Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Tkon

Městečko se nachází na jihovýchodním pobřeží ostrova Pašman a má 750 obyvatel. Tkon se nachází u silnice vedoucí ostrovem Pašmanem a Ugljanem. Zdejší přístav poskytuje lodím dobré přístaviště, protože je chráněn před mořskými větry. Pravidelnou lodní linkou sem plují lodě z Biogradu na moru.

Místní se převážně živí rybolovem a zemědělstvím. Nejčastějšími plodinami, které se zde pěstují jsou olivovníky a vinná réva. Obyvatelé si pro svou potřebu ještě pěstují ovoce a zeleninu.

V posledních letech se v Tkonu začíná také rozvíjet cestovní ruch, ale stále je to místo stvořené pro klidnou dovolenou.

Městečko Tkon

Památky

Nad Tkonem na kopci Ćokovac stojí jediný benediktinský klášter na celém Jadranu. Byl založen v první polovině 12. století benediktiny. Součástí kláštera byl původně románský kostel svatého Kosmy a Damiána, ale v 15. století byl částečně přestavěn do gotického slohu. Do dnešních dní si zachoval výrazné prvky obou dvou stylů. Přestavbu kostela neprováděli benediktini, ale františkáni, kteří se zde usadili po nich. Několik staletí byl klášter důležitým střediskem hlaholského písemnictví a staroslověnské bohuslužby. Na počátku 19. století ho jeho obyvatelé opustili a začal pustnout. Františkáni se zde vrátili až v 70. letech dvacátého století a benediktini až v 90. letech. Na zdech naleznete původní hlaholské nápisy a stopy románské architektury.

Z místního kláštera pozval Karel IV. do Prahy mnichy-hlaholáše do nového kláštera Emauzy, aby v Čechách obnovili staroslověnskou bohoslužbu. Císař se nechal inspirovat při založení kláštera svým pobytem v městečku Senj.

V samotném Tkonu se nalézá bývalé letní sídlo zadarské šlechtické rodiny D

Ostrov Pašman

Dovolená v Tkonu

Nabídka ubytování není v Tkonu široká. Seženete ho jen v soukromých apartmánech a nebo pokud jste vyznavači naturismu,v místním naturistickém kempu Sovinje.

Kolem Tkonu jsou opravdu krásné písečné a oblázkové pláže s borovicemi. Od místa Ugrinič po celé délce městečka je sedm písečných zátok na délce 3 kilometrů. Nejhezčí a zároveň veřejné pláže se nacházejí na jihozápadním okraji městečka, jmenují se: Vruljica, Južnja a pláž Ugrinič.

Na jižním cípu ostrova Pašman, jižně od Tkonu na konci silnice již mimo městečko leží nudistická písečná pláž (leží u kempu FKK Sovinje), která je přirozeným jevem a lze jitento typ nalézt pouze na několika lokalitách Jadranu (nejznámější je ostrov Susak). Konstantní sedimentace písku vytvořila takto krásnou přírodní pláž.

Pláže v Tkonu jsou oblíbeným výletním cílem návštěvníků z letoviska Biograd na moru, kteří sem denně přijíždějí trajktem, by si zde užili koupání a potápění.

V Tkonu lze podnikat řadu sportovních aktivit předevšm vodních, jako je: plachtění, windsurfing, vodní skútry, potápění, šnorchlování a plavání. Také si zde můžete pronajmout lodě, plachetnice, silniční skútry nebo horská kola. Na pláži si můžete zahrát fotbal nebo volejbal.