Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Opatija

Přibližně čtrnáct kilomterů od Rijeky jihovýchodním směrem leží přímořské a klimatické lázně Opatija. Patří k nejstarším a nejlépe zavedeným lázeňským městům v Chorvatsku. Zároveň se pyšní nejnavštěvovanějšími a luxusními hotely na Jadranu. V dnešní době má 9 100 stálých obyvatel a její součástí je i předměstí Volosko. Původní název, pod kterým byla v minulosti známá, byl Abbazia. Díky své dobré geografické poloze má velice mírné a příznivé podnebí a velmi bohatou přímořskou vegetaci.

Ve druhé polovině 19. století byla Opatija útočištěn rakousko-uherské smetánky. Po první světové válce nastal její úpadek, ale dnes se již vrací na své výsluní díky kvalitním lázeňským službám. Protože je toto místo luxusní, sjíždí se zde na víkend chorvatská smetánka až ze Záhřebu a dopřávají si gastronomické delikatesy v místních prvotřídíních restauracích.

Opatija

Dva kilometry severovýchodním směrem od centra Opatije leží její předměstí, Volosko. Dřív bylo samostatnou vesnicí, ale před několika lety se stalo součástí města, které jí pohltilo. Má úzké a strmé uličky s tradičními býlými istrijskými domky s okenicemi a malý přístav, kde kotví pár loděk místních rybářů. Památky zde nejsou, ale určitě vás okouzlí zdejší příjemná atmosféra a milí lidé.

Historie

Jméno městu dalo benediktýnské opatství (chorvatsky opatija), které zde bylo v 15. století. Do roku 1844 byla dnešní Opatija malou a nevýznamnou vesnicí. Nesmírnou výhodou pro tehdejší vesnici byl fakt, že se v její blízkosti začala stavět silnice a železnice do Rijeky. Ve zmíněný přelomový rok ji objevil také bohatý rijecký obchodník Iginio Scarpa, který si zde nechal postavit přepychovou letní vilu Angiolinu s rozlehlým subtropickým a přímořským parkem. Během teplých měsíců si zde zval nejvlivnější a nejbohatší přátele z habsburské monarchie, např. Arcivévodu Maxmiliána, pozdějšího mexického císaře. V roce 1882 si ve vesnici koupil vilu ředitel rakouských železnic, Friedrich Schüller a přeměnil Opatiji na rekreační centrum. Brzy na to se tu začaly stavět luxusní hotely, soukromé vily a sanatoria rakousko-uherské šlechty. V roce 1899 získalo město status klimatických lázní a stalo se vyhledávaným přímořským místem evropské společenské smetánky, především během chladných zimních měsíců.

Opatija

Po první světové válce, kdy se dostala Istrie s Kvarnerem pod italskou správu, začal její věhlas upadat. Její velký návrat začal až v 60. letech minulého století. Začaly se opravovat staré hotely a několik nových, luxusních se jich postavilo. Tím získala Opatija svoji ztracenou slávu. Velký důraz se začal klást i na mimosezónní pobyty. Ve městě byla postavena i nová, moderní kongresová hala a další zařízení pro konání různých kongresů a sympózií. V dnešní době je Opatija jedním z nejvyhledávanějších a nejfrekventovanějších kongresových míst v celém Chorvatsku.

Památky

Dnešní, moderní Opatije je dlouhé letovisko s velkým počtem hotelů, z nichž některé přišly o svou původní slávu a vzhled z doby fin-de-sciécle. Největší místní atrakcí je promenáda Šetaliště Franze Josefa, která se line podél mořského břehu a je zastíněná bujnou a rozmanitou vegetací. Je dlouhá přibližně dva kilometry. Severozápadním směrem po ní dojdete do starobylé rybářské vesnice Volosko. Pokud se vydáte na jih, tak po hodině a půl skončíte v šest kilometrů vzdáleném centru lázeňského městečka Lovrana. Zhruba půl kilometru severovýchodně od autobusového nádraží se nachází park Angiolina se svými úpravovanými záhony a keři. Stojí tu také stejnojmenná vila, která bývá i příležitostně otevřená turistům. Před ní je několik palem, což ve zdejší krajině působí exoticky. V západní části parku se nachází nejstarší opatijský hotel Kvarner s andílky na fasádě, který spíše na první pohled připomíná operu než hotel. Blízko něho je Umělecký pavilon Juraja Šporera, kde probíhají výstavy současného chorvatského umění.

Opatija - luxusní hotel

Dovolená v Opatiji

V Opatiji se nachází především luxusní hotely. Jsou tu ty staré z přelomu 19. století, které jsou nově opravené, ale i úplně nové a moderní. Místním standartem jsou čtyřhvězdiščkové hotely. Mezi ně patří Admiral, Astoria, Bristol, Miramar, Savoy, Villa Ariston, Vila Vranješ a další. Nachází se zde i tři pětihvězdičkové: Opatija, Millenium a W. A. Mozart. Pokud byste hledali levnější ubytování porozhlédněte se ve zdejším předměstí Volosko nebo ve dva kilometry vzdáleném Lovranu.

Opatija má k dispozici čtyři městská koupaliště, která mají pláže z navezeného písku a platí se na nich vstupné. Asi sto metrů od břehů se nachází ochrané sítě a za nimi je zakázané se koupat kvůli lodní dopravě. Proto je k plavání vyhrazen poměrně úzký pás. Zákaz koupání mimo vyhrazená stanoviště je přísně kontrolován. Některé opatijské hotely mají své vlastní betonové pláže, od nichž vedou schody do moře. Dna všech místních pláží jsou převážně písčité a mělké. Modrou vlajkou byly v Opatiji vyznamenány tyto pláže: Slatina (hlavní pláž), Lido (u parku Angiolina) a Tomaševac (u hotelu Ambassador).

Opatija - zákoutí

V Opatiji jsou především dobré podmínky pro jachting a tenis. Můžete si tu také zahrát oddychovější sporty jako jsou kuželky nebo minigolf. Nachází se zde i fotbalové a volejbalové hřiště. Po celé Istrii se nachází velmi frekventované cyklostezky. Jestliže máte rádi pohledy na okolní přírodu z kola, vyberte si jednu z mnoha stezek a vyrazte na výlet. Uvidíte i jiná zákoutí Istrie než jen mořské pobřeží a krajinu kolem silnic. Během roku můžete ve městě narazit na různé sportovní akce. Mezi nejvyhlášenější patří listopadový Pohár Opatije v jachtingu, mezinárodní mistrovství mládeže v tenise do 12 let, Mezinárodnní regata v květnu, regata Galiola Sun Adria a mezinárodní turnaj v házené obě konané v září.

Lázeňská Opatija má samozřejmě bohatou nabídku nejrůznějších společenských a zábavných akcí. V ulicích se nachází proslulé kavárny a restaurace, které jsou na velmi vysoké úrovni a nabízí prvotřídní menu. Také je tu spousta nočních barů a discoték, kde se můžete bavit až do rána. V některých hotelech jsou i kasína a velké sály, kde se konají reprezantativní plesy a různé společenské akce. Jejich návštěva vás bude stále ale hodně peněz, protože se jedná o luxusní hotely.

V Opatiji jsou také pořádané různé koncerty vážné hudby. Mladší ročníky si tu také přijdou najdou své, protože se zde pořádají koncerty populární i rockové hudby. Ve městě se nachází i letní divadlo, které má dva tisíce míst a široký repertoár. Konají se tu filmové přehlídky a také jsou zde výstavy umění. Významnou akcí konanou každoročně v červenci je Liburnia Jazz Festival, který je hojně navštěvovaný.