Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Medulin

Je zemědělským a rybářským městečkem ležícím 15 kilometrů jihovýchodně od Puly a má 2 500 stálých obyvatel. Leží v nejjižnější části Istrie při rozlehlém, velmi členitém a mělkém Medulinském zálivu, mezi poloostrovy Kamenjak na jihu a Marlera na severu. Místní obyvatelstvo se živí hlavně turismem, zemědělstvím a rybolovem, protože v okolním moři se velmi daří langustám

Medulin je významným centrem turistického ruchu s velkým množstvím ubytovacích kapacit, má kolem 17 000 míst. Navštěvují ho zejména rodiny s dětmi, pro které je Medulin ideálním místem, protože je zde písečné dno díky zálivu. Nejvhodnější je pro táboření a potápění Medulinská zátoka. Cestování se zde opravdu daří, což dokládá fakt, rekreační zařízení se rozrostla i na přilehlý zalesněný poloostrůvek Kašteja, kde se nachází kemp. 

Medulin - přístav

Historie a památky

Již ve starověku si v Medulinu stavěli svá luxusní sídla Římané. Jejich zbytky si můžete prohlédnout při pobřezí na poloostrově Vižula, kde se nalézají zbytky římské venkovské usedlosti a antických náhrobků.

K dalším architektonickým památkám patří farní kostel svaté Agnes z 15. století, kde je k vidění cenný procesní postříbřený kříž také z 15. století.

V zálivu Bijeca jsou trosky předrománského kostelíka.

Dovolená v Medulinu

Ubytovací kapacita letoviska dosahuje více jak 17 tisíc lůžek. Využít můžete několik hotelů od dvou hvězdičkových až po luxusní (Belvedere, Holiday, Medulin, Koral, Minerva, atd.), dále soukromé pokoje a apartmány, například Residence Al Pini, Kavela. Dále se můžete ubytovat v několika kempech: Medulin, Kažela, který je částečně vyhrazen naturistům (viz Naturistické kempy).

Pro koupáníMedulin výborné podmínky, zdejší moře je totiž průzračné, pláže jsou částečně kamenité a oblázkové. Na poloostrově Kašteja jsou pláže z drobnějších oblázků a hrubého písku a borový les dosahuje až na pláž. Hezké koupání zažijete i na četných zalesněných ostrůvcích.
Nejznámější pláž Medulinu se jmenuje Bijeca a nachází v samotném městečku. Je písečná a rozprostírá se víc jak 1 kilometr podél pobřeží. Má mírný a postupný vstup do vody. Také nabízí klidné a relaxační prostředí, ale i skvělou zábavu pro celou rodinu.
Další a nejoblíbenější místní pláží je Medulin. Charakterizuje ji skalnaté pobřeží, křišťálově čisté moře a mnoho opalujících se lidí. Její výhodou je mělké dno, a proto přitahuje děti i dospělé, kteří rádi hrají různé hry v moři.
Moderně vybavená pláž je u hotelu Belvedere (velká je 1 050 m2). Svým hostům nabízí sprchy, schody do vody, bezplatný WiFi přístup k internetu a plavčíka. Pláž je ideální pro lidi, kteří hledají relaxaci, má totiž 200 pohodlných lehátek a 30 dvoulůžkových lehátek, které stíní slunečníky. Okolí podél pláže bylo také upraveno, nově je zde osvětlení podél promenády v celé délce pláže.

Medulin - pláž

Medulin nabízí opravdu velmi široké sportovní vyžití, je tu škola windsurfingu, potápění a vodní lyžování, dále můžete vyzkoušet sportovní rybolov nebo jachting. Je tu šest travnatých fotbalových hřišť, jsou k dispozici atletické dráhy, stezka pro přespolní běh. Můžete si zahrát tenis, volejbal, beach volejbal, minigolf, kuželky a bocciu. Dále se můžete věnovat paraglidingu nebo jízdě na koni. Jestli vás omrzí pouze ležet na pláži, můžete využít půjčovnu sportovních potřeb, motorových i obyčejných člunů, jízdních kol aj.
Medulin ale i celá Istrie je protkaná cyklistickými stezkami, nejvyhledávanější místní se jmenuje "Od place do place" (Od náměstí k náměstí). Její trasa vede z Medulinu přes Pomer, Pješčana uvala, Banjole do Premantury. Cyklistická stezka pro horská kola se nachází na poloostrovu Kamenjak a vede od jeho začátku přes vrch Volme (68 m. n. m.), dále se klikatí přes Premanturu k mysu Kamenjak kolem podmořské jeskyně Kolombarica.

Medulin je známý koncerty klasické hudby, letními slavnostmi, folklórními večery, které se zde v průběhu sezóny konají. Milovníky jídla jistě uspokojí kolem 40 restaurací nabízejících místní speciality, dále nespočet vináren a barů. Pro gurmány pořádá Medulin trhy tradičních istrijských produktů. Také je zde několik diskoték, proslulá je zejména Summer Club Dali. Hotely pořádají zábavní programy se soutěžemi a hrami pro dospělé i děti. V červenci se koná na svátek svatého apoštola Jakuba, místního patrona, lidová slavnost fešta. Během ní probíhá rozmanitý program. 

Tip na výlet

Vydejte se na výlet do chráněného území Donji Kamenjak, který je nejjižněšjím bodem Istrijského poloostrova.

Dolní Kamenjak si zachoval svou divokost a krásu proto, že leží stranou od silnic. Vedou přes něho jen prašné pěšinky a cestičky. Je tu klid, ticho a krásné výhledy na otevřené moře. Ve skalnatých zátokách se ukrývají malé oblázkové pláže. K těm nejkrásnějším se řadí Radovica a Pinižula na západním pobřeží. V některých zátokách jsou malá přístaviště s několika starými rybářskými domky, ale nová výstavba zde není povolena, takže tu nevyrostou žádné víkendové domky. Chráněná zátoka Portić na východním pobřeží je vyhledávána jachtaři.

Magnetem jižního pobřeží poloostrova jsou podmořské jeskyně, které zde vytvořily mořské vlny. Nejznámější z nich, Kolumbarica (také zvaná Kolombarica), je vysoká 10 metrů. Skalnaté pobřeží je zde velmi členité, takže lze jeskyně obdivovat i z protilehlých skal nebo můžete sejít na pobřeží a vykoupat se v azurově modrém moři v jejich blízkosti. Odvážnější jedinci mohou skákat ze skal či prozkoumávat jeskyně a tunely.

Pro chodce a cyklisty je zde vstup zdarma, za auto se platí 20 kun. Od 15. června do 15. září je rezervace přístupná od 7:00 do 22:00 hodin. Je častým cílem výletů pěších i cyklistických (vede sem cyklistická stezka). Z Premantury vede cesta lesnatým terénem 4 km až k mysu Kamenjak.