Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Ostrovy střední Dalmácie

I když je na ostrovech střední Dalmácie mnoho hotelových komplexů, zdejší krajina je na mnohých místech nedotčená. Příroda nabízí mnoho malebných zátok s bujnou vegetací, kde nebude nikým a ničím rušeni. Rušnější místa plná turistů se nalézají především v hlavních letoviscích, např. v Supetaru a v Bolu na ostrově Brači, ve Hvaru, Jelse, ve Starém Gradu na ostrově Hvaru, ale to jsou spíše výjimky. I tady kromě přelidněných pláží a promenád jsou opuštěná místa ležící o několik set metrů dál od centra. Jsou jako stvořená k romantickým procházkám s výhledem na historická městečka.

Pokud toužíte trochu po dobrodružství, tak si najměte na den člun od místních a vydejte se na některý z menších opuštených ostrůvků, kterých je všude v okolí dost. Můžete na nich strávit celý den v klidu, osamotě, daleko od civilizace. Nebo pokud máte dobrodružnou povahu prozkoumejte místní moře s potápěčským vybavením. Zdejší vody jsou k tomuto sportu přímo stvořené. Nabídka vodních sportovních aktivit se v posledních letech rozšířila z pevniny i na ostrovy, takže se zde můžete věnovat windsurfingu, jachtingu, potápění nebo podmořskému rybolovu. Chybí zde ale odborná základna s vyúkou jakéhokoli sportu. Předpokládá se, že největším lákadlem je samotné moře. Z ostatních sportů se tu těší největší oblibě tenis.

Ostrov Brač - Sutivan

Podnebí středodalmatských ostrovů

Velkou výhodou středodalmatských ostrovů je příjemné podnebí. V letních měsících zde vane od moře vítr mistral, který rozfoukává nepříjemné dusno. Přesto je tady nejvyšší počet slunečních dní na celém východním jadranu. Díky tomu jsou tady také vhodné podmínky pro pěstování ovocných stromů, olivovníků nebo levandule. Pole s touto rostlinou jsou nejen pastvou pro oči, ale i pro nos. Samozřejmostí je, že si můžete koupit na místních tržnicích nejrůznější levandulové výrobky od samotných rostlinek, přes oleje, voňavky, mýdla až po med.

Výlety na středodalmatských ostrovech

Na středodalmatských ostrovech můžete také podnikat nejrůznější procházky a výlety do okolních vesniček. Většinou uchvátí své návštěvníky typickým středomořským vzhledem. Lidová architektura si ve vnitrozemí ostrovů ponechala své kouzlo. Místní domky a celé osady jsou postaveny z kamene. Z něho jsou jak střechy, tak obvodové zdi. Staré památky jsou rozeseté po všech ostrovech. Narazit na ně můžete prakticky všude. Na vyvýšených místech se obvykle nachází malé kapličky, které jsou oblíbenými cíli výletů. Pokud chcete poznat místní životní styl, tak se vydejte na tržnice, do kaváren nebo hospůdek. Zde narazíte na místní obyvatele, kteří s vámi rádi zabřednou rozhovor při sklence dobrého vína. Přiblíží vám nelehký život na ostrovech během jejich mládí, kdy se všechno točilo kolem rybaření. Na ostrovech totiž nikdy nevyrostly průmyslové podniky, jsou zde jen kamenolomy a malé výrobny rybích konzerv, které nepředstavují žádné zatížení životního prostředí.

Ostrov Hvar - pobřeží

Voda na ostrovech

Stejně jako ve střední Dalmácii na pevnině doplňuje i na ostrovech hotelové kapacity obrovská nabídka ubytování v soukromí. Majitelé soukromých vilek a hotelů se předhánějí v nádherné květinové výzdobě zahrad, teras, balkonů. Turisté si přitom ani neuvědomují, že všechnu tu nádheru a komfort umožňuje voda. A přitom to není tak dlouho, kdy voda nebyla na ostrovech samozřejmostí. Teprve v 80. letech minulého století byla na ostrovy přivedena voda, pomocí podmořského vodovodu. Dříve obyvatelé chytali dešťovku do velkých tanků, aby ji měli i na letní období. Takové zásoby místním ale nestačily, a proto na ostrovy přijížděly cisternové lodě, aby pokryly její spotřebu.

Vzdálenost středodalmatských ostrovů

Vzdálená poloha od pevniny má i své "mouchy", a tou je doprava na ostrovy. Oproti minulým rokům byl provoz trajektů podstatně posílen, byly vybudovány nové trajektové přístavy a zavedeny nové linky, ale v nejvyšší sezóně to stále nestačí. Návštěvníci ostrovů musí stále počítat s čekáním v přístavech než se nalodí se svým autem. Pokud by si turisté chtěli vyjet autem na výlet z ostrova na pevninu nebo na jiný ostrov, měli by si to rozmyslet. Protože je to bude stát spoustu peněz a ztratí mnoho času čekáním na trajekty. Jestli nechce poznávat vlastní ostrov, pak byste měli používat lodní dopravu jen jako pasažér bez auta, např. ze Splitu do Supetaru na Brači je lodní spojení vicekrát za den a cestující bez auta se vejdou bez čekání na každý spoj.