncerty klasické hudby.

Dovolená v Punatu

V Punatu se můžete ubytovat ve třech hotelech (Punat, Kanajt, Omorika), v soukromých apartmánech a ve dvou kempech, z nichž Konobe je naturistický kemp ležící 4 kilometry jižně od Punatu. Pro studenty je zde i hostel Haligice.

Punat má přírodní kamenité a místy skalnaté pláže. V okolí místních hotelů a kempů se vyskytují i oblázkové pláže doplněné betonovými platy. Některé pláže mají i upravený vstup do moře i pro vozíčkáře. Z městečka vozí vláček turisty až na místní pláže. Pokud byste se chtěli koupat sami, tak si můžete pronajmout člun a doplout na některou z menších okolních zátok směrem na Starou Bašku. Z punatských pláží byly vyznamenány tzv. Modrou vlajkou tyto: pláž naturistického kempu Konobe a Punta Debij v jihozápadní části Punatské zátoky.

Punat - pláž

Punat nabízí opravdu širokou nabídku sportovních aktivit. Mezi nejvýznamnější patří vodní sporty, obzvlášť jachting, základním městským přístavem je Marina Punat, dále plachtění, potápění, windsurfing, vodní lyže (škola), rybolov, šnorcholování a pro wakeboarding a vodní lyžování je v závěru Punatské zátoky vlek. Na souši se můžete věnovat tenisu, minigolfu, cyklistice nebo se můžete jen projít pro zdejší promenádě.
Díky marinám, které pořádají mnoho rekreačních aktivit jako je např. regata Croatia Cup a Den oliv, navštěvují turisté Punat nejen v letní sezóně.

Za zábavou můžete večer vyjít do starého města, kde na vás čeká mnoho restaurací a hospůdek s vynikající domácí stravou. Bohatá je i kulturní nabídka, zvláště na ostrově Košljun, která dělá z Punatu živé turistické centrum.
Na začátku října se ve městě konají Dny oliv, při nichž se můžete zúčastnit sběru oliv a jejich zpracování. Také je připravena gastronomická nabídka pokrmů připravených na místním čerstvém olivovém oleji, také si můžete koupit kvalitní panenský olej a různé produkty z oliv. V létě se v Punatu pořádají různé lidové a rybářské slavnosti, folklorní večery, zábavní programy a koncerty. Za návštěvu stojí i galerie "Toš", kde jsou vystaveny zajímavé expozice.

Tip na výlet

V okolí Punatu je vybudována síť turistických značených stezek, kterým se říká "pastýřské stezky", protože cesty často sledují cestičky používané po staletí pastýři a jejich stády ovcí. Stezky vedou do kopců v jihozápadní části ostrova Krk, západně od silnice Krk - Punat - Baška, tedy především do oblasti kolem nejvyšší hory ostrova, Obzova (568 m. n. m.).