Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Pirovac

Menší letovisko má 2 000 stálých obyvatel a leží při Pirovackém zálivu. Nachází se při magistrále, 25 kilometrů severozápadně od Šibeniku. Pirovac se původně nazýval Zloselo (Zlá vesnice), ale od roku 1921 je přejmenována na současné jméno. Městečko má typický středomořský ráz, úzké a klikaté uličky dotvářené kamennými domky postavenými těsně vedle sebe.

Výhodou Pirovacu je několik malých zátok s hezkými plážemi a zátoka Makirina obsahuje vrstvy léčebného bahna, což velmi atraktivní pro turisty.

Pirovac

Zdejší přístav je chráněn před všemi větry kromě západních, které způsobují vlny. Lodě se mohou upevnit v zátoce ve východní části přístavu v hloubce do 2 metrů. Severní část přístavu je vyhrazen pro místní lodě. Dobré ukotvení je také západně od přístavu a v zátoce Makirina. Delší pobyt se nedoporučuje, protože lodě jsou vystaveny silným západním větrům nebo jugu.

Kolem Pirovacu je úrodná půda, proto zde místní pěstují ovoce, zeleninu a hlavně vinnou révu. Kromě turistiky se obyvatelé živí i rybolovem. Městečko se v posledních letech rozvíjí i jako skromnější letovisko, protože je zde největší počet domů poskytujících ubytování na celé šibenické riviéře. Celkem je tu k dispozici 2 500 lůžek. Pirovac nabízí všechno, co se očekává od kvalitní a příjemné dovolené. A proto se sem turistké rádi vrací.

Historie a památky

Zdejší oblast byla osídlena již v antice, jak dokazují pozůstatky z římského období, nalezené na ostrůvku Sveti Stjepan. První písemná zmínka o Pirovacu pochází z roku 1298, kdy se jmenoval „Zlosela“. V té době patřila šlechtici z Bribiru z rodu Šubićů, později se stala majetkem diecéze v Šibeniku. Samotné městečko bylo založeno v 15. století uprchlíky, kteří utekli před Turky. 

Pirovac

Na obranu proti Turkům byla kolem roku 1505 postavena pevnost s hradbami Petarem Draganićem, přesto byl Pirovac dvakrát dobyt a jeho obyvatelé se museli uchýlit na ostrov Murter. Pevnost je částečně dochována dodnes.

Dominantou Pirovacu je farní kostel svatého Jiřího z roku 1506, který byl v 18. století přestavěn do barokního stylu. Na místním hřbitově je kaple rodiny Vrančić - Draganić, kde se nachází zajímavý gotický sarkofág s reliéfem z poloviny 15. století.

Na ostrůvku Sveti Stjepan jsou k vidění trosky františkánského kláštera z počátku 16. století, jež byl zničen v roce 1807.

Dovolená v Pirovacu

Pirovac nabízí svým návštěvníkům velkou nabídku ubytování v soukromí, hotel a kemp Miran (kemp již není naturistický). Širší nabídku ubytování má ostrov Murter, kde jsou další kempy a apartmánový komplex ve větším městečku Tisno.

Pěkné oblázkové plážePirovac hlavně v zátokách Sitnica, Vrulje, Vrilo, Makirina a na ostrůvku Sustipanac. V zátoce Makirina se nachází léčivé bahno, které je dobré na revma a kožní problémy, běžně ho turisté používají. Místní pláž Lolić byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou, pro upravené pláže a čisté moře.

Pirovac

Sportovní vyžití je v Pirovacu zaručeno, městečko je totiž baštou malé kopané v Dalmácii a každé léto se tu pořádá několik turnajů. Samozřejmostí, jak se zabavit jsou vodní sporty, především windsurfing, jachting, potápění, šnorchlování a plavání. Zdejší oblast je také oblíbená mezi cyklisty, protože se tu nachází mnoho cyklotras. Oblíbené začínají v Pakoštane a vedou přes Vranské jezero do Biogradu na moru.

Přestože je Pirovac menší letovisko, o zábavu zde není nouze. Samozřejmostí je posezení v místních restauracích, kavárnách a vinárnách do nočních hodin. Každou sobotu je tu pořádána diskotéka.

Dále se zde koná několik slavností, jako je Pirovacká noc, soutěž zpěváků Prvi glas Pirovca či oblíbení Slavnost plodů moře (Fešta plodova mora). Velkou událostí je lidová slavnost je na svátek svatého Jiřího (24. dubna), který je patronem městečka. V průběhu dne se koná slavnostní mše a odpoledne hrají chorvatské kapely a další umělci mají svá vystoupení.