Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Národní park Kornati

Národní park Kornati

Souostroví asi devadesáti ostrůvků leží jižně od ostrova Dugi otok. Ty jsou roztroušeny kolem největšího třicet pět kilometrů dlouhého ostrova Kornat. Ten také dal jméno celému národnímu parku, který byl založen v roce 1980. Na jejich severozápadě na ostrově Velika Sestrica je také 27 metrů vysoký maják, který vrhá nepřehlédnutelné světlo. Pokud byste chtěli poznat krásy Kornat, tak jednodenní výlety kolem tohoto souostroví nabízejí místní cestovní agentury.

Národní park KornatiV dřívějších dobách byly ostrovy pokryty lesy, ty byly ale pokáceny, aby zde mohly vzniknout pastviny. Dnes jsou Kornati pusté a nehostinné, jen na prázdniny se zde přesunou obyvatelé Murteru. Turistům zde nabízí „robinsonskou dovolenou". V původních kamenných domech je pouze plynový vařič a pitná voda, která ovšem musí dovážet lodí. Denně si můžete vylovit až tři kila ryb a zbytek jídla vám doveze zásobovací loď. Pokud přeci jenom chcete být alespoň trochu v civilizaci, tak se na ostrově Ravni Žakan nachází restaurace, kam můžete doplout lodí. Jestli vás takto strávená dovolená oslovila, lze takový skromný pobyt zajistit v místní cestovní agentuře.

Na všech ostrovech se nachází krásné zátoky s čistou vodou stvořené přímo ke koupání a k potápění. Kornatské okolí je velmi bohaté a různé mořské živočichy a rostliny, ale musíte si zde dávat pozor před žraloky, murénami nebo ropušicí obecnou. Pokud se chcete potápět bez odborného dozoru, tak to jde jen v některých lokalitách, jinak musíte mít úřední povolení. Kornati jsou také rájem pro jachtaře, ale je nutné mít navigaci nebo přesné námořní mapy, protože je zde mnoho mělčin a útesů. Velmi oblíbenými místy jsou přístav Piškera nebo na ostrově Levrnaka zátoka Lojena.

Národní park Kornati - ráj jachtařů

Kornat

Největší ostrov zabírá více jak polovinu Kornatského souostroví a dal jméno celému národnímu parku. Skrze něj jsou postaveny kamenné zídky a někde rostou olivovníky nebo divoké ovocné stromy. Na ostrově jsou zajímavé turistické trasy, které ústí k neobvyklým místům. Například ze zátoky Kravjačica na severozápadě Kornatu vede cesta přes nejvyšší vrchol ostrova Metline (237 m.n.m.) k Magazinově škrile. Je to geologický úkaz, který vznikl během zemětřesení před dvěma stoletími. Jedná se o strmou skalnatou plošinu přes devět tisíc metrů čtverečních velkou. Na Kornatu se také nachází pevnost Tureta, kterou nechal postavit byzantský císař Justinián. Čiší z ní neskutečná mystika a toto místo je přímo stvořené jako kulisa do bájného filmu. Dále je tu postavený kostel, který je zasvěcený Královně moří, Matce Boží z Taracu. Stojící na starokřesťanské bazilice a v současnosti se zde na začátku června konají poutě na lodích.

Národní park Kornati

Menší ostrovy

Na ostrově Mana leží trosky starého hradu, který byl postaven v roce 1961 jako kulisy k filmu „Rozbouřené moře" a do krajiny zapadá, jako by tu stál již několik století. Další zajímavostí jednoho z místních ostrovů Kamenar je jeho podmořský svět. Ten patří mezi nejkrásnější v celém Chorvatsku. Největší obdiv má podvodní strmá stěna dlouhá 58 metrů. Výlety k tomuto přírodnímu úkazu pořádá potápěčská škola v Biogradu na moru.